Oluç: Yargı Elçi’nin katillerine ceza vermemek için 5 yıldır oyalanıyor

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, yargının Tahir Elçi’yi katledenlere ceza vermemek için 5 yıldır oyalandığını belirterek, “Tahir Elçi çok önemli bir barış mücadelecisiydi, barış için hayatını ortaya koydu” diyerek, davanın takipçisi olacaklarını söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Oluç, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde katledilmesiyle ilgili davaya dair konuştu. Davanın 5 yıl sonra başladığına dikkat çeken Oluç, “Son derece sorunlu bir hukuki süreç olduğunu konuştuk, konuşmaya devam edeceğiz. Çünkü cinayetten hemen sonra olay yerinde titizlikle yapılması gereken inceleme yapılmadı, deliller toplanmadı. Tahir Elçi’nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği bulunamadı, polis memurlarının şüpheli olarak ifadeleri alınmadı, polisler sadece görgü tanığı olarak dinlendiler. Bugüne kadar Diyarbakır Barosu 100’e yakın dilekçe sundu ancak dosyaya sunulan dilekçelerin hiçbiri dikkate alınmadı” dedi.
 
‘TAHİR ELÇİ HAYATINI ORTAYA KOYDU’
 
Oluç, şöyle devam etti: “Şimdi bu koşullarda bugün Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili duruşma başlamış oldu. Duruşmaya basın ve aileler sınırlı sayıda alındı. 300 kişilik salonda başlayan duruşmayı 84 kişinin izlemesine izin verildi. Sanık polisler SEGBİS ile bağlandı. Yani aslında Tahir Elçi’nin suikastını gerçekleştirenlere ceza vermemek için 5 yıldır işi oyalayan yargı, aslında bu duruşmanın gidişatı hakkında ilk işareti vermiş oldu. Tahir Elçi çok önemli bir barış mücadelecisiydi, barış için hayatını ortaya koydu. Bu duruşmanın, davanın takipçisi olacağız. Tahir Elçi’yi katledenlerin ceza almaları için hukuki alanda elimizden geleni yapacağız. Tahir Elçi’nin yargılanmasına neden olan, gazeteci sıfatıyla azmettirici rol oynayanları da unutmuyoruz.”
 
‘KAMU KURUMLARI SİYASİ PARTİ OLARAK YÖNETİLİYOR’
 
Meclis’te sunumu yapılacak bütçeye değinen Oluç, “Sayıştay Başkanlığının 2019 raporları son derece ilginç veriler içeriyor. Büyük ölçekli ve görece önemli kurumların Varlık Fonuna devredildiği ve Sayıştay denetimi dışında bırakıldığı bilinen bir olay. Yani neden bu Varlık Fonuna devredilmiş olan kurum ve kuruluşların denetim dışına bırakıldığının cevabı yoktur. Hatırlarsak geçmiş yıllarda yapılan bir değişiklikle Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre harcamaları denetim dışı bırakılmıştı. Bunların hepsinin bir anlamı var, biz bunu biliyoruz. Bu tablolara yer verilmediği biliniyor. Yüzde 40’ı ise tablolarda yer almıyor, bu durum son derece ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Faaliyet raporlarıyla açıklanan kamuya hesap verme sorumluluğunu yerine getirmemiş oluyor bu kamu kuruluşları. Adeta bir siyasi parti gibi yönetiliyor kamu kuruluşları” diye konuştu.
 
‘EN FAZLA İHLAL YEREL YÖNETİMLERDE’
 
Oluç, denetleyici ve düzenleyici kurumlara karşı herhangi bir sorumluluk belirtisinin gösterilmediğine vurgu yaparak, “Sayıştay raporlarında kamu idarelerine ilişkin tespitler vardır. Son derece önemlidir. Mesela devletin özel mülkiyeti hüküm ve tasavvuf altında olmayan taşınmazların devri ve kiralanmasıyla ilgili usulsüzlükler tespit edilmiştir. Vahim bir durum daha vardır. En fazla ihlalin, usulsüzlüğün tespit edildiği alan mahalli idarelerdir, yani yerel yönetimlerdir, belediyelerdir bu çok vahimdir. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda da 2017-18 Sayıştay raporlarında özellikle kayyım atanmış olan yerel yönetimlerde büyük yolsuzluklar tespit edilmiştir. 2019’da bu duruma devam ediliyor” dedi.
 
‘AKIL TUTULMASI’
 
2021 bütçesi ile iktidarın umursamazlığı ve beceriksizliğinin ortaya çıktığını ifade eden Oluç, devamla şunları söyledi: “AKP iktidarı ekonomide, sağlıkta, eğitimde, sosyal alanda sanki toplumsal alanın her tarafında ciddi krizler yaşanmıyor gibi bir bütçe karşımıza getirmiştir. Büyük bir yolsuzluğun, yoksulluğun, işsizliğinin, hayat pahalılığının halkın borçlandığı bir toplum yokmuş gibi bir bütçe vardır karşımızda. Bu da aslında durumu ortaya koymaktadır. 2021 bütçe kanun teklifi bir akıl tutulması olduğunu göstermektedir. Neden derseniz; 2020 bütçesi 140 milyar ek borçlanma istenmişti sonra bu çok aşıldı, geçtiğimiz hafta getirilen kanun teklifinde borçlanma sınırı 300 milyara çıkarıldı.
 
BÜTÇE İŞÇİYİ, EMEKÇİYİ YOK SAYIYOR
 
Savaş ve silahlanma harcamalarına ayrılan bütçedir. Yandaşa ve güvenlikçi politikalara pay ayıran bir bütçedir. Eğitimi sağlığı sosyal güvenliği göz ardı eden kriz yaşayan esnafı, çiftçiyi, emekçiyi, emekliyi göz ardı eden bir bütçe ile karşı karşıyayız. Yoksulluğu işsizliği arttırıyorsunuz insanları hayat pahalılığı ile karşı karşıya bırakıyorsunuz, bunun karşısında Soma ve Ermenek madencilerinin yürüyüşünü engelliyorsunuz. Soma ve Ermenek madencileri hakları, ücretleri için yürüyüş yapıyorlar. Bu bütçe anlayışı da işçinin, emekçinin hakkını yok sayan, onların haklarını polisle zorla ortadan kaldırmaya çalışan bir anlayışın sonucudur.”
 
ALEVİ YURTTAŞLARIN TEHDİT EDİLMESİ
 
İstanbul Pendik’te Alevilere dönük tehditlere değinen Oluç, “Geçen hafta Pendik’te alevi yurttaşlarımızın yaşadığı bir apartmanda ‘Alevilere ölüm’ yazıldı ve üzerine çarpı işareti konuldu. Bu daha önce çeşitli yerlerde karşımıza çıkan bir durumdu. Her seferinde Alevi yurttaşlarımıza yönelik bu tür tehdit içerikli yazılımları kınadık ve bunu yapanların cezasız bırakılmasına yönelik eleştirilerimizi ilettik. Şimdi bu cezasızlık davranışları cesaretlendiriyor, saldırganları nefret söylemini nefret suçunu cesaretlendiriyor. Bunu da bir kez daha vurgulamış olalım bu failleri koruyan tutum ve kararlar Alevilerin ülkede güvercin tedirginliği ile yaşamasına neden oluyor. Alevi yurttaşlarımıza dönük her türlü sözlü yazılı ve fiziki saldırının karşısında olduğumuzu HDP olarak söyleyelim” dedi.
 
‘UTANÇ DUVARI’
 
Diyarbakır’da yapılmak istenen duvarı “utanç duvarı” olarak niteleyen Oluç, “Şimdi bu duvar herhangi bir ÇED raporu hazırlanmadan uygulamaya sokuluyor. Bu duvarı neden yapıyorsunuz, amacınız nedir, bu projenin maliyeti nedir? Diyarbakır'da işsizlik yolsuzluk kol gezerken bu yolu yapmanın nasıl bir kamusal faydası vardır. Bu soruları soruyoruz ve cevaplarını alamıyoruz sormaya devam edeceğiz insanların şehri kullanımı zorluk çıkaracak bir duvarı yapmanızın nedeni nedir? Bunu çok açık biçimde öğrenmek istiyoruz. Yani Berlin Duvarından sonra yeni bir utanç duvarı Diyarbakır'da yapılıyor ve amacının ne olduğu de belli değil” şeklinde konuştu.
 
‘DEMOKRATİK TARTIŞMA’ ZEMİNİ
 
Gazetecilerin tutuklu Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in eleştirilerine dair sorusunu yanıtlayan Oluç, şöyle konuştu: “Kars halkının iradesi gasp edildi, Kars halkının iradesini gasp etmek için Ayhan Bilgen’i orada tutuyorlar ben dün kendisiyle görüştüm yaşadığı hukuksuzluğu uzun uzun paylaştık. Ayhan Bilgen geçtiğimiz yıllarda da partimizin çeşitli kurullarında eleştirilerini dile getirmiştik, ilk defa bu eleştirileri dile getirmiyor. Biz o eleştirileri kurumlarımızda tartıştık, çünkü Ayhan Bilgen parti sözcülüğümüzü grup başkanvekilliğimizi yapmıştır ve en son Kars Belediye başkanımız olmuştur. Partimizin çok çeşitli kurullarında görev almış bir arkadaşımız. Partimiz demokratik bir tartışma zeminini ve platformlarını her zaman korumaktadır. Bu tür tartışmalara açıktır. Ayhan Bilgen de herhangi bir eleştiriyi partimizin kurumlarına iletmekte bir sıkıntı duymamıştır, duymamaktadır.” 
 

Diğer başlıklar

10:19 İltica başvurusu reddedilen Kürt şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor
10:14 Kürkçü: Garê sonrasında içeride stratejik güç dengeleri değişti
10:14 Kirasını ödeyemeyen ailenin elektrik ve doğalgazı kesildi
09:52 Mesut Barzani'den Bavê Şêx'e: Milletine söyle Müslüman olsun
09:30 Diyarbakır’da sağlıkçılar ulaşım sorunu yaşıyor
09:30 Açlık grevi 92’nci gününde
09:21 İstanbul’da 11 gözaltı
09:21 Bilirkişi raporu Fendik cinayetinin örtbas edildiğini ortaya koydu
09:20 Bipolar tanıktan 'örgüt üyesi' çıkarıldı
09:09 Xoybun’u tanımak için önemli bir araştırma: Kürt Milli Cemiyeti Xoybun
09:09 ‘Ben var oldukça denbêjliği bırakmayacağım’
09:07 DEVA Partisi İl Başkanı: HDP kapatılırsa iktidar düşer
09:07 Tutuklu Çetin: Tecrit kalkmadan geri adım atmayacağız
09:05 Kuraklık en çok Van Gölü’nü vuracak
09:05 AYM'nin 'yaşam ihlali' kararına savcı direniyor
09:05 Gizli gizli yaptığı resimlerden sergi açtı
09:03 'Xalê Xizir' etkin pişmanlıktan faydalananların beyanıyla cezaevinde
09:03 Yüksekova kayyımı ekmek kulübesini yıktı
09:03 Kaçmaz: Yeni anayasa toplumsal sözleşmeyle mümkün
09:03 Eşitlik yoksa devrim var
09:00 26 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
25/02/2021
22:02 Mardin'de tecrit protestosu
21:58 Van’da bir korucu ölü bulundu
21:23 Koronada 9 bin 572 yeni vaka
20:35 Koca: Tam kapanmayı düşünmüyoruz
20:08 ‘Bu coğrafyanın doğası da adaletsizlikle karşı karşıya’
19:50 Medya Sönmez memleketinde toprağa verildi
19:40 Migros depo işçileri işten atıldı
19:34 Hayvan hakları aktivistleri açlık grevine başladı
19:16 Emekli Sen: Mücadelemiz sürecek
19:06 Müzisyenlerden engellemelere tepki
18:45 Özel: İkiyüzlülüğün fotoğrafı
18:45 Şener ve Özhaseki hakkında suç duyurusu
18:09 Berberoğlu'nun fezleke itirazına ikinci ret
17:53 Iğdır’da ‘Herkes için adalet’ kampanyasının startı verildi
17:42 Gençlerden açlık grevlerine destek yürüyüşü
17:36 İşkence gören çocukların davası ertelendi
17:25 344 STÖ’den çağrı: Tecrit kaldırılsın
17:24 Diyarbakır’da bir köy karantinaya alındı
17:23 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
17:19 Bolu TÜVTÜRK’de direnişin startı verildi
16:50 Cezaevinde köpekli arama
16:36 Şemdinli'de mor zincir eylemi
16:04 10 yıldır kayıp olan Biçer'in eşi tarafından katledildiği ortaya çıktı
15:49 Eğitim Sen: Eğitimciler de bir an önce aşılanmalı
15:49 Aleyna Çakır davası: Çelişkili ifadeler, darp itirafı
15:35 Uzman Çavuş Orhan’ın tutuklanma talebi yine reddedildi
15:28 Baydemir ile Barzani bir araya geldi
15:21 İstismar failinin serbest bırakılma gerekçesi: Öpmek taciz değil
15:14 TGS: Basın özgürlüğü için mücadele edeceğiz
15:10 Beştaş: Tecrit bir an önce kaldırılmalı
15:09 Bakırhan: Daha çok direneceğiz, örgütleneceğiz
14:47 Valilik soruşturmaya izin vermedi
14:32 HDP'lilerden suç duyurusu
14:10 TİP Genel Başkanı Baş: HDP yalnız değildir
13:30 Velilerin yüzde 91,5'i yüz yüze sınavlara karşı
13:20 Kızıltepe'den seslendiler: İmralı'nın kapıları açılsın
13:19 YDK: Kadın düşmanlığı iktidar eliyle normalleştiriliyor
12:28 BES: Vergiler savaşa, sermayeye değil halka kullanılsın
12:07 Kürt rapçi vicdani reddini açıkladı
12:07 İMO’dan ‘Her Şantiyeye Bir Şef’ kampanyası
11:47 Ermenistan ordusu muhtıra verdi, Paşinyan 'Darbe girişimi' dedi
11:46 Öcalan’la görüşme başvurusu reddedildi
11:13 Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı duruşmaya gazeteciler alınmadı
11:02 'İktidar Garê başarısızlığını kadınlara saldırarak örtüyor'
10:32 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
10:21 Kürtçenin eğitim dili olması için 3 günde 6 bini aşkın imza toplandı
10:07 Buldan: Yol temizliğine ihtiyaç var
09:46 Restore edilmeyen tarihi evler yok oluyor
09:36 Kadın örgütlerinden Gülistan Şaylemez açıklaması
09:28 Açlık grevi eylemini 19’uncu grup devraldı
09:27 Genç kadınlar ‘Mor Seferberliği’ 8 Mart’a taşıyor
09:18 'Örgütlü kötülüğe karşı en meşru şey özsavunmadır'
09:08 Elektronik kelepçeyi reddeden Türkay: Köle sahip ilişkisini simgeliyor
09:03 Hasip Kaplan: Kürt sorununu çözmeyen anayasa sivil ve demokratik olamaz
09:03 Ben û Sen'de yıkım: Çadır kurup burada yaşayacağız
09:02 Zeytun: Adaletin sağlanması için birlikte mücadele edilmeli
09:01 'Kelepçe vurulan üniversite kapıları tacize açıldı'
09:01 Psikiyatri Uzmanı Hacımusalar: İntiharlara karşı birlikte çalışmalıyız
09:00 İşsiz kalan müzisyenler şarkılarını sokakta söylüyor
09:00 Hanefiş Kaya Kilisesi definecilerin hedefinde
09:00 ‘Karadeniz’de vaka artışlarının sebebi AKP kongreleri’
09:00 25 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
24/02/2021
23:29 Kadınlardan çıplak aramaya tepki
22:02 KESK’lilerin eylemi 161’inci haftasında
21:53 İntihar ettiği iddia edilen Akbaşlı defnedildi
20:48 Babacan: Türkiye'ye demokrasi bölgedeki demokrasi başarısıyla gelir
20:42 Ankara’da 2 öğrenci gözaltına alındı
19:39 Kadınlar kriz nedeniyle artan intiharlara dikkat çekti
19:32 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 HDK ve HDP'lilerin açıklamasına polis engeli
19:04 Ağrı’da AKP’li Özhaseki hakkında suç duyurusu
19:02 Gazeteci Candemir'e takipsizlik
18:54 Munzur Gözeleri'ndeki ihale 'aykırı olduğu' gerekçesiyle iptal edildi
18:50 Erciş Belediye Eşbaşkanı Bayram Çiçek’e 2 yıl 1 ay hapis cezası
18:31 HDP'li Bülbül: Bu topraklara özgürlük, adalet gelecek
18:15 Ulusal Birlik programının finali yarın Kızıltepe'de
18:13 Van’daki 'İş ve Aş Buluşmaları’ son buldu
17:35 33 dokunulmazlık fezlekesi Meclis Adalet Komisyonu’nda
17:23 Ayşe Çeçen cinayetinde beraat