Esnaflardan ‘Tedbirler alınsın, işyerleri açılsın’ talebi

img

İSTANBUL/İZMİR -  “Hesabı biz ödemeyeceğiz” diyerek bir araya gelen esnaf dernekleri ve kafe bar çalışanları, “Alınması gereken tüm tedbirleri alalım. İşyerleri açılsın, yasaklar kalksın” dedi.

Esnaf dernekleri ve kafe bar çalışanları, "Hesabı biz ödemeyeceğiz" şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde biraya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Pandemi, kriz, yoksulluk. Hesabı biz ödemeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Tedbirler alınsın mekanlar açılsın” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülü,  birçok yurttaş ve esnaf katıldı.

‘345 GÜNDÜR İŞSİZİZ’

Emekçiler adına basın açıklamasını okuyan Lizge Biter, 170 gündür çalıştıkları yerlerin kapalı olduğunu ifade ederek, kafe-bar emekçilerinin de 345 gündür işsiz olduğunun altını çizdi. İşçilere bu zaman sürecinde bir miktar para verildiğini fakat sosyal güvencelerinin elinden alındığını vurgulayan Biter, “Ücretsiz izin ve kısa çalışma dönemleri çalışanların emeklilik haklarında mağduriyete sebep olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

‘SALGININ YÜKÜNÜ BİZ ÇEKTİK’

Yeme-içme sektöründeki iş yerlerinin düşük kapasiteyle açılacağının konuşulduğunu belirten Biter, “Düşük kapasiteyle açılması demek, birçok insanın işine dönememesi demektir. Bu sebeple kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin nakdi yardım desteği tüm sektörler için kaldırılsa bile, yeme-içme sektörü için yılsonuna kadar devam ettirilmelidir. Aksi takdirde sektördeki birçok arkadaşımız işsizlikle, açlıkla yüz yüze kalacaktır. Pandeminin yükünü biz çekeceğimiz kadar çektik” diye belirtti.

‘MEKANLARIMIZ AÇILSIN’

AKP kongrelerinin başladığını anımsatan Biter, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Bu koronavirüs hiçbir yerde bulaşmıyor da sadece bizim iş yerlerimiz de mi yayılıyor. iş yerlerimiz acilen açılmalıdır.  Hes Kodu ile, toplu taşıma araçlarına biniliyor, kapalı yerlere giriliyorsa siyasi partiler kongre yapabiliyorsa kafeye, bara, lokantaya da gidilebilir. İşletmelerin bir an önce açılmasını istiyoruz, bir an önce işimize dönmek istiyoruz. Çalıştığımız iş yerlerinde alınması gereken tüm tedbirleri alalım, işyerleri açılsın, yasaklar kalksın. Konser salonları ve tiyatrolar da sektörümüzün bir parçası, onlar da açılmalı.”

‘ALGI YAPIYORLAR’

Ardından söz alan HDP milletvekili Züleyha Gülüm ise uzun zamandır kafe bar esnaf ve çalışanlarının seslerini duyurduğunu hatırlatarak, “Bu sesi duyan yok. İktidar tarafından verilen cevap ise her şeyin iyi olduğu. Gelsinler evleri gezsinler gerçekleri görsünler. Onlar da biliyorlar ama algı yapıyorlar. Sözümüzü söylemenin tek yolu örgütlü olmaktan geçiyor. Bu günleri örgütlenerek geçeceğiz” şeklinde konuştu.

‘DÜKKANLARIMIZ AÇILSIN’

Kent Emekçileri Dayanışması adına konuşan Sevgi Gülmez de, kısa dönem ödenekleriyle çalışanların hayatta kalmaya çalıştığını söyleyerek, bu süreçte kongrelerde dip dile gelenlerin ise salgının artmasından dolayı işçileri suçladıklarını dile getirdi. Gülmez, “Biz bunu kabul etmiyoruz, kongreler düzenlenebiliyorsa bizim dükkanlarımız da açılsın. Bin 400 liraya Tayyip geçinebiliyorsa gelsin o geçinsin” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlarla son buldu.

İZMİR

İzmir Müzisyenler Derneği, Turizm İşçileri Dayanışması, Tüm Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası, Kafe Bar Çalışanları Dayanışması ve Kent Emekçileri Dayanışması’nın çağırısı ile kafe bar çalışanları, eğlence sektörü emekçileri ve müzisyenler pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamaya Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri destek verdi. Açıklamayı kafe bar çalışanları ve müzisyenler adına Derya Emrem okudu.

Emrem, mekanların ne zaman açılacağının belli olmamasına rağmen hükümet kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart’ta, ücretsiz izin nakdi yardımının ise 17 Mart’ta kesileceğini hatırlattı. İnsanların aylarca asgari ücretin bile yarısından az olan bir rakamla geçinmesi beklendiğini dile getiren Emrem, “Şimdi o da kesiliyor. İş yerlerinin kapatıldığı dönemlerde kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik ödeneğinden faydalandırılan işçiler sosyal güvenlik primlerinden de faydalanamıyor" dedi.  Seslerinin duyulmasını istediklerini söyleyen Emrem, "İş yerlerini kapatmak bizi açlığa mahkûm etmek demektir. Ya hayatımızı idame ettirecek bir destek sağlayın ya da iş yerlerini açın" diye konuştu.

‘YAŞAYAMIYORUZ’

İzmir'deki intiharlara da dikkat çeken Emrem, "İntiharlar münferit olaylar değiller ve önlenebilecek ölümler. Hizmet, eğlence ve yeme-içme sektöründe çalışanlar ve işletme sahipleri olarak başka hiç bir arkadaşımızı kaybetmemek için hükümeti adım atmaya çağırıyoruz. Geçinemiyoruz da yaşayamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘ARTIK YETER’

İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu da, "Bu süreç uzadıkça yaşam sevincimiz de kırılıyor. Ancak dayanışırsak aşacağız. Devlet bir an önce gerekli önlemleri almalı, mekanlar açılmalı. Tüm emekçiler olarak artık yeter diyoruz" dedi. Turizm İşçileri Dayanışmasından Murat Kırmızıoğlu da, pandemide sağlık emekçileriyle birlikte sürecin yükünü en ağır şekilde çektiklerini söyledi. "Bizler ya destek alarak evde duralım ya da önlemler alınarak işimize devam edelim” diyen Kırmızıoğlu, “Çok temel harcamalarınızı karşılamayacak durumdayız destek bekliyoruz" dedi. Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası'ndan Okan Kılınç ise, "Müzisyenim ama mesleğimi icra edemiyorum. Şuan benim gibi çalışamayan birçok müzisyen var. Sermayenin çıkarı değil işçilerin yararı düşünülsün" dedi.