Beştaş: AKP’nin ekonomi politikası çöküşün adıdır

img
ANKARA - HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Keşan Belediyesi’nin yurttaşlara kan bağışı karşılığında 5 litre yağ vermesine ilişkin, “AKP’nin ekonomi politikasının adı nedir diye sorarsanız, vatandaşın kanının bitkisel yağ ile takas edildiği çöküşün adıdır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Beştaş, HDP’ye dönük saldırılara değinerek, AKP-MHP iktidarının demokratik siyasete karşı suç işlediğini söyledi. HDP’nin Diyarbakır İl Eşbaşkanları ve Yenişehir İlçe Eşbaşkanlarının hala gözaltında olduğunu dile getiren Beştaş, “Gün ortasında bir ihbar adı altında, ihbarı yapan kendileri, il binasını basan kendileri, saatlerce il binamızı dağıtarak il ve ilçe eş başkanlarımızı gözaltına aldılar. Bu da yetmiyormuş gibi, 4 gün gözaltı süresini uzattılar. Şunu asla unutmayalım, gözaltı süresinin uzatılması demek, işkenceye evet demektir. İşkencenin yapılmasına onay verilmek, hukuksuzluğa onay vermektir” dedi.
 
‘DİYARBAKIR’A BİR YAKLAŞIM VAR’
 
Beştaş, “Diyarbakır’a bir yaklaşım var, Diyarbakır'ı teslim almak istiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak istiyor, Erdoğan’ın kurmaylarına ‘Diyarbakır’ı istiyoruz’ sözlerini 2000’li yıllardan beri biliyoruz, Osman Baydemir belediye başkanıyken hala o tartışmalar günceldi, Diyarbakır’ın kale olup olmadığına yönelik tartışmalar, dün gibi aklımızda” ifadelerini kullandı. 
 
‘BU YARGILAMALARI TANIMIYORUZ’
 
HDP’lilere dönük gözaltı operasyonları, tutuklamalar ve yargılamalarda verilen cezalara tepki gösteren Beştaş, şöyle devam etti: “Pandemi ve başka sebeplerle HDP gençliği ya da başkalarını gözaltına alan akıl ÖSO’culara alan açtı. Bu radikal İslamcıların gösterilerinin nasıl teşvik edildiğini de bir kez daha görmüş olduk. Sadece bununla sınırlı da değil. Saldırılar bir kaç başlıkta söyleyecek olursak, tehdit, kaçırma, işkence şantaj, tutuklama, tutuklama yetmiyor, bir de ceza veriliyor. Eş Genel Yardımcımız Tuncer Bakırhan’a geçen hafta ceza verildi. Onun gibi onlarca arkadaşımıza ceza verildi. Biz bu mahkeme kararlarını, bu yargılamayı tanımıyoruz. Çünkü bu bir yargılama faaliyeti değil. Emir ve talimatla yapılan yargılamadan çıkan ceza tanınamaz. Bu saldırılara karşı onların bir amacı var. HDP’yi zayıflatmak HDP’yi kriminilaze etmek. Bunu da başaramayacaklar.”
 
‘İKİTDARI DEĞİŞTİRECEĞİZ’
 
Partinin Eş Genel Başkanı Mithat Sincar’ın geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da yaptığı ziyarette polis engellemelerini anımsatan Beştaş, “HDP’yi bir suç örgütü olarak gösterme çabaları var. Biz buradayız, Meclisteyiz, Meclisin 3’üncü büyük grubuyuz. Buradan da sözümüzü kuruyoruz, Türkiye’nin her ilinden de sözümüzü kuruyoruz. Bu siyaseti yaparken bize karşı işlenen suçları da tek tek not ediyoruz. Halk şu konuda hiçbir kaygı duymasın, HDP vardır bundan sonra da var olmaya devam edecektir. Onlarla birlikte bu suç işleyenleri kesinlikle yargı önüne çıkaracağız. Bu iktidarı değiştireceğiz” diye belirtti.
 
‘AİLELERE KAPIMIZ AÇIKTIR’
 
“Çocuklarının dağa gönderildiği” iddiasıyla HDP Diyarbakır il binası önünde bekletilenlere seslenen Beştaş, “Bu meselenin çözümü Meclistedir. Bütün siyasi partiler ve iktidar partisi muhalefet bu meselenin muhatabıdır, biz çözüm siyaseti yapan bir partiyiz.  Diyalogdan müzakereden yanayız, savaşı tercih eden biz değiliz. Edirne’den Kars’, Kars’tan Hakkari’ye, Hakkari’den Diyarbakır’a bütün ailelerin çocuklarına kavuşması için, gerçek barışın tesisi için mücadele eden bir partiyiz. Ailelerimizi bekliyoruz, onlara her zaman kapımız açıktır, kapının önünde değil, içeride de yerleri vardır” çağrısında bulundu. 
 
MELEK ASLAN’IN KATLEDİLMESİ
 
Beştaş, Diyarbakır’da Melek Aslan’ın erkek kardeşi Mustafa Aslan tarafından katledilmesinin en önemli nedenlerinden birinin de cezasızlık politikası olduğunu vurgulayarak, “Melek Aslan cinayetinde bir kere adeta bir işbirliği var. Nasıl bir işbirliği? Melek Aslan üç il değiştirmiş. Önce Sakarya'ya, oradan Diyarbakır, oradan Mardin’e gitmiş, şikayetlerde bulunmuş, dilekçe vermiş, korunmak istemiş; ama uzaklaştırma kararı dışında hiçbir karar verilmemiş. Aile, yargı ve erkek işbirliği ile Melek Aslan yaşamından oldu. Yargı, devlet- aile elbirliğiyle bu cezasızlık politikasıyla kadınların yaşamına ferman çıkarılıyor” şeklinde konuştu.
 
ERDOĞAN’IN MAAŞI ‘
 
Türkiye’deki ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluğa değinen Beştaş, halkın yüksek sesle isyan ettiğini ifade etti. Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan meydanlara çıkıp ‘nereden nereye’ diyor ya işte Türkiye’nin AKP-MHP ittifakı ile  nereden nereye geldiğini o değil, biz söyleyelim. Onlar gerçeği söylemiyorlar, gerçeğe düşmanlar, ne ekonomi ne siyasette ne diğer alanlarda gerçekle bir sorunları var. Çünkü yalan üzerine bir politika yürütüyorlar, önce halkı tanzim kuyruklarına mahkum ettiler. Askıda ekmeğe muhtaç ettiler, ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen esnafa, ‘al keyif çayı iç’ diyen AKP-MHP iktidarı utanca imza attı. ‘Nereden nereye’ sorusunun yanıtı tanzim kuyruklarından, askıda ekmek ve keyif çaylarına gelmiş durumda. Halk bu yoksulluk içinde yaşarken iki ekonomik veri rekor kırıyor. İlki, Erdoğan’ın maaşına yapılan zam. Neymiş? 2021 bütçesinde Erdoğan'ın maaşına yüzde 8,3 zam yapıldı ve 88 bin lira oldu. Esnaf işsizlikten, açlıktan şikayet ederken ‘bana abartı geldi’ diyen Erdoğan abartı olan senin maaşındır.
 
KAN KARŞILIĞINDA YAĞ 
 
Bu ittifak halkı yoksullaştırıyor, bu ittifak kan karşılığında yağ veriyor. Kan karşılığında yağ veriyor. Evet, yanlış duymadınız, kan karşılığında yağ. Söylerken bile dehşete düşüyorum. Edirne’nin Keşan ilçesinde belediyenin kan bağışı duyarlılığını arttırmak için kampanya başlattığı duyurdu. 5 litre yağa karşılık kan bağışı yapmak için uzun kuyruklar oluştu. Toplamda 300 kişiye kan bağışı karşılığında 5 litre yağ verildi. Yoksulluğun insanın kanını emdiği sözü artık mecazi değil. AKP’nin ekonomi politikasının adı nedir diye sorarsanız, vatandaşın kanının bitkisel yağ ile takas edildiği çöküşün adıdır.” 
 
‘BÜTÇE HALKA OLMALI’
 
2021 yılı bütçesini değerlendiren Beştaş, partisinin bütçenin saraya, savaşa, sermayeye değil, halka olması gerektiği önerisini yineleyerek, şöyle devam etti: “AKP daha çok savaş, daha çok zam daha çok yoksulluk, işsizlik olduğunu ilan etti. Saraya 37, damada 10 araç alınmasına karşı çıkıyoruz. HDP olarak bütçeyi KYK borçlarının silinmesi için harcanmasını istiyoruz, çiftçi borçlarının silinmesini istiyoruz. Esnafa destek verilmesini istiyoruz, pandeminin yaralarının sarılması için harcama yapılması çağrısı yapıyoruz. Kuyruk ve askıları Türkiye gündeminden çıkaralım diyoruz, askıda ekmek meselesinde şunu söylemek istiyorum. Şu anda askıda olan sadece ekmek değil. Askıda olan adalet, hak, hukuktur, vicdandır, insanlıktır.”
 
ERDOĞAN’IN BOYKOT ÇAĞRISI
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fransa ürünlerini boykot çağrısını değerlendiren Beştaş, “Ya bu nasıl bir söylemdir, hangi vatandaş gidip Fransız markalı çanta alabiliyor ya da hangi vatandaş o Fransız markalarının kokularını sürebiliyor? Bu, tamamen gündemi değiştirmektir, dış düşmanlar yaratarak, boykot söylemleriyle halka yoksulluğu, işsizliği, şiddeti unutturmak istiyorlar. Ama halk unutturmaz, ben açsam, hiçbir hamaset hiçbir söylem benim karnımdaki gurultuyu bastıramaz. Devlet kendisi boykot etmeyecekken, zaten Fransız markalarını alamayan halka çağrı yapılmasının bir anlamı var mı? Hep söylediğimiz bir şey, halkın aklıyla dalga geçmenin ötesine geçmeyin, bir boykot söylemi ile karşı karşıyayız” dedi.
 

Diğer başlıklar

00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü
13:41 TJA doğa katliamlarına dikkat çekti
13:31 Emeklilerin mücadelesi engellenmek isteniyor
13:26 Bakan Elvan’dan büyüme açıklaması
13:13 Cezaevleri yeniden eylemde: Hedef 20 yıllık tecridi sonlandırmak
13:12 Ekonomi kimin için büyüdü?
13:09 Sancar: Hedefimiz Kürt halkını kendi kimliğiyle yönetime taşımak
12:55 Muhabirimiz Yalçın’a tutuklama talebi
12:32 HDP Kadın Meclisi: Hapishanelerde koğuşlara yapılan baskı işkencedir
12:08 BDDK TL işlemleri sınırını arttırdı
11:58 Yargıtay özsavunma yapan Havva Zor'un cezasını onadı
11:55 Meclis’e bir ay ziyaretçi yasağı getirildi
11:54 DİB: Sağlık Bakanlığı’nın yalanları ifşa oldu
11:45 TTB’den acil çağrı: Pandemi süresince özel hastaneler kamu hizmeti sunsun
11:40 Muhabirimiz Yalçın adliyeye getirildi
11:35 Bakan Selçuk’tan işsizlik ve kısa çalışma ödeneği açıklaması
11:35 Kılıçdaroğlu’na yumruk atan sanık saldırıyı hatırlamadı!
11:20 Gazeteci Öztekin’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası
10:55 Beyaz Saray'ın iletişim ekibi kadınlardan oluşuyor
10:55 18 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı
10:49 Dış ticaret açığı 11 ayda yüzde 76 arttı
10:49 TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
10:48 Koronavirüs test ihalesi Menzilci Ferhat Danışman’a verildi
10:47 Rosa Kadın Derneği üyesi Esmer’in duruşması ertelendi
10:37 TÜİK ekonomiyi büyüttü
10:16 Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı
09:55 12 bin 671 kişiye adli ve idari işlem yapıldı
09:54 Cudi’de operasyon öncesi yasak
09:54 Hakkari’de deprem
09:03 GAP’ın özeti: Zengin daha da zengin yoksul daha da yoksullaştı
09:02 Gençlerin gündemi tecrit: Demokrasi isteniyorsa adres İmralı’dır
09:02 AİHM’in ikiyüzlülüğü: İdam yerini tecride bıraktı
09:01 ‘Keypa12500’ oyuncusu: Hasankeyf’in ruhu herkesten hesap soruyor
09:01 KNK Eşbaşkanı: Başur halkı iç çatışma istemiyor
09:00 30 KASIM 2020 GÜNDEMİ
29/11/2020
23:16 Çakıcı paylaşımına tutuklama
21:36 Irak’ta petrol rafinerisine roketli saldırı
21:00 Muhabirimiz Yalçın yarın adliyeye çıkarılacak
20:27 Mardin’de 5 kişi serbest bırakıldı
20:06 Kovid-19’dan 185 kişi hayatını kaybetti
19:19 Ordu’da hastane yemekhanesi ve otoparkı yoğun bakıma dönüştürülecek
18:50 Siverek'te silahlı kavga: 2 ölü
18:35 Urfa'da 2 gözaltı
18:33 Eğitim Sen’in yeni yönetimi belirlendi
18:22 Mardin esnafından Sancar'a sıcak karşılama
18:20 İzmir'de 16 kişi serbest bırakıldı
17:40 Vestel önlem alınmasını isteyen işçileri işten çıkardı
17:24 ‘AKP sıkışınca demokrasi ve reform söylemine sarıldı’
17:15 Gözaltına alınan Kandemir'in testi pozitif çıktı
16:10 Amedspor deplasmandan beraberlikle ayrıldı
16:03 CHP’li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
15:49 Açlık grevinin başladığı Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın
15:37 Taşdemir: Kürtlerin direnişi AKP’yi derin bir krize soktu
15:04 Gözaltında korona testi pozitif çıkan Uçar serbest bırakıldı
14:31 CHP'li Başarır'a dava tehdidi
14:25 HDP’li gençler: Tecrit derinleştikçe geleceksizlik reva görülüyor
14:03 Eğitim Sen Genel Kurulu ikinci gününde
13:42 Sancar: Kürt sorununu inkar eden çözülür
13:14 Bir ilk: Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor
12:39 AKP’li belediye koronavirüs yasağını deldi
12:32 35 kiloya düşen hasta tutuklu Çakmak hastaneye kaldırıldı
12:20 HDP: Siyaset yargı işbirliği itiraf edilmiştir
12:18 Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs ilaç kullanımı broşürü
09:29 HDP önünde bekletilenlere 'Ankara’ya gidelim' önerisi
09:16 Elazığ’da deprem
09:12 TİHV Genel Sekreteri: Tutukluların tümü hasta olma yolunda
09:10 1938’de Pülümür: Sürgünler, katledilenler, tanıklar…
09:08 Bir yıldır cenazeleri verilmedi
09:04 Paylan: Katar anlaşması kanamayı durdurmaz