En son karakolda görüldüler: PKK’ye katıldıkları ileri sürülüp yetkisizlik kararı verildi

img

MARDİN – Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı, 1994 ile 1996 yılları arasında kaybedilen 9 kişinin “PKK’ye katılmış olabileceği”ni ileri sürerek, görevsizlik kararı verdi. En son karakolda görülen kayıpların çoğunun yaşı 60 ila 70 yaş arasında olması dikkati çekiyor.  

 
Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 ile 1996 yılları arasında kaybedilen 9 kişi hakkında 2009 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru sonrası 30 Ocak 2012’de başlatılan ancak 2014 yılında “yetkisizlik” kararı ile Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen soruşturmada bir kez daha “yetkisizlik” kararı verildi. 2012 yılında Midyat’a bağlı Kerşafê (Budaklı) köyünde 14 Mayıs 1995’te İlçe Jandarma Karakolu’na çağrıldıktan sonra serbest bırakıldıkları belirtilen ancak kendilerinden bir daha haber alınamayan Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir’in kaybedilmesine ilişkin yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada Midyat savcılığı, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkili olduğunu belirtti. Savcılık hazırladığı fezlekede, Şehmus Eroğlu, Hüsni Çankaya, Nihat Aydoğan, Abdüllatif Şahin ve Tevfik Ay ile birlikte Mehmet Emin Atuğ, Şükrü Demir, Hizni Bilmen ve Abdülkadir Demir’in “Örgütün dağ kadrosuna katılmış olabileceği” ifadelerini kullandı.
 
TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ 
 
Savcılık hazırladığı fezlekede 9 ismin kaybedilmesinde parmağı olan dönemin Midyat Jandarma Komutanı Hilmi Kahraman, Astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin, Murat Sevim ve Adem Kılıç hakkında 2007 yılında benzer suçlamadan açılan soruşturmada “takipsizlik kararı” verildiğini belirtti. Yine savcılık, 9 ismin kaybedilmesinde sanıkların üzerlerine atılı suçu kabul etmedikleri, olayla alakalarının olmadığını, şahısların ölü ya da sağ olup olmadıklarını bilmediklerini beyan ettiğine yer verdi.
 
70 YAŞINDA PKK'YE KATILDIĞI İDDİA EDİLDİ
 
Kaybedildiği sırada Şehmus Eroğlu 67, Mehmet Emin Atuğ 60, Şükrü Demir 70, Abdülkadir Demir 57, Hizni Bilmen 44, Abdullatif Şahin 39, Hüsni Çankaya 40, Nihat Aydoğan 40 ve Tevfik Ay 45 yaşında olmasına rağmen savcılık 9 isim ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde bahse konu şahısların öldürüldüğüne ilişkin herhangi bir delilin bulunmadığı, şahısların yaşayıp, yaşamadıkları hususunda kesin bir bilgi olmadığı, şahısların terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış olabileceği ya da terör örgütü tarafından öldürülmüş olabileceğinin değerlendirildiği, bu haliyle dosya üzerinde karar verme yetkisinin 6273 Sayılı Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 29 Maddesi ile 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanunun 15. Maddesine eklenen fıkraya göre, terör suçları yönüyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının yetkili ve görevli olduğu anlaşıldığından, şüpheli hakkındaki görevli ve yetkili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına dosya fezlekeye bağlanarak, gönderilmiştir.”
 
EN SON KARAKOLDA GÖRÜLDÜLER
 
Savcılığın “şahısların terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış olabileceği ya da terör örgütü tarafından öldürülmüş olabileceğinin değerlendirildiği” ifadelerini kullandığı 9 ismin de gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamadı. 
 
Kaybedilenlerin hikayesi şöyle: 
 
ABDULLATİF ŞAHİN
 
Abdüllatif Şahin, 18 Ocak 1996 günü Midyat’ın Estel (Üçağıl) köyündeki evinden ifade vermek üzere çağrıldığı Midyat Jandarma Karakoluna gitti. Karakola gittikten sonra kendisinden haber alınamaması üzerine karakola giden ailesi ‘Biz serbest bıraktık. Eve gelmediyse PKK'ye katılmıştır’ cevabını verdi. Dönemin köy muhtarı Şahin’in akıbetini öğrenmek için çeşitli resmi kurumlara başvuruda bulundu. Ancak 'Midyat Jandarma Karakolundan gelen bir telefon ile kendisine 'Bu işin peşini bırak yoksa senin de sonun arkadaşının sonu gibi olur'' denildi. Muhtar resmi arayışını sonlandırmak zorunda kalırken, Şahin’in ailesi arama çalışmalarını sürdürdü. Ancak tehditler nedeniyle aile Antep’e göç etmek zorunda kaldı.
 
MEHMET EMİN ATUĞ, HİZNİ BİLMEN,  ABDÜLKADİR VE ŞÜKRÜ DEMİR
 
Midyat’a bağlı Kerşafê (Budaklı) köyünde yaşayan 4 akraba, kızları PKK’ye katıldığı gerekçesi ile 14 Mayıs 1995 tarihinde Midyat Jandarma Merkez Karakol komutanı Yüzbaşı Hilmi Kahraman tarafından karakola çağrıldı. Bir akrabaları, köy muhtarı Hasan Duru ve iki muhtar azası ile birlikte karakola giden 4 isim burada karakol komutanı Hilmi Kahraman, astsubaylar Mehmet Ziya Odabaş, Metin Çetin tarafından sorgulandı. Akşam önce Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir resmi belge imzalatılarak serbest bırakıldı. Ardından da refakatçi Muhtar ve 2 köylü serbest bırakıldı. Muhtar ve yanındakiler saatin geç olması nedeniyle Midyat’a döndü. Olaya tanık olan köylülerin beyanlarına göre Atuğ, Bilmen ve Demir kardeşler karakoldan 1 kilometre kadar uzaklaştıktan sonra zorla askeri bir araca bindirilerek götürüldüler. Ertesi gün Kerşafê köyü askerler tarafından ablukaya alındı. Evler ağır silahlarla tarandı. Askerler köylüleri ağır biçimde darp etti ve tüm eşyalarını kullanılamaz hale getirdi. Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir eve gelmeyince eşleri Midyat Jandarma Merkez Karakolu’na başvurdular. Kendilerine eşlerinin serbest bırakıldıkları söylendi. 4 isimden bir daha haber alınamadı. Kayıplarını arayan aileler şiddet ve tehditlere maruz kaldı. Tanık beyanları ve tespit edilen deliller olaydan 18 yıl sonra kayıt altına alınabildi.
 
HÜSNİ ÇANKAYA
 
Batman’ın Gercüş ilçesinde 1995 yılında jandarma ve korucularca yapılan ev baskınında eşi Adle Çankaya ile birlikte gözaltına alınan Hüsni Çankaya Midyat İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na götürüldü. Hüsni Çankaya Midyat Jandarma Komutanlığı'nda işkenceye maruz kalırken, yapılan işkence eşi Adle’nin gözleri önünde gerçekleşir. Midyat Cumhuriyet Savcılığı'na 3 gün sonra çıkarılan Adle Çankaya serbest bırakılırken, eşi Hüsni Çankaya’nın ise 5 gün sonra bırakılacağı söylenir. Ancak Hüsni Çankaya’dan bir daha haber alınamaz. Yaklaşık bir hafta sonra, Midyat'a bağlı bir köyde 2 erkek cenazesinin bulunduğu haberi üzerine yakınları söylenen köye gider. Ancak köylüler cenazelerin jandarma tarafından alındığını söylerken, cenazelerden de Hüsni Çankaya’dan da bir daha haber alınamaz.
 
NİHAT AYDOĞAN
 
1994 yılının Kasım ayında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mizizex (Doğançay) köyüne korucular ve jandarma tarafından baskın yapılır. Kapı hızlı hızlı vurulunca Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan, komşularının kapıyı çaldığını sanarak kapıyı açar. Aralarında aileyi sürekli tehdit eden Serdêfe Köyü’nden Sarhoş Kemal diye bilinen korucubaşının da bulunduğu 20-30 kişilik asker ve korucular eve girip Nihat Aydoğan’ı yataktan çıkarıp çocuklarının önünde darp ederek evden çıkarır. Nihat Aydoğan’ın gözlerini ve ellerini bağlayıp, diz çöktürürler. Askerlerin bu şiddeti karşısında Aydoğan’ın 12 yaşındaki kızının dili tutulur. Evden alınan Nihat Aydoğan, önce Midyat ilçe Jandarma karakoluna, oradan da Mardin Merkez Komutanlığı’na sevk edilir. Nihat Aydoğan, 15 gün Mardin Merkez Jandarma Komutanlığı’nda her türlü işkenceye tabi tutulur. 15 gün sonra Jandarmalar Aydoğan’a köy muhtarını arattırıp, ‘Beni bıraktılar, eve geleceğim’ dedirtir. Ancak bu telefondan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz. Eşinden haber alamayan Halime Aydoğan, Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na gidip eşini sorunca, Jandarma ‘Biz senin eşini serbest bıraktık, dağa çıkmıştır, onu git dağda ara’ der. Halime Aydoğan, son çare olarak eşinin akıbetini ortaya çıkartmak için Midyat Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak başvuruda bulunur fakat savcılıktan da bir sonuç elde edemez.
 
ŞEHMUS EROĞLU
 
Şehmus Eroğlu, 1930 yılında Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Batê (Bardakçı) köyünde doğdu. Evli ve 7 çocuk babasıydı. Yaşadığı köye sık sık baskın yapan askerler ve korucular tarafından korucu olmaya zorlanıyordu. Köye yapılan baskınların birinde, kardeşiyle birlikte gözaltına alınır ve daha sonra serbest bırakılır. Eroğlu ailesi baskılar sonucu köyden ayrıldı. Şehmus Eroğlu, ailesiyle birlikte Batman merkezine taşınır. Birkaç yıl burada yaşar. 21 Eylül 1995 tarihinde köy korucuları ile askerlerin saat 00.00 sıralarında evine yapmış oldukları baskın sonucunda, Şehmus Eroğlu gözaltına alınarak Mardin’e getirilir. Olayın ardından ailesinin onu bulmak, kendisinden haber alabilmek için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kalır. Yetkililer ne ev baskınını, ne de gözaltına alındığını kabul eder. Onunla aynı zamanda gözaltında kaldığını belirten kimi görgü tanıkları ise Şehmus Eroğlu'nun gözaltında tutulduğunu, ağır işkenceler gördüğünü, daha sonra da serbest bırakıldığını söyler. Yine Midyat’taki kimi görgü tanıklarının ifade ettiğine göre serbest bırakıldığı söylendiği tarihte, özel timlerin olduğu bir arabanın içinde görülür. Şehmus Eroğlu’ndan gözaltına alındığı tarihten itibaren bir daha haber alınamaz.
 
TEVFİK AY
 
Tevfik Ay, Midyat Ziyaret köyünde ikamet eden bir korucu başıydı. Olaydan 2-3 ay öncesine kadar muhtarlık yapıyordu. Bölgede o dönemlerde varlık gösteren JİTEM, Tevfik Ay’ı kendi yapısına dahil edip faili meçhul cinayetlerde kullanmak ister. Fakat bir iç infaz olayında yaşamını yitiren Albay Rıdvan Özden’e yakın olan Tevfik Ay, bölgedeki JİTEM yapılanmasına katılmayı kabul etmez. 17 Ocak 1995 tarihinde Şenköy Beldesi Jandarma Karakol Komutanlığı Ay’ı arayarak, karakola gelmesini ister. Karakola gitmek üzere evden ayrılan Teyfik Ay’dan bir daha haber alınmaz. Ailesi, kendisinden haber alınamaması üzerine birkaç gün sonra adı geçen karakola gidip Tevfik Ay’ı sorar. Ancak karakoldaki görevliler “Karakola gelmedi, ayrıca biz onu karakola da çağırmadık” şeklinde cevap verir. Ancak, karakolun karşısında bakkal dükkanı işleten esnaf, Tevfik Ay’ın belirtilen tarihte karakola giriş yaptığına tanıklık eder. Resmi kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulur. Ancak tanıklar, öldürülme korkusuyla tanıklık yapmaktan vazgeçer.
 
MA  / Ahmet Kanbal

Diğer başlıklar

19:40 'Patronları değil işçileri koruyun'
19:30 Maden işçilerinin yürüyüşüne 15 gün daha yasak getirildi
19:16 KESK: KHK ile ihraç edilenleriz, sizden korkmuyoruz
18:16 Savaşa para yetmiyor: MSB 9 bakanlığı geride bıraktı
18:03 Melek Aslan'ın bir ay önce koruma kararı aldığı öğrenildi
17:59 Gazeteci Demir’e ‘JİTEM’ hesabından tehdit
17:50 Duruşmada söz hakkı verilmeyen Türkan Elçi: Adalet hepimizin olmalı
17:13 Erek Dağı eteklerinde ‘Em xwe diparêzin’ etkinliği
17:05 Pandemi Döneminde Emek Raporu: Sorunlar büyüdü
16:59 Eğitim-Sen: Sorun çözemeyen yöneticilere mahkum değiliz
16:51 Kobanê önergesi AKP-MHP oylarıyla 10’uncu kez reddedildi
16:28 Efrîn’de panzerin ezdiği 2 kardeş yaşamını yitirdi
16:24 Amedspor 3 puanla döndü
16:23 Musa Anter cinayeti davası yine ertelendi
16:02 HDP Eş Genel Başkanı Sancar Diyarbakır’da temaslarda bulunacak
15:55 Kalkanların gölgesinde görülen Tahir Elçi davası ertelendi
15:49 Oluç: Yargı Elçi’nin katillerine ceza vermemek için 5 yıldır oyalanıyor
15:34 Diyarbakır’da 42 tutuklu sevk edildi
15:33 Maraş’ta gözaltına alınanların sayısı 12’ye yükseldi
15:06 'Kamu dönüşümlü çalışma tam uygulansın'
15:04 Erdoğan’ın maaşı 88 bin TL olacak
14:45 Grip aşısı Türkiye’de
14:36 TJA tekstil atölyelerinde kadınlarla buluştu
14:29 Konya’da Suriyeli çocuk öldürüldü
14:21 Ovacık’ta bir çobanın cansız bedeni bulundu
14:17 DİSK-AR’dan EYT raporu: 4 milyon 600 kişi mağdur
14:16 Şırnak’ta 3 kişi daha serbest
14:14 Cumhurbaşkanlığı bütçesinde 886 milyon TL artış
14:03 TTB: Tespitlerimizi Sayıştay raporu da onayladı
13:53 DEDEF: Munzur özgürdür, özgür akacak
13:51 Urfa Barosu katledilen Arslan'ın davasına müdahil oldu
13:47 Tahir Elçi Davası: Sanıklar SEGBİS'te hakimsiz dinlenecek
13:41 DİSK: İktidar işçi kıyımına son vermeli
13:31 Mayına sürülen mültecilerden biri ‘kimsesizler mezarlığına’ defnedildi
13:18 DNA testi doğrulanan Ersayan’ın cenazesi kayıp
13:17 HDP Kürt liderlerinin mezar yerlerinin açıklanması için kanun teklifi sundu
13:16 Fatma Güraslan’ın failine ceza istemi
12:53 Diyarbakır’da kadın katliamı
12:35 Hakimden sanık polislere: Duruşmaya katılmak ister misiniz?
12:14 Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem
12:13 Avukatların Öcalan’la görüşme başvurusuna ret
11:58 Van’da bin 500 gündür yasak sürüyor: AKP yasaklara takılmıyor
11:54 Maraş’ta 7 kişi gözaltına alındı
11:18 ‘Egemenlerin çıkarları halkların yararına değil’
11:12 Elçi duruşmasına sadece iktidar yanlısı gazeteciler alındı
11:09 Ordu E Tipi Cezaevi’nde ölümle tehdit iddiası
11:02 Tahir Elçi cinayeti davası başladı
10:34 HDP’nin tutumu cesaret, çağrısı umut oldu
10:29 'Alevilere yönelik saldırı cezasızlık nedeniyle artıyor'
10:07 HDP Başkale eski Eşbaşkanı Kovid-19’dan yaşamını yitirdi
09:58 TSK İdlib’deki 6 gözlem noktasından daha çekilecek
09:58 Tarım arazisi çöplüğe döndü
09:48 O yangın hiç sönmedi
09:38 Meclis’e 25 yeni fezleke
09:32 AKP’nin 18 yıllık basın karnesi: Gözaltı, tutuklama, sansür, karartma
09:30 9 yıl geçti: Bizim için her gün deprem
09:27 Çevre Ajansı’na muhalefet şerhi: ÇED süreci denetimsizleşecek
09:18 Elazığ’da tutuklulara kitap verilmiyor
09:11 Tarihçi Bayrak: Şark Islahat Planı hala devrede, Kürtlerin direnişi sonlandırılamadı
09:07 Kayyımdan 60 bin TL'lik projeye 400 bin TL
09:07 Öztürk: Salgın sağlık çalışanlarının kıyımına dönüştü
09:06 Estukyan: Minsk Grubu'nun misyonu barış, pratiği savaş
09:05 Çiftçi: Bakanı dinledik, batma seviyesine geldik
09:04 Geçim kaynakları küle döndü
09:03 Araba tanıtımlarını Kürtçe yapıyor
09:00 21 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:46 Eyn İsa'da şiddetli çatışmalar
08:42 Kongreya Star yeni koordinasyonunu belirledi
20/10/2020
23:18 Jose Mujica aktif siyasetten çekildi
21:26 Panzerler Efrîn’de 2 çocuğu ezdi, biri yaşamını yitirdi
21:22 HDP'nin kuruluşu Ankara'da coşkuyla kutlandı
21:07 Van’da 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
20:44 HDP’li meclis üyesi serbest bırakıldı
20:28 Dêrik’te SİHA saldırısı: 2 kişi yaşamını yitirdi
20:22 Erdoğan: 5, 9 ve 12. sınıflar 2 Kasım'da yüz yüze eğitime başlayacak
20:14 Türkiye’de vefat sayısı 9 bin 445'e yükseldi
19:26 Suruç Aileleri’nin adalet nöbeti 63’üncü ayında
17:54 Hozan Cane’nin duruşması ertelendi
17:38 HDP Van İl Örgütü kongreye gidiyor
17:12 ‘Gizli tanık’ beyanlarıyla yargılanan eşbaşkanların duruşması ertelendi
16:36 HDP’den ajansımıza ziyaret
15:53 Leyla Güven: Onurlu barışın mimarı özgür olmalı
15:48 Mahmur'da patlama: 3 kişi yaşamını yitirdi
15:24 Beyaz Tülbentli Anneler beraat etti
15:22 Yüksekova'daki yangına müdahale edilmiyor
15:09 Kılıçdaroğlu: Kabile devletinden daha gerideyiz
15:03 TMMOB: Bağlar'ın Sur gibi olmasına izin vermeyeceğiz
14:41 Şırnak eski Belediye Başkanı Ertak cezaevinde fenalaştı
14:38 Silivri’de yangın: 4 işçi zehirlendi
14:36 Kayyım Özgür Gündem’in ismini sansürledi
14:25 Hedef gösterilen HDP’li Tosun’a soruşturma
13:47 Kovid-19’dan yaşamını yitiren Dr. Salih Kanlı için anma
13:41 Elazığ Cezaevi’nde 9 tutuklu koronaya yakalandı
13:18 Ankara Katliamı’nı protesto eden avukatlara ceza istemi
13:12 Buldan: Eşbaşkanlıktan vazgeçmeyeceğiz
12:59 Gazeteci Kaya’nın duruşması ertelendi
12:38 Ankara'ya yürüyen madencilere pankartlı selam
12:37 Gazeteci Bilen: Suç işleyenleri yazdığımız için tutukluyuz
12:30 ‘Elçi’nin öldürülmesi cezasız kalmamalı’
12:29 Kongreya Star 8’inci Genel Kongresi’ni gerçekleştiriyor