ABD Başkanı Biden İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

  • dünya
  • 13:27 18 Şubat 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - ABD Başkanı Joe Biden, bu göreve geldikten yaklaşık 1 ay sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.
 
ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir süredir beklenen telefon görüşmesini çarşamba günü yaptı. Biden, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada Netanyahu’yla arasında “iyi bir görüşme” geçtiğini söyledi.
 
Beyaz Saray tarafından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada “ABD Başkanı Joe Biden, çarşamba günü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede savunma işbirliğini güçlendirmeyi istediğini belirtti ve İsrail’in güvenliğine kendi kişisel geçmişinden gelen kararlı bağlılığını yineledi” denildi.
 
Açıklamada “Başkan, İsrail ile Arap ve Müslüman dünyasındaki ülkeler arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecine ABD'nin desteğini vurguladı. Kendisi, İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış da dahil, bölgede barışın yayılmasına yönelik çabaların önemine dikkat çekti. İki lider, bölgenin yüzleştiği meydan okumalar karşısında stratejik iş birliğini sürdürmenin iki ülkenin de ortak çıkarı olduğunu teyit etti” ifadeleri kullanıldı.
 
İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada ise, iki lider arasındaki görüşmeye dair “Oldukça dostça ve samimiydi ve yaklaşık 1 saat sürdü" denildi.
Biden ve Netenyahu’nun görüşmede uzun süredir devam eden kişisel bağlarına dikkat çektiği kaydedilen açıklamada, "İsrail ile ABD arasındaki güçlü ilişkileri daha da güçlendirmek için birlikte çalışacaklarını söyledi" ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada, liderlerin barış anlaşmalarında gelecekte kaydedilecek gelişmeleri, İran tehdidini ve bölgesel zorlukları görüştükleri ve diyaloğu sürdürme konusunda mutabık kalındığı belirtildi.
 
Öte yandan açıklamada, görüşmenin gündeminde İran, Arap ülkeleriyle imzalanan normalleşme ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yer aldığı belirtildi.