Her alanda kadının renginin olduğu bir kent yaratma mücadelesi

  • kadın
  • 09:02 30 Haziran 2020
  • |
img

KARS - Kadınlara yönelik hizmet alanında birçok ilke imza atan Kars Belediyesi, üretimden karar alma mekanizmalarına kadar her alanda kadınlar için bir kent oluşturmayı planlıyor. 

Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Kars Belediyesi, kadınların hayatın her alanında eşit olanaklara sahip olması, mesleki ve sosyal ayrımcılığı önlemek adına çalışmalar yürütüyor. Eşbaşkanlıkla yönetilen belediye, kadınların karar alma mekanizmalarında yerini almasının yolunu açarken 1 yıllık gibi bir sürede Kadın Dayanışma Merkezi, Mor Cafe, Kadın Emek Pazarı, Tandır Evi, Mor Hat gibi sadece kadınlara hizmet veren proje geliştirdi. 
 
KADIN EMEK PAZARI
 
31 Mart yerel seçimlerinden sonra kadın çalışmalarına yoğunluk verdiklerini belirten Kars Belediye Eşbaşakanı Şevin Alaca, Karslı kadınlar için en önemli sorun olan istihdama çözüm bulabilmek için çalıştıklarını söyledi. Salt belediye imkanlarıyla kadınlara istihdam alanın açılmasının zor olduğuna dikkat çeken Alaca, “Kars’ta evlerinde takı, çanta, kete, erişte gibi üretim yapan çok sayıda kadın vardı ancak bu kadınlar ürettiklerini pazarlayabilecek ve satacak bir alan yoktu. Biz de ilk başta bu kadınların ürettiklerini satabilecekleri Kadın Emek Pazarını açtık. Açılan tezgahlarda ilgi de oldukça yoğundu. Pandemi süreci ile pazarımız fazla aktif olamadı ancak en kısa sürede tezgah sayısını da artırarak tekrar aktif hale getireceğiz” dedi. 
 
MOR KAFE'YE YOĞUN İLGİ
 
Alaca, kadın emeğini görünür kılmak, istihdamına katkı sağlamak, güvenilir hizmet alabilmesi ve alışveriş yapabilmesi için İsmail Aytemiz Parkı'nda Mor Cafe’yi hizmete açtıklarını belirtti. Kafede 7 kadının istihdam edildiğini ifade eden Alaca, “Karslı kadınlar, evlerinde yaptıkları kentin yöresel lezzetlerini gelen müşterilere sunuyor. Köylerden alınan reçel ve peynir çeşitlerinin de yine satışı yapılıyor. Kafe, göreve gelir gelmez hizmete koyduğumuz çalışmalarımızdan bir tanesi ve oldukça da yoğun bir ilgi görüyor” ifadesinde bulundu. 
 
KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ
 
Kentte yaşayan kadınlara psikolojik, sosyal ve hukuksal destek sunulmak için Kadın Dayanışma Merkezi açtıklarını belirten Alaca, pandemi süreci ile kadına yönelik artan şiddet vakaları nedeniyle daha sonra açmayı planladıkları Kadın Dayanışma Merkezi'nin açılış tarihini erkene aldıklarını ifade etti. İki aylık kısa bir süre içerinde 220 kadınla görüşmeler gerçekleştirildiğine dikkat çeken Alaca, merkezin çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: “Kadın merkezinde sosyal hizmet uzmanı olan arkadaşımızın kadınlarla yaptığı görüşmelerde; kadınların sorunlarının neler olduğu, belediyeden beklenti ve taleplerinin ne olduğuna ilişkin görüşlerini alıyor. Kadınlar tarafından en fazla ifade edilen konuların başında işsizlik gelirken, bununla beraber kadınlar uğradıkları şiddete ilişkin de görüşmeler yapıyor. Bu sorunların dile getirilmesi kadınlar için çok kolay olmuyor.  Her şeyden önce muhatap aldığı kişi veya kurumun güvenilir olduğuna, sorunun çözüme kavuşturabileceğine dair inancının olması çok önemli. Dolayısıyla çok kısa bir süre olmasına rağmen biz bu güveni tesis ettiğimizi düşünüyoruz. Yine hukuki olarak bize yansıyan sorunlar var. Boşanmak isteyen ya da uğradığı şiddet kaynaklı olarak hukuki destek almak isteyen kadınlar oluyor. Buna yönelik de Kars Barosu'ndaki kadın avukatlarla yaptığımız görüşmelerle koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu çerçevede bize ulaşan 2 kadına hukuki destek yine 25 kadına da sosyal destekte bulunduk.” 
 
MOR HAT
 
Alaca, kadına yönelik şiddetin ve çocuk mağduriyetlerinin artmasının önüne geçebilmek, kadınların korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Mor Hat’ı hizmete koyduklarını söyledi. Kadınların Mor Hat aracılığıyla direkt ilgili kişilere ulaşarak, destek talep edebildiklerini ifade eden Alaca, “Destek talep eden kadınlar, doğrudan sosyal hizmet uzmanı tarafından karşılanıyor. Kontrollü biçimde hizmet vermek ve süreci takip etmek için de takip çizelgesi oluşturuyoruz” diye konuştu. Kars Belediyesi'ne ait bir alanda Tandır Evi açtıklarını da belirten Alaca, tandır evinde işsiz olan bir kadının istihdam edildiğini ve bu sayının en kısa sürede daha da artacağını söyledi.
 
MA / Dindar Karataş