Kuzey Doğu Suriye’de 8 Mart’ın startı verildi

  • kadın
  • 14:21 23 Şubat 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - Kuzey Doğu Suriye’de kadınlar, “Mücadelemiz Kadın Devriminin Teminatıdır” şiarıyla gerçekleştirecekleri 8 Mart etkinliklerinin startını verdi. 
 
Kuzey Doğu Suriye’deki kadın örgütlerinin, 8 Mart Dünya Kadın Günü programı belli oldu. Qamişlo’daki Okuma Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamada, bu yılki etkinliklerin Leyla Agirî’den Seda Feysel El-Hermes’e direnişçi kadınlara adandığı belirtildi. 
 
Açıklamaya Kongra Star, Kuzey Doğu Suriye Kadın Meclisi, Özerk Yönetim Kadın Koordinasyonu, Suriye Kadın Meclisi, Demokratik Birlik Partisi Kadın Meclisi, Süryani Kadın Birliği, Suriye Gelecek Partisi Kadın Bürosu, Demokratik Toplum Kongresi Kadın Ofisi, Suriye Demokratik Meclisi Kadın Bürosu, Hilala Zerîn Hareketi ve sivil toplum örgütlerinden kadın temsilciler katıldı. Ortak açıklamayı Kongra Star üyesi Berîvan Yunis yaptı. 
 
ERKEK EGEMENLİĞİNE KARŞI 
 
Kadınlar bu yıl “Mücadelemiz Kadın Devriminin Teminatıdır” şiarıyla eylem ve etkinliklerini gerçekleştirecek. 
 
Kuzey Doğu Suriye’de 23 Şubat’tan 8 Mart’a kadar gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin takvimi şu şekilde:  
 
* Kongra Star tarafından 23 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar tüm kent, ilçe, belde ve köylerde 8 Mart konulu seminerler düzenlenecek. 
 
* Tüm kantonlarda kadınlar araçlarıyla şehir turu yaparak 8 Mart’ı selamlayacak. 
 
* PYD Kadın Meclisi, Kongra Star ve Hasekê Kanton Meclisi’nin organizasyonuyla 1 Mart’ta Hasekê’ye bağlı Şedade’de DAİŞ tarafından katledilen Seda Feysel El-Hermes ve Hind Letif El-Xidir anısına büyük miting organize edilecek. Yine aynı gün Şehba’da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek. 
 
* 1 ve 2 Mart günleri arasında Qamişlo’da Kadın Festivali düzenlenecek.
 
* 2 Mart’ta kadın savunma güçlerini destekleme amacıyla kadın asayiş güçleri tarafından kitlesel bir yürüyüş yapılacak.
 
* 3 Mart’ta engelli kadınlar için seminer ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek. 
 
* 4 Mart’ta erkek egemenlikli zihniyeti değiştirme ve tartışma kapsamında seminerler düzenlenecek, erkekler için bir eğitim devresi açılacak ve bir kentte erkekler yürüyecek. 
 
* 5 Mart’ta PKK Lideri Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle Kobanê, Qamişlo ve Şehba’da kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek. 
 
* 6 Mart’ta 10 bin kadının katılımıyla Newroz Meydanı’nda 8 Mart etkinliği düzenlenecek. 
 
* Genç Kadın Meclisi, 8 Mart’ta tüm okul, üniversite ve yüksek okullarda seminerler düzenleyecek, broşürler dağıtacak. Kêvana Zerîn Kültür Hareketi ile birlikte folklor, yarışma, bisiklet yarışı, film ve belgesel film gösterimleri, geleneksel kıyafet sergisi düzenlenecek, yanı sara mülteci kampları ziyaret edilerek, gül dağıtılacak. 
 
* Mart ayı boyunca geleneksel kıyafetler giyilecek.
 
* Kongra Star Diplomasi Komitesi tarafından Kürdistan, dünya ve Ortadoğu’da tanınan kadın mücadele öncülerinin resimleri ve yaşamlarını anlatan bildiriler dağıtılacak. 
 
* 10 Mart’ta Kevana Zêrîn geziler için kültürel bir etkinlik düzenlenecek.  
 
* Kuzey Doğu Suriye’de işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulan Recep Tayyip Erdoğan’ın yargılanması için başlatılan imza kampanyasına devam edilecek.