Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü

img
DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 5 akrabasının sistematik tecavüzüne uğrayan G.A.'nın annesi F.A., kızının uğradığı son tecavüzün ardından şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
 
Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı kırsal Çukur Mahallesi’nde yaşayan G.A. (21), bir yıl boyunca 5 akrabasının sistematik tecavüzüne uğradı. Olayı başkasına anlatması durumunda ölümle tehdit edilen G.A'nın tecavüze uğradığı hamile kalınca ortaya çıktı. Olaya tanık olmasından sonra felç geçirerek, yatalak hale gelen ve konuşma yetisini kaybeden annesi F.A. ise, tedavi gördüğü hastanede şüpheli bir şekilde yaşamı yitirdi. Ancak F.A.'nın şüpheli ölümüne ilişkin hiçbir soruşturma yürütülmedi.
 
G.A., kendisine tecavüz eden 5 akrabasının isimlerini savcılığa verip, şikayetçi olmasına rağmen sadece zanlılardan A.D.'nin ifadesine başvuruldu. Şikayetçi olmasının ardından kendisine tecavüz edenler ve onların babaları tarafından ölümle tehdit edilen G.A., Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yerleştirildiği sığınma evlerinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle şimdiye kadar 5 sığınma evi değiştirmek zorunda kaldı.
 
ÇOCUK YAŞTA 2 KEZ DİNİ NİKAHLA EVLENDİRİLDİ
 
Henüz 16 yaşındayken iki kez kendi iradesi dışında dini nikahla evlendirilen G.A., bir yıl süren ilk evliliğini sonlandırdıktan bir hafta sonra başka biriyle evlendirildi. Bu evliliği de bir yıl süren G.A., 2017 yılı sonlarında ailesinin yanına döndükten sonra ilk defa 2018'de kuzeni olan İ.A.'nın tecavüzüne uğradı. Evli olan İ.A., kimseye birşey anlatmaması konusunda G.A.'yı ölümle tehdit etti. Akli dengesi yerinde olmadığı belirtilen babası H.A., zihinsel-bedensel engelli kardeşi, ağabeyi M.A. ve annesi F.A. ile birlikte yaşayan G.A. daha sonraları defalarca İ.A.'nın tecavüzüne uğramaya devam etti. İ.A., kuzenleri A.D., M.A., Ş.A., ve İ.A.’yı da yanına alarak G.A.'ya defalarca tecavüz etti.  
 
HAMİLE KALINCA ORTAYA ÇIKTI
 
Akrabası olan bu beş kişinin ayrı ayrı tecavüzlerine uğrayan G.A., öldürülme korkusuyla kimseye bir şey anlatamadı. Olay ise, G.A.'nın rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasıyla ortaya çıktı. Hastanede hamile olduğunu öğrenen G.A., kendisine tecavüz eden erkeklerin ailelerinin evlerine giderek yaşadıklarını anlattı. Gittiği evlerde hem tecavüz failleri hem de onların yakınları tarafından ölümle tehdit edilipü, darp edildi.
 
ANNENİN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ
 
5 yakını darp ettikleri G.A.'ya yönelik tecavüzleri sonrasında da devam ettirdi. M.A., Ş.A. ve A.D.'nin kızına yönelik tecavüzlerinden birine anne F.A. da şahit oldu. Tanık olduğu durum karşısında şok geçiren anne F.A., failler tarafından darp edilmesi sonucu felç geçirdi. Yatalak hale gelip, bir daha konuşamayan anne F.A., 1 Ekim 2019'da hastaneye yatırılmasından 23 gün sonra şüpheli bir şekilde yaşamı yitirdi. 
 
KRONİK ÖLÜM!
 
Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan G.A.'nın annesi F.A.'nın şüpheli ölümüne ilişkin konuşan yakınları, F.A.'nın hastaneye yarı baygın olarak kaldırıldığını, acil servisten girişi yapıldıktan sonra sevk edikldiği Nöroloji Servisi'nde kafasında darp izleri tespit edildiğini belirtti. Fakat herhangi bir adli rapor hazırlanmadığı öğrenilen F.A.'nın ölümü kayıtlara kronik hastalığa bağlı ölüm olarak geçti. 
 
'KORKTUĞUM İÇİN SUSTUM'
 
Ulaştığımız G.A., yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 
 
G.A., yaşadığı tecavüzü, şiddeti ve ölüm tehditlerini, "Bir yıl boyunca beni tehdit ederek tecavüz ettiler. Ağabeyimi, babamı ve annemi öldürmekle tehdit ettiler. Korktuğum için sustum. Hamile olduğumu öğrendim. Çocuğumun babasının bana tecavüz eden A.D. olduğunu düşünerek, ilk onun babasının evine gittim. Orada A.D.'nin babası tarafından darp edildim. Bir süre korkudan konuşamadım. Bebeği aldırmak istedim ama nereye gideceğimi bilemedim. Bebeğim karnımda büyümüştü" sözleriyle anlattı. 
 
5 AYLIK HAMİLEYKEN TECAVÜZE UĞRADI 
 
Hastane raporlarında 5 aylık hamileyken tecavüze uğradığı anlaşılan G.A., tecavüz sonrası rahatsızlandığını dile getirerek, hamileyken kuzenleri M.A., Ş.A. ve yeğenleri A.D.'nin aynı anda tecavüzüne maruz kalmasına annesinin tanık olduğunu söyledi. G.A., o gün yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ben ve engelli olan kardeşim evde yalnızdık. Kapı çaldı, 3 kuzenim geldi, önce ağabeyimi sordular, evde kimsenin olmadığını anlayınca bana saldırdılar. Zihinsel ve bedensel engelli kardeşimin gözü önünde tecavüze uğradım. Bu 3 kişi bana tecavüz ederken annem geldi. Annem bana tecavüz edildiğini gördü. Annem önce şok geçirdi. Sonra beni ellerinden kurtarmaya çalıştı. Anneme vurdular, tokat attılar. Annem yere düştü, annemi tehdit ettiler. Annemin dili tutuldu, bir süre konuşamadı. Aldığı darp sonucu bayıldı. Onlar bu arada kaçtılar. Babam geldi, babama bir şey anlatamadım. Annemi hastaneye kaldırdılar." 
 
Hastanede annesini ziyaret eden G.A., annesinin bilincinin açık olduğunu ancak konuşamadığını dile getirdi. Aynı gün hastane içinde kendisine tecavüz eden erkeklerden Ş.A.'nın babası tarafından tehdit edildiğini ifade eden G.A., “E.A. beni ölümle tehdit etti. Başıma silah dayadı. Oradan ayrıldığım gibi savcılığa gidip, şikayette bulundum” dedi. 
 
Annesinin ölümünün şüpheli olduğunu ve araştırılması gerektiğini vurgulayan G.A.’nın şikayeti üzerine Bingöl Savcılığı, Bingöl Devlet Hastanesi'ne yazı göndererek, o güne dair kamera kayıtlarını istese de olaya dair kamera kayıtlarına ulaşılamadı. 
 
Olaydan sonra evi terk etmek zorunda kaldığını söyleyen G.A., ilk olarak Bingöl'e gidip, Emniyet Müdürlüğü'ne şikayette bulunmak istediğini, ancak emniyet tarafından olayın yaşandığı yer olan Diyarbakır'a yönlendirildiğini söyledi. Kendisine tecavüz eden erkek akrabalarının aileleri tarafından takip edildiğini belirten G.A., "Bana bir şekilde haber gönderiyorlar. A.D.'nin bekar olması bakımından emniyette sadece onun adını vermem yönünde baskı kurdular" ifadesini kullandı. G.A., bunun üzerine 11 Eylül 2019'da Hani Karakolu'nda ifade vererek, A.D. hakkında şikayetçi olduğunu belirtti. Savcının talimatıyla şüpheli sıfatı ile ifadesi alınan A.D., suçlamaları reddetmesinin ardından serbest bırakıldı.  
 
ŞÜPHELİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADI
 
Hani Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ek dilekçe ile 18 Kasım 2019 tarihinde suç duyurusunda bulunan G.A., ifadesinde 4 kuzeni hakkında şikayetçi oldu. 
 
Doğum yapan G.A.’nın bebeği ile DNA örneklerinin uyuşmaması üzerine A.D. hakkında "cinsel saldırı" suçundan soruşturma başlatan savcı, diğer tecavüz failllerinin ise ifadesine dahi başvurmadı. Çocuğun babasının belirlenmesi için savcılık, diğer şüphelilerden DNA örneği almadı, buna yönelik bir işlem de başlatmadı. Hani Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren G.A., faillerden ikisinin babası E.A. tarafından aldığı ölüm tehditleri sonucu bir süre kendisine tecavüz eden erkelerin isimlerini söylemekten korktuğunu belirtti. 
 
Bir süre sonra İ.A., M.A., Ş.A., ve İ.A., hakkında şikayette bulunan G.A., sığınma evinde kaldığını ve çocuğunun ise koruyucu aileye verildiğini, sayısız kez tecavüze uğradığı için çocuğun biyolojik babasının kim olduğunu bilmediğini dile getirdi. 
 
DOSYA KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?
 
G.A.'nın yaşadıkları ve şikayetlerine rağmen sadece bir şüphelilerden A.D.'nin ifadesine başvuruldu. Tecavüz faili 4 erkek hakkında ise hiçbir işlemin yapılmadığı öğrenildi. Tecavüz faillerinden birinin ağabeyinin polis olduğu da öğrenildi.
 
Savcısından polisine kimsenin kendisine inanmadığını söyleyen G.A., hala can güvenliğinin olmadığını ifade ederek, tecavüz faili 5 erkek hakkında işlem yapılmamasına tepki gösterdi. Son bir yılını kaçak olarak yaşadığını, hala can güvenliğinin olmadığını dile getiren G.A., kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. 
 
MA / Arjin Dilek Öncel

Diğer başlıklar

22:37 Şırnak'ta TIR kazası: 1 ölü
22:31 IPI: Türkiye’de gazeteciler baskı kıskacında
21:42 Dünya genelinde 500 gazeteci koronadan yaşamını yitirdi
21:00 Sokağa çıkma yasakları başladı
20:46 Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast’ girişimi iddiası
20:30 Mersin’de gözaltındaki 6 kişi serbest bırakıldı
19:32 KCDP: Kasım ayında 29 kadın katledildi
19:20 Amedspor, hakemlerin aleyhe kararlarını TFF'ye taşıyacak
19:08 Koronadan 190 ölüm, 30 bin 110 yeni vaka tespiti
18:04 Konya’da çocuğuna cinsel saldırıda bulunan erkek serbest
17:59 Şengal'de yeni anlaşma: Êzidxan Asayişleri görevlerine devam edecek
17:47 Hakkari'de bir asker hayatını kaybetti
17:36 Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması
17:29 5 çocuğu istismar eden imama 37 buçuk yıl ceza
17:24 Babacan’dan ‘Kürt sorunu yoktur’ yanıtı: Kürtlere sorsunlar
17:10 Güven’den tüm partilere çağrı: Halkın gözüne bakarak söz vereceksiniz
17:06 Marmaray'da aktarma indiriminin kaldırılmasına karşı eylem
16:58 Baş: Bütçe yok, soygun var
16:34 Hakkâri’de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
16:24 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:22 Şengalliler anlaşmayı yürüyüşle protesto etti
16:22 ALES sınavı ertelendi
16:22 Şırnak’ta gözaltılara tepki: Meydan okuyoruz
16:21 Türkiye Varlık Fonu hakkında araştırma önergesi verildi
15:53 Hasta tutuklu Turan tahliye talebine ret: Savcı, ATK’yi değil emniyeti esas aldı
15:52 Kadın cinayeti faili 15 yıl sonra gözaltına alındı
15:13 Gençlik örgütleri: Tutuklama terörüne boyun eğmeyeceğiz
15:04 Kılıçdaroğlu: Devlet dediğimiz kurum yalan söyler mi?
14:17 İstanbul Tabip Odası'ndan salgın raporu: Acil kapanma şart
14:15 Samsun Valisi: Vaka sayıları kaldırılamaz noktaya ilerliyor
14:14 Meslek örgütleri ve sendikalar Dr. Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedi
13:50 Avukatlarından Öcalan’la görüşme başvurusu
13:42 Sancar: Bu iktidarın temeli yalandır, faturası da halka çıkıyor
13:35 Erdoğan’dan sosyal medya şirketlerine tehdit
13:33 TMMOB: İktidar Kanal İstanbul projesine ilişkin doğru bilgilendirme yapmıyor
13:32 HABER-SEN: PTT emekçileri artık yoruldu
13:25 Temel ve Dündar'ın yargılamalarının durdurulması talebine ret
13:21 'ATK raporlarına rağmen hasta tutuklular neden bırakılmıyor?'
13:16 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin üçüncü sayısı çıktı
13:14 Gözaltındaki 18 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı
13:02 Gazeteci Demir’in davası ertelendi
12:36 Gözaltına alınan siyasilere polis şiddeti!
12:32 HDP önünde bekletilen grup parti çalışanlarına saldırdı
12:15 Anadil Günü'ne dair telefon görüşmesi suç sayıldı
12:04 Diyarbakır ve Mersin’de gözaltılar
11:52 Bahçeli CHP’li ismi hedef gösterdi
11:26 Askerin öldürdüğü çocuk için valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı
11:18 Müzik ve sahne emekçileri: Duyun bizi; açız
10:58 ‘Devletin duyarsızlığı nedeniyle ev işçisi kadınlar şiddet kıskacında'
10:55 Açlık grevlerini ikinci grup devralacak
10:53 ‘KCK Basın davası' ertelendi
10:47 Akşener: Devlet ticari sır maskesinin altına saklanamaz
10:10 Rahim kanseri Çetin cezaevinde tedavi edilmiyor
09:57 Aldar Xelîl: ENKS ile görüşmeler durdu, geri adım atılmayacak konular var
09:51 Edirne’de erkek şiddeti: Bir kadın öldürüldü
09:42 Newaya Jin’ın yeni sayısı ‘Diktatör yargılanıyor!’ manşetiyle çıktı
09:42 İller Bankası’nın ödenek vermediği tesisi yapamamaktan hapsi istendi
09:24 Koronadan ölen bebeğin ailesi suç duyurusunda bulunacak
09:22 Muhabirimiz Karataş'ın tutukluluğuna itiraz
09:05 Bakliyat fiyatları el yakıyor
09:05 Van'da 40 günde 5 gazeteci tutuklandı
09:04 Altıntaş: Katar Anlaşması batan ekonominin göstergesidir
09:01 Yılmaz: İrini Operasyonu Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına karşıydı
09:00 Tutukluyu darp eden gardiyanlara takipsizlik
09:00 Yargıtay ‘dokunulmazlığa rağmen mahkumiyet’ kararını bozdu
09:00 01 ARALIK 2020 GÜNDEMİ
08:52 Şırnak'ta siyasetçilere operasyon
08:46 Disipline sevk edilen Arslan: Tayyip Bey haklı, ben de haksız sayılmam
00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü