'Meclis kadın katliamları için acil toplansın' çağrısı

img
İSTANBUL - EŞİK’in kadın katliamlarına karşı başlattığı “Cins Kırımı” kampanyasına destek veren oyuncu ve yazarlar, Meclis’in acil gündem maddesiyle toplanması çağrısı yaptı. 
 
Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadın katliamlarına karşı “Kadın Cinayetleri - Cins Kırımı” kampanyası başlatarak, herkesin destek vermesini istedi. EŞİK’in dün başlattığı Cins Kırımı kampanyasının ardından oyuncu, yazar, gazeteci, sanatçı birçok kişi, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için, hazırladıkları videoları sosyal medya hesaplarından paylaştı. 
 
Birçok yazar ve sanatçı paylaşılan videolarda Meclis’in kadına yönelik şiddet ve cinayetler gündemiyle acil toplanması çağrısında bulundu. 
 
KADINLAR ÖLÜYOR
 
Yazar Şebnem İşgüzel, “Bu bir savaşsa bilelim. Bu bir cins kırımı ise bilelim. Kadınlar, kadın oldukları için öldürülüyor. Kadın cinayetlerinde bahaneler hep aynı. Caydırıcı yaptırımlar şart. Kabul edin bu vahşeti. Sıradan olaylar olarak ele alamayız. Kadınlar ölüyor. Meclis özel gündemle toplansın” diye çağrıda bulundu. 
 
MECLİS TOPLANSIN 
 
Türkiye’de her gün en az üç kadının öldüğünü ifade eden oyuncu Zuhal Olcay da, “Bunun adı artık cins kırımı. İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansın. Meclis derhal kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin durdurulması gündemi ile toplansın” dedi.
 
Yazar Ahmet Ümit, “Yeter artık kadın cinayetlerine son verelim. Bu kültürü değiştirelim. Şiddete son verelim bunun için de aileden başlayalım. Okula devam edelim, mahallede işyerinde her yerde şiddet kültürünü dışlayalım. Yeter artık kadınları öldüremezsiniz” ifadelerini kullandı.
 
YASALAR UYGULANSIN
 
Kadın cinayetlerini durdurmak için yapılması gerekenlere dikkati çeken oyuncu Hande Doğandemir de, yasaların uygulanması çağrısında bulunarak, “Psikolojik, ekonomik, fiziksel şiddet, cinsel taciz, cinsel şiddet, tecavüz, esir alma, zorla evlendirme ve ısrarlı takip gibi suçlara karşı caydırıcı cezalar içeren politikaların uygulanması ve kamuoyu farkındalığı yatırılarak bu suçların yaygınlaşmamasını önlemek yapabileceklerden sadece bir kaçı” dedi.  
 
VAKTİ GELDİ 
 
Oyuncu Tülin Özen, her gün 3 kadının öldürüldüğünü belirterek, “Cinayetlere dur demenin vakti geldi” dedi. Gazeteci Melis Alphan da İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekerek, “Yasalar uygulansın, Meclis derhal kadın cinayetleri özel gündemiyle toplansın” diye belirtti.  Yönetmen Ercan Kesal ise “Kadın katliamları meclise acil gündem maddesi olarak getirilmeli” çağrısında bulundu.