Tara Mamedova’nın Gran adlı albümü çıktı

img
İSTANBUL - Tara Mamedova, “Ax” ve “Live” albümlerinden sonra ''Gran (Ağır)” adlı yeni albümü müzik severlerin karşısına çıktı. 
 
Kürt Sanatçı Tara Mamedova, “Ax” ve “Live” albümlerinden sonra “Gran (Ağır)” albümü ile yeniden müzik severlerin karşısına çıktı. Birçok eserin olduğu albümün ilk şarkısı “Xewna Giran (Ağır Rüya)” bugün tüm dijital platformlarda yerini aldı.
 
Albüme ilişkin yayınlanan basın bülteninde Mamedova,  albümün ilk şarkısı olan “Xewna Giran”nın bir annenin, kadının derinlerde yaşadığı kabuslarla nasıl mücadele ettiğini anlattığını aktardı.  Tüm şarkıların dinleyici ile buluşmasının yaklaşık 6 aylık bir zaman aldığını söyleyen Mamedova, şarkılar Single ve Maxi Single olarak, dijital platformlarda ve stantlarda yerini alacağını ifade etti. 
 
KADINLARIN HİKAYELERİNE YOLCULUK
 
Çalışmada kendisine ait 2 eserin olduğunu belirten Mamedova, kendi eserleri ve anonim eserler dışında Fêrikê Ûsiv, Abdulaziz Xeyat, İsmail Cuma, Dr. Ahmet Kaya, Hekim Sevkan gibi değerli isimlerin eserlerine de yer verdiğini ifade etti.  Albümde şarkıları titizlikle belirlediğini aktaran Mamedova, “Seçtiğim eserlerin ruhu, yaşadıklarımın yansımasıdır. Eserle sanatın insan ruhundaki onarıcı gücüne de dikkat çekmeye çalıştım. Her gün yeniden doğmak zorunda kaldığımız bu zorlu zamanda, yılmadan mücadele eden milyonlarca insanın olduğu bu dünyada, hayatta kalabilmek, şiddete uğramamak, ‘ben de varım’ demek için mücadele eden kadınların hikayelerine uzanan bir yolculuktur bu albüm” ifadelerini kullandı. 
 
TARA MAMEDOVA KİMDİR?
 
Aslen Ağrı-Doğubayazıtlı Kürt bir ailenin çocuğu olarak 1983 yılında Kırgısiztan’da doğan Tara Mamedova,  8 yaşına kadar doğduğu şehirde yaşadı. Sovyetler Birliği’nin yıkılması sonrası ailesi ile birlikte Rusya’nın Saratova şehrine göç eden Mamedova, 1999 yılına kadar Saratova’da yaşarken, müzik dans, tiyatro eğitimi almak için Moskova ve Yaroslavl’ya gitmek zorunda kaldı. Öğretmen olan annesi Gurchak Abdulayevnadir’in yönlendirmesi ile sanata yönelen Mamedova, annesinin yönlendirmeleri ile pek çok sanatsal eğitim aldı. 2008 yılında Fransa’ya giden Mamedova, Paris’te konservatuvar eğitim aldı. Eğitimine devam ettiği sırada Caz müziği yapan gruplarla tanışan Mamedova, çocukluğunda kulağında tınlayan Rus Ramans müziğini ana dili olan Kürtçe ile birleştirdi. Bunla yaptığı deneysel Caz müziği ile kendini bulan Mamedova, müzik çalışmalarına devam etmek için 2015’te Türkiye’ye geldi. Aynı yıl içinde ilk albümü “Ax”ı çıkaran Mamedova, ikinci çalışmasında canlı stüdyo kayıtlarını kullanarak, dijital platformlar üzerinden çalışmasını sürdürdü.  Bu albümlerinden 4 yıl sonra ise üçüncü albümü “Live Performans” ile de repertuvarına Zazaca eserler alan Mamedova, kısa sürede İstanbul, Diyarbakır, Van ve pek çok ilde yüzlerce konserler verdi. Rusça, Fransızca, Türkçe, Soranca, Zazaca şarkılar seslendiren Mamedova, müzik yaşamınını İstanbul’da sürdürüyor.