EŞİK’ten ‘cinskırımı’ kampanyası

img

ANKARA - Eşitlik İçin Kadın Platformu, kadın cinayetlerine tepki göstermek için “cinskırımı” kampanyası başlattı ve kadınlara destek çağrısında bulundu.

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) Kadın cinayetleri-cins kırımı kampanyası başlattı. Kampanyaya ilişkin yazılı açıklama yapan EŞİK, “Eşitlik için Kadın Platformu olarak bugün itibariyle yeni bir kampanya başlatıyoruz. Kadın cinayetlerini, cins kırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırıyor ve bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemeye çağırıyoruz. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cins kırımı durdurmak için harekete geçelim” dedi.

‘CİNS KIRIMINI BİRLİKTE DURDURALIM’

Eşitlik İzleme Kadın Platformu olarak 2020 yılı boyunca çocuk cinsel istismarı faillerine infaz paketiyle af getirilmesini önlemeye çalıştıklarının kaydedildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi ihtimali toplumun gündemine geldiğinde tüm gücümüzle buna karşı çıktık. Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık. Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterince soruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cins kırımdır. Gelin, cins kırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım.”

KADINLARA ÇAĞRI

EŞİK, kampanyaya destek vermek isteyenler için şu bilgilendirme notunu paylaştı:

“Cinskırımı durdurmak için siz de sözünüzü duyurmak isterseniz

* Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım

* Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın #MeclisGöreve

* İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı şiddetle mücadele yasası etkin uygulansın

* TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin mesajlarını içeren, en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz. Bugünden itibaren her gün bu mesajları içeren videoları yayınlayacağız.

TOPLUMU HAREKETE GEÇİRELİM

* Ayrıca @esik_platform (Twitter ve Instagram) hesaplarımızda yayınlanan videoları kendi hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Her türlü paylaşım ve katılım desteğiyle bu kampanyayı birlikte büyütelim, sesimizi Meclis’e duyuralım ve cins kırımı durdurmak için toplumu harekete geçirelim. Siz de videonuz ile bize katılın, beraber seslenelim: Artık yeter! Cinskırım var! Meclis göreve! Özel gündemle toplanın! Etkin önlemler için ortak politika geliştirin! Sözleşme, yasa dahil her türlü politikanın etkin uygulanışını Meclis olarak denetleyin!”