Mor Dayanışma şiddeti önleyecek talepleri sıraladı

  • kadın
  • 16:29 23 Şubat 2021
  • |
img
MERSİN – Kadın cinayetlerine dikkat çeken Mor Dayanışma üyeleri, kadına yönelik şiddetin önüne geçebilecek talepleri sıraladı. 
 
Mersin Mor Dayanışma, kadına yönelik artan şiddet ve cinayetlere ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Erkek egemen politikalar eşittir yalanlar, dolanlar, hak gaspları. İstanbul Sözleşmesi uygulansın” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar, “İnadına özgürlük inadına mücadele” yazılı yelek giydi. 
 
Açıklamada konuşan Mor Dayanışma üyesi Zeliha Korkmaz, pandemi sürecinde kadınlara yönelik şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin ve ev emeği sömürüsünün arttığını belirterek, erkek egemen zihniyetin kadın düşmanı politikalarının katlanarak arttığını belirtti. Korkmaz, Mor Dayanışma olarak, kadına yönelik şiddetin önünü açan politikaları, yalanları, ihlalleri teşhir etmekten, kadınları ölüme sürükleyen uygulamaları dillendirmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi. 
 
Başta İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması olmak üzere kadına yönelik şiddette psikolojik ve hukuki danışmanlık, tıbbi yardım ve destek hizmetlerinin sağlanması, yeterli sayıda sığınma evinin tahsis edilmesi ve günün her saati ulaşılabilecek ücretsiz telefon yardım hatları oluşturulması gerektiğini belirten Korkmaz, taleplerini şöyle sıraladı: 
 
“ * Mevcut sığınma evlerinin koşulları iyileştirilmeli ve hiç bir kadının geri gönderilmeyeceği şekilde sayıları ve kapasiteleri arttırılmalıdır.
 
* Kadınların 24 saat boyunca ulaşıp destek alabilecekleri acil ve konuya özel destek hattı derhal oluşturulmalıdır.
 
* 'Tecavüz kriz merkezleri' acilen oluşturulmalıdır. 
 
* Kadına yönelik şiddetle mücadelede yer alacak her birim, her kurumda bulunan ve bulunacak kişilerin toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından yeterliliği denetlenmelidir ve personellere insan hakları ile kadın erkek eşitliği konusunda düzenli ve sürekli eğitimler verilmelidir.
 
* Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına alınmalıdır. 
 
* Kadınlara şiddetle mücadelede izlemesi gereken yollar ve haklarla ilgili bilgilendirici yayınlar yapılarak yaygınlaştırılmalıdır.