Demirtaş’ın iddianamesinde gerekçe twitter paylaşımları

img

ANKARA – HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede bir twitter hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

Demirtaş, hakkında “tehdit, terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” iddialarıyla 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede “Demirtaş Savunma” twitter hesabından 7 Ocak 2020 tarihinden yayınlanan Demirtaş’ın sözleri ve 22 Eylül 2020 tarihinde avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajlar gerekçe gösterildi.

Demirtaş’ın mahkemedeki savunmasının çözümüne de yer verilen iddianamede “ Eriş Serti” isimli bir Twitter hesabından yapılan paylaşımlar tehdit unsuru olarak ileri sürüldü.

Söz konusu iddianamede tehdit unsuru olarak “Eriş Serti” hesaplı bir twitter hesabından yapılan paylaşımlar ise şöyle:

"*24/10/2019 tarihli twitter Eriş Serti isimli PKK/YPG terör örgütü destekçisi bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşımda @kocaman_yksel bugün yalakalık yaptığın sistemin ömrü çok uzun değil, sende onlarla birlikte yargılanacaksın. Resimdeki şahıs Sn@hdpdemirtas hakkından yeniden esir alma kararı aldırtan savcı müsfettesidir. Size boyun bükmeyen bir nesil yetiştir ve yetişiyor rüyalarınıza kabus.

* Dawiye amrexwa yekitiye Kurda bibinim. Herdu birayen ser qursika şer dikirin iro jiboy biraye bicuq deste hev girtine. Biji yekitiya Kurdan Rojava kazanacak Terrorist Erdoğan Terrorist Turkey,

*İddia ediyorum ne RTErdoğan ne Akparti 2020’nin sonunu göremeyecek büyük şehirlerdeki Kürtler silahlanın çünkü Türkiye de iç savaş başlayacak iran kendi ömrünü uzatmak için Rusya ile birlikte Türkiyeyi ön plana çekecek işin güzel yanı akkahpelilerin reisi aldatılmaya alışık.

*Erdoğan bir hırsız fabrikalarımızı çaldı buğdayımızı çaldı. IŞID ile ortaklık yaparak petrolümümüz çaldı. Şimdi de toprağımızı çalıyor.”

İddianamenin sonuç kısmında ise şu ifadeler yer aldı: “Bu bağlamda ifadenin içeriğindeki şiddet çağrısı, nefret söylemi, ifadeyi kullanan kişinin terörle ilgisi, tanınmışlık düzeyi, toplumu etkileme gücü, ifadede kullanılan aracın etki ve yayılma niteliği, ifadede kullanılan yöntemin etkinliği ve geniş kitlelere ulaşma yeteneği nazara alındığında bir siyasi parti başkanı olarak terör örgütü üyeliği suçu kapsamında yargılanan şüphelinin tüm kamuoyu tarafından takip edilen yargılaması sırasında yaptığı söylemler ve paylaşımların geniş halk kesimlerine etki ve yayılma niteliği ile eylem bir savunma metni içerisinde dahi olsa terörle mücadelede etkin görev yapmakta olan kamu görevlisinin kimlik bilgilerini paylaşarak kamu görevlisini örgüt mensuplarına hedef gösterme amacı taşımakta olduğu yine müştekiyi tehdit niteliği gösterdiği anlaşılmaktadır.”

İddianamenin Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği, henüz mahkeme tarafından kabul edilip, edilmediği yönünde Demirtaş’ın avukatlarına bir tebligat yapılmadığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Demirtaş, 7 Ocak 2020 tarihinde Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman hakkında şu ifadelerde bulunmuştu:

HUKUK ÖNÜNDE HESABINI SORACAĞIZ

“Benimle ilgili bu operasyonun bizatihi yürütücüsü olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı. Başsavcının kendisi ve yardımcıları. Bu operasyonun parçası haline geldiler. Nasıl ikinci tutuklamayı bizzat örgütleyerek, bizzat örgütleyerek. Şimdi dedim ya, bir sürü itirafçı geliyordur veya pişmancı geliyordur dinliyorsunuzdur. Aralarında hakim var, HSK üyesi var, yüksek yargı üyesi var, bilmem ne var ne var. Ben bu insanlar onursuzdur falan demek istemiyorum. Pişmanlık duymuş ve belirtiyorlar. Size diyorum ki, daha bugünden pişmanlık duyanlar var anlatanlar var bugünden. İkinci tutuklamamın nasıl yapıldığının bütün detaylarını biliyorum, bütün detaylarını. Bulunduğum yüksek güvenlikli bir cezaevinden biliyorum. Ama günü gelecek Başsavcı Yüksel Kocaman veya yardımcısı Hüseyin bey soy ismini bilmiyorum. Bu operasyonun bizzat örgütleyicisidir. Haklarında arkadaşlarım suç duyurusu yaptılar. Biz HSK'ya göndereceğiz yarın bir gün tekrar günü geldiğinde hesaplaşacağız hukuk önünde hesabımızı göreceğiz.

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKSİNİZ

Kimdir peki bu Başsavcı.... Tamam tarafsız değilsin. Ama anayasaya göre soruşturmayı yürütürken tarafsız olmak zorunluluğun var. Bu adam benim siyasi rakibim. Bu adam beni şikayet etmiş, tutuklatmış adam. Bu adam sana gece gündüz meydanlardan talimat yazdıran adam. Demirtaş katildir diye. Sen bu adamla benim bu davamın kararının açıklandığı gün görüşüyorsan gerekçeni açıklayacaksın.... Ve bu adam beni tutuklatan operasyonu yönetiyor. Bariz AKP'li. Gizleniyor, saklanıyor.... Aynı şekilde eş başkanım Figen Yüksekdağ'ı şüpheli ilan ediyor. Dikkatinizi çekerim. Kamuoyu duysun diye söylüyorum. O günkü nöbetçi olmayan bir Sulh Ceza yargıcını hastanedeyken hastanede telefonla arayıp acele geleceksiniz deniyor. Bu yargıç hastane de hastane kayıtları var. Nöbetçi değil. Geliyor ve ben ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklama kararı çıkartılıyor ve tutuklama kararı çıkarılana kadar kendisi Ankara adliyesini terk etmiyor Yüksel Kocaman. Ancak tutuklama kararı çıkınca adliyeden ayrılıyor. Derdin ne senin, ben biliyorum derdin ne. Ama senin o güvendiğin saraydan büyük Allah var Yüksel Kocaman. Devran dönüyor dönüyor. Devran dönüyor. Halk var halk millet var. O sandık kurulduğu gün o güvendiğiniz dağlara kar yaracak. Bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz.

SANDIKLAR KURULACAK

 Ha biz Demirtaş'ı içeri attık, Figen'i içeri attık, İdris Baluken'i içeri attık. Oh iyi yaptık. Yarandık birilerine, keyif kebap. Ondan sonra da Devrek'te Zonguldak'ta da istediğimiz her şeyi yaparız. Parti AKP çalışmalarına katılırız. HDP'lileri de tutuklatırız. Her şey kapanır gider. Yok öyle bir dünya artık. Yok öyle bir dünya. Bunların hepsinin hesabı hukuk önünde verilecek, günü gelecek, günü gelecek.... Bunun hiç kimseye bir güvence oluşturmayacağını, hiç kimseyi kurtarmayacağını buradan söyleyeyim. Ölürüm, kalırım tutanaklara geçsin. Bunun hesabı sorulacak. Yargı işleyecek hukuk işleyecek. Yok öyle yağma. İstediğime istediğimi yaparım. İstediğim kararı alırım. AKP çalışmalarına katılırım. Efendim ondan sonra gelirde Başsavcılık yapar. HDP'lileri de Demirtaş'ı da, Figen Hanım'ı da tutuklatırım operasyon çekerim. Bilmem kimse de bana bir şey yapmasın arkamda saray var. Valla yıkılmayan iktidar yok tarihte.... Bugün yarın, bir sene beş sene hiç farketmez. Tarihte bu süreler 3-5 sene azdır. Ama o gün geldiğinde yüzleşme hesaplaşma demokrasi adına hukukun üstünlüğü adına çok net olacak. Ben burada kalmaya devam ederim siz bilirsiniz. Boyun eğdim mi bugüne kadar eğmedim. Biz o günü bekliyoruz. O gün gelecek, sandıklar kurulacak ve ülkenin büyük çoğunluğu el ele vererek bu kaos düzenine dur diyecek. Asıl davamız o zaman görülmeye başlayacak. Bu davanın da asıl o zaman görülmeye başlayacak. Siz hangi kararları bu aşamada hangi ara kararları verirseniz verin asıl dava o zaman görülmeye başlanacak.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan başlayarak Ankara-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları, aradaki istinaf üyeleri, bazı Ağır Ceza üyeleri ve Anayasa Mahkemesi üyeleri. Bu komploya nasıl dahil olmuşlar. Süreç zaten ispatlamaya gerek yok. Bütün tutanaklar, yargı belgeleri ortada... Ha bu arada az önceki Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı nereden tanıyoruz onu unuttum söylemeyi bakın. En önemli kısım. Kendisi Pınarhisar cezaevi savcısı. Yani Erdoğan'ın hapiste olduğu dönemde cezaevi savcısı ve mangal partisi yapıyorlar Erdoğan ile birlikte cezaevinde…... Benim iddiam değil orada kitapta yazıyor, kendisi de yalanlamamış. Araştırdım yalanlamamış. Şimdi Ankara Cumhuriyet Başsavcısı. Savcı bey müsaitse haber gönderiyorum, buyursun bize de gelsin. Burada da bir mangal partisi yapalım. Madem herkese eşit...

SAKIN SUÇA BULAŞMAYIN

Kimseye güvenerek sakın sakın suça bulaşmayın. Cumhuriyet Başsavcıları gibi yapmayın. Ya da bize kumpas kuran savcılar gibi sakın yapmayın. Bu işin sonu yok öyle söyleyeyim. Ben kimsenin yanına bırakmam bunu. Ben ölürüm avukatlarım bırakmaz. Çocuklarım, milletvekillerim, halk bırakmaz hesabını sorar. Ama ille bir gün o hesap sorulacak. Biri sandıkta biri yargıda. Her şeyin bir sırası var.... Biz içeride dinlenmeye devam ediyoruz. Dışarıdaki arkadaşlarım da aslanlar gibi mücadelesini sürdürüyorlar. Yargı kumpası ile ilgili de kimin elinden ne geliyorsa benimle ilgili lütfen taksir etmesin eksik bir şey yapmasın. Fazlasını yapsın. Ben de halkımla arkadaşlarımla birlikte siyasete bunun hesabını sormaya devam edeceğim.”

Diğer başlıklar

22:37 Şırnak'ta TIR kazası: 1 ölü
22:31 IPI: Türkiye’de gazeteciler baskı kıskacında
21:42 Dünya genelinde 500 gazeteci koronadan yaşamını yitirdi
21:00 Sokağa çıkma yasakları başladı
20:46 Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast’ girişimi iddiası
20:30 Mersin’de gözaltındaki 6 kişi serbest bırakıldı
19:32 KCDP: Kasım ayında 29 kadın katledildi
19:20 Amedspor, hakemlerin aleyhe kararlarını TFF'ye taşıyacak
19:08 Koronadan 190 ölüm, 30 bin 110 yeni vaka tespiti
18:04 Konya’da çocuğuna cinsel saldırıda bulunan erkek serbest
17:59 Şengal'de yeni anlaşma: Êzidxan Asayişleri görevlerine devam edecek
17:47 Hakkari'de bir asker hayatını kaybetti
17:36 Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması
17:29 5 çocuğu istismar eden imama 37 buçuk yıl ceza
17:24 Babacan’dan ‘Kürt sorunu yoktur’ yanıtı: Kürtlere sorsunlar
17:10 Güven’den tüm partilere çağrı: Halkın gözüne bakarak söz vereceksiniz
17:06 Marmaray'da aktarma indiriminin kaldırılmasına karşı eylem
16:58 Baş: Bütçe yok, soygun var
16:34 Hakkâri’de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
16:24 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:22 Şengalliler anlaşmayı yürüyüşle protesto etti
16:22 ALES sınavı ertelendi
16:22 Şırnak’ta gözaltılara tepki: Meydan okuyoruz
16:21 Türkiye Varlık Fonu hakkında araştırma önergesi verildi
15:53 Hasta tutuklu Turan tahliye talebine ret: Savcı, ATK’yi değil emniyeti esas aldı
15:52 Kadın cinayeti faili 15 yıl sonra gözaltına alındı
15:13 Gençlik örgütleri: Tutuklama terörüne boyun eğmeyeceğiz
15:04 Kılıçdaroğlu: Devlet dediğimiz kurum yalan söyler mi?
14:17 İstanbul Tabip Odası'ndan salgın raporu: Acil kapanma şart
14:15 Samsun Valisi: Vaka sayıları kaldırılamaz noktaya ilerliyor
14:14 Meslek örgütleri ve sendikalar Dr. Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedi
13:50 Avukatlarından Öcalan’la görüşme başvurusu
13:42 Sancar: Bu iktidarın temeli yalandır, faturası da halka çıkıyor
13:35 Erdoğan’dan sosyal medya şirketlerine tehdit
13:33 TMMOB: İktidar Kanal İstanbul projesine ilişkin doğru bilgilendirme yapmıyor
13:32 HABER-SEN: PTT emekçileri artık yoruldu
13:25 Temel ve Dündar'ın yargılamalarının durdurulması talebine ret
13:21 'ATK raporlarına rağmen hasta tutuklular neden bırakılmıyor?'
13:16 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin üçüncü sayısı çıktı
13:14 Gözaltındaki 18 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı
13:02 Gazeteci Demir’in davası ertelendi
12:36 Gözaltına alınan siyasilere polis şiddeti!
12:32 HDP önünde bekletilen grup parti çalışanlarına saldırdı
12:15 Anadil Günü'ne dair telefon görüşmesi suç sayıldı
12:04 Diyarbakır ve Mersin’de gözaltılar
11:52 Bahçeli CHP’li ismi hedef gösterdi
11:26 Askerin öldürdüğü çocuk için valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı
11:18 Müzik ve sahne emekçileri: Duyun bizi; açız
10:58 ‘Devletin duyarsızlığı nedeniyle ev işçisi kadınlar şiddet kıskacında'
10:55 Açlık grevlerini ikinci grup devralacak
10:53 ‘KCK Basın davası' ertelendi
10:47 Akşener: Devlet ticari sır maskesinin altına saklanamaz
10:10 Rahim kanseri Çetin cezaevinde tedavi edilmiyor
09:57 Aldar Xelîl: ENKS ile görüşmeler durdu, geri adım atılmayacak konular var
09:51 Edirne’de erkek şiddeti: Bir kadın öldürüldü
09:42 Newaya Jin’ın yeni sayısı ‘Diktatör yargılanıyor!’ manşetiyle çıktı
09:42 İller Bankası’nın ödenek vermediği tesisi yapamamaktan hapsi istendi
09:24 Koronadan ölen bebeğin ailesi suç duyurusunda bulunacak
09:22 Muhabirimiz Karataş'ın tutukluluğuna itiraz
09:05 Bakliyat fiyatları el yakıyor
09:05 Van'da 40 günde 5 gazeteci tutuklandı
09:04 Altıntaş: Katar Anlaşması batan ekonominin göstergesidir
09:01 Yılmaz: İrini Operasyonu Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına karşıydı
09:00 Tutukluyu darp eden gardiyanlara takipsizlik
09:00 Yargıtay ‘dokunulmazlığa rağmen mahkumiyet’ kararını bozdu
09:00 01 ARALIK 2020 GÜNDEMİ
08:52 Şırnak'ta siyasetçilere operasyon
08:46 Disipline sevk edilen Arslan: Tayyip Bey haklı, ben de haksız sayılmam
00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü