CHP’li eski vekil: Çakıcı’nın tehditleri farklı ortaklık arayışlarının işareti

img
İSTANBUL – CHP eski milletvekili Melda Onur, Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği ‘yeni bir döneme geçiyoruz’ mesajının “Yeni demokrasi dönemi değil, farklı ortaklık arayışlarına geçme dönemi” anlamı taşıdığını söyledi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik hakaret ve tehditleri sonrasında MHP yöneticilerinin destek verdiği organize suç örgütü başı Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı. Siyasetin gündeme oturan bu durumun sorulduğu Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, “Bu tehdit, Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef almış gibi görünse de aslında demokrasiye yapılmıştır. Tasvip edilecek tarafı yok” ifadelerini kullandı. 
 
Arınç’ın bu görüşleri “MHP reformları engellemek için Çakıcı’yı kullanıyor” yorumlarını da beraberinde getirdi.
 
Çakıcı’nın tehditlerini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri CHP eski Milletvekili Melda Onur değerlendirdi.
 
Mevcut AKP-MHP ittifakının sarılabileceği siyasi argümanlarının kalmadığını söyleyen Onur, ülkede ekonomiden sağlığa, sağlıktan yargıya kadar her şeyin kara bir deliğe doğru sürüklendiğini ifade etti.
 
Ülke kara deliğe sürüklenirken iktidara karşı itirazların da yükseldiğini dile getiren Onur,  bu itirazların demokrasi cephesini birleştiğine dikkati çekerek, “Bunları gördükçe, anca insanları tehdit ederek demokrasi cephesini çökertmeye çalışamaya yönelik tavır koyacaklar. Bu tehditler de bu tavırlarının bir sonucudur. Ama kullandıkları malzeme mafya olunca kendilerine zarar vereceklerdir” dedi.
 
TEHDİTLER AKP’YE YARAMAZ
 
Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditlerin AKP’yi de rahatsız ettiği düşüncesindeki Onur, “Bu tehditler AKP’nin işine yaramaz. AKP bu anlamda işin etik kısmında değil, tehdit etmek işine yarasaydı yapardı, buna eminim! AKP’nin suç duyurusunda bulunması bu anlamda da mecburiyettendir. Zaten suç duyurusundan da bir şey çıkmaz” ifadelerini kullandı. 
 
TEHDİTLER MHP’NİN SOPASI MI?
 
CHP’li eski vekil, Bülent Arınç’ın söylemlerine dair ise şunları söyledi: “Arınç, belli zamanlarda araya girip gündemi yönlendirir. Arınç’ın açıklamaları; ‘biz iyiyiz ama çevremizdekiler kötü’ anlamına geliyor. Arınç çevremizdekiler kötü derken de Cumhur İttifakı’nın öbür ayağını, büyük ihtimalle MHP’yi kastediyordur. Arınç, MHP’nin AKP’yi çevresinden dolanıp, kuşatmaya alması ihtimaline karşı önlem almaya çalışıyor olabilirde. Ama burada çok net bir şey var; AKP bu tehditlerden rahatsız. Bu işin esas sorumlusu MHP’dir. MHP, ‘bizim dışımızda hukuk açılımı yapamazsınız’ deyip, bunun altından herkese sopa gösteriyor.” 
 
FARKLI ORTAKLIKLAR ARANIYOR
 
CHP’nin Çakıcı’yı muhatap almaması gerektiğini söyleyen Onur, “Esas mesele bu tehditleri koruyan yasal siyasi bir partinin olmasıdır. Çakıcı’dan bir şey olmaz ama Çakıcı’nın ardından Arınç’ın çıkışı, Erdoğan’ın ‘yeni bir döneme geçiyoruz’ sözü aslında yeni demokrasi dönemi değil, farklı ortaklık arayışlarına geçme dönemidir” diye konuştu.