Kadınlardan katledilen Melek Ayaz için eylem

img

İSTANBUL- Evli olduğu erkek tarafından katledilen Melek Ayaz için bir araya gelen TJA, HDK ve HDP İstanbul Kadın Meclisleri, hükümete katliamları durdurması ve var olan yasaları uygulaması için çağrı yaparak, “Yasta değil isyandayız” dedi.

Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Kadın Meclisleri, İstanbul Silivri'de 18 Ocak günü evli olduğu Süleyman Güngörmüş tarafından katledilen Melek Ayaz için basın açıklaması gerçekleştirdi. Şirinevler Yürüyüş yolunda yapılan açıklamada Kürtçe ve Türkçe “Melek Ayaz isyanımızdır” pankartı açıldı. Kadınlar ayrıca erkek-devlet şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınların fotoğraflarını da taşıdı.

‘ERKEK ŞİDDETİ MÜNFERİT DEĞİLDİR’

Kadınlar adına açıklamayı HDP Genç Kadın Meclisi’nden Deren Kadem okudu. Kadem, Melek Ayaz’ın evli olduğu erkek tarafından katledildiğini belirterek, “Dün nasıl sokakları doldurduysak bugün de sokakları dolduruyoruz. Çünkü erkek şiddetinin münferit olmadığını biliyoruz. Çünkü kadın cinayetlerinin politik olmadığını biliyoruz. Kadınlar olarak isyandayız. Çünkü kadınlar her gün erkekler tarafından katledilmeye devam ediliyor. Buna rağmen hala hiçbir önlem alınmıyor” dedi.

‘KADIN HAKLARINA SALDIRI VAR’

Hükümetin pandemi sürecinde şiddeti önleyici uygulamaları hayata geçirmek yerine kadınların haklarına saldırdığını söyleyen Kadem, yetkililere “Kadın kurumlarına ve kadınlara saldıracağınıza şiddete karşı acil önlem alın. Kadınların ortak talebi olan 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın. Kadınlar olarak öfkeliyiz. Erkek egemen iktidarın makbul olmayan herkese, her kimliğe karşı nefreti meşrulaştırması, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddeti her geçen gün tırmandırıyor. Bir yandan kadınların haklarına yönelik saldırılar artarken, kadına yönelik şiddet meşrulaştırılırken, cezasız kalırken, öbür yandan kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın örgütlerine yönelik saldırılar devam ediyor, kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadınlar tutuklanıyor” diye konuştu.

‘KADINLAR İÇİN BURADAYIZ’

Tüm bu politikalara karşı kadınların alanlarda olduğunun altını çizen Kadem,  “Melek için, Nesiba, İpek için buradayız. Kaybedilen Gülistan Doku için buradayız. Katledilen, şiddete uğrayan tüm kadınlar için buradayız. Ve kadın düşmanlarına sesleniyoruz: Yasta değil isyandayız” diye ekledi.

Eylem “Melek Ayaz isyanımızdır”, “Jin jiyan azadi” ve “Bijî tekoşina jina” sloganları ile sına buldu.