Romanların elektrik sorunu Meclis gündeminde

img
İZMİR - CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların elektrik sorununu, Meclis gündemine getirerek, soru önergesi verdi. 
 
İzmir’in Konak ilçesine bağlı Tepecik Mahallesi'nde (Yenişehir) elektrik faturasını ödeyemeyen Romanların, elektrikleri polis eşliğinde kesildi. Mahalle halkı, durumu gaz lambaları ve tüplerle protesto etti. Geceyi ısınmak için sokakta ateş yakarak geçiren Romanların yaşadıkları elektrik sorununu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Meclis gündemine taşıdı. Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. 
 
ROMANLAR PANDEMİDE YOKSULLAŞTI
 
AKP iktidarının, holdinglerin milyon liralık vergi borçlarını sildiğini,  Romanların elektrik borçlarına ise duyarsız kaldığını belirten Kılıç, yazılı olarak yaptığı açıklamada, Romanların pandemi döneminde yaşadıkları yoksulluğa dikkat çekerek şunları kaydetti:  "Roman kardeşlerimiz genelde çiçekçilik, boyacılık ve müzisyenlik gibi güvencesiz işlerle uğraşmaktadır. AKP iktidarının özellikle son dönemde uyguladığı yanlış politikalar sonucu giderek artan ekonomik kriz pandemi döneminde daha da artmıştır; bu ekonomik krizi bütün vatandaşlarımız gibi Roman vatandaşlarımız da hissetmektedir. İğneden ipliğe her şeye zam geldiği, çarşı ve pazardaki fiyatların alıp başını gittiği, ‘alev alev’ yandığı bir ortamda millet bırakın bir çiçek almayı veya ayakkabısını boyatmayı, evine ekmek bile götürememektedir. Lokantaların, restoranların ve eğlence mekanlarının pandeminin başından itibaren kapalı olması nedeniyle müzisyenler zaten aylardır işsizdir ve onlar da evlerine ekmek almakta zorlanmaktadır.
 
Ülkemizin durumu böyle iken, normal zamanlarda bile hayatlarını idame ettirmekte, iş bulmakta zorlanan, bu sektörlerden ekmeğini kazanan Roman vatandaşlarımız, pandemi döneminde ekonomik olarak iyice dibi görmüşlerdir. Yoksullukla hatta açlıkla mücadele eden, en temel gıda maddelerine bile erişemeyen bu mahallelinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Bu dönemde bırakın fatura ödemeyi, ekmek alacak paraları bile yoktur."
 
Elektrikleri kesilen ailelerdeki küçük çocukların hastalanabileceğine, online eğitim olan öğrencilerin erişiminin engellendiğini vurgulayan Kılıç, "Elektrikler kesildiği için o çocuklar eğitim alamazsa bunun sorumlusu kim olur? Bunu hangi vicdan kabul eder?” diye sordu.
 
SOKAKLARDA ATEŞ YAKIYORLAR
 
Kılıç, Romanların borçlarını kabul ettiklerini, sadece bu borçlarının faizinin kaldırılmasını, borcun da 60 ay taksitle yapılandırılmasını istediklerini kaydetti. Böyle olduğu takdirde salgın döneminde hiçbir gelir elde edemeyen ve iyice yoksullaşan Roman yurttaşların, azar azar taksitlerle borçlarını ödeyebileceklerini belirten Kılıç, şu dönemde İzmir’de havaların çok soğuk olması nedeniyle bu mahallede yaşayan Romanların sokaklarda ateş yakarak ısınmaya çalıştıklarını bildirdi. Roman vatandaşların güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Kılıç, “Her ne kadar özel bir şirket olsa da kamusal bir görev üstlenen bu firmanın kamu çıkarını gözetmeyerek mahalle halkını soğukla ve çaresizlikle baş başa bırakması, toplumun adalet duygusunu da zedelemektedir. Sürekli ‘sosyal devlet’ vurgusu yapan iktidarın, bu vurguya uygun şekilde konuyla ilgili gerekeni yapması ve bir an önce düzenli gelirleri olmayan bu vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermesi gerekmektedir.” dedi.
 
PEK ÇOK KESİM AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR
 
Kılıç, bu sorunun sadece Tepecik Mahallesi’nde yaşayanların sorunu olmadığını açlık ve yoksullukla mücadele eden herkesi ilgilendirdiğini, daha önce bir şekilde elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödeyebilen ailelerin pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çektiğini, çoğunun ödeyemediğini ifade ederek, “Kış mevsiminde elektrik kesintisi yapılması, açlık ve yoksullukla mücadele eden bütün vatandaşlarımızın mağduriyetini iki katına çıkarmaktadır” ifadesini kullandı.