Hamzaoğlu: Tehdit kapıda ama önlem alınmıyor

img

İSTANBUL - Salgın karşısında alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, bunun vaka ve ölüm sayılarını arttırdığını belirten Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, tehdidin ciddi anlamda kapıda olduğunu ama buna rağmen hiçbir önlemin alınmadığını söyledi. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadelede önlemlerin yetersizliği ve yapılan hatalar nedeniyle salgına yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Artışın en fazla yaşandığı illerin başında İstanbul gelirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 27 Ekim’de yaptığı açıklamada vakaların yüzde 40’nın İstanbul’da olduğunu söylemesi durumun vahametini ortaya koyuyor. Tehlikenin büyüklüğü ortadayken önlem almak yerine uyarı açıklamaları ile yetinilmesi ise bir yandan salgının daha fazla yayılmasına neden olurken diğer yandan yurttaşlarda tedirginliği arttırıyor.
 
Türkiye ve İstanbul’da salgına karşı mücadeleyi ve nelerin yapılması gerektiğini Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu değerlendirdi. 
 
HEM ÖZEL HEM KAMUSAL DÜZENLEME
 
Salgına karşı mücadelede söz konusu bilimsel veriler doğrultusunda günlük hayatın yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Hamzaoğlu, “Kişiler günlük hayatlarını ne kadar düzenleyebilirler? Kişilere bu sorumluluğu yüklemek hiç gerçekçi olmaz, hatta akıldışı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu durumda yaşamak için çalışmak zorunda olan insanlar karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla hem özel hem kamusal bütün çalışma alanlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bilimsel bilgi ışığında düzenlemeleri günlük hayata aktarmazsanız hastalık daha da şiddetlenerek yaygınlaşır” diye konuştu.  
 
ASIL ÖNLEM BULAŞIYI ÖNLEMEK
 
Hemen hemen tüm ülkelerin salgınla mücadeleyi hastane temelli ve hastanın tedavisi üzerinden başlattığının altını çizen Hamzaoğlu, önceliğin hastalığın yaygınlaşmasını önlemek olması gerektiğini belirterek, "Yani bulaşmasını önlemeye yönelik tedbirleri almak ve ortaya çıkmasını engelleyemediğiniz hastaların tedavisiyle ilgilenmektir. Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde hastalığın bulaşmasını önleyecek yeterli önlemler almadı” diye belirtti.  
 
PARÇAYI BÜTÜNDEN AYIRAN SİSTEM SORUNU
 
2000’li yıllardan itibaren dünyada uygulanan sağlık sistemlerindeki reformların Türkiye’de AKP tarafından “Sağlıkta Dönüşüm” adıyla hayata geçirildiğini hatırlatan Hamzaoğlu, şöyle devam etti: “Birinci basamak diye ifade ettiğimiz insanların yaşam alanlarında, çalışma alanlarında sunulan sağlık hizmetleri listeye dayalı bir sistemle ortaya kondu ve kişilere koruyucu, tedavi hizmetler sunan;  sorunun çevresiyle ilgilenmeyen, onu başka kurumların ele aldığı sağlık hizmeti sunum sistemi biçimine dönüştü. Böyle olunca, örneğin bir apartmanda 5 tane Kovid-19’lu hasta olduğunda hepsinin hekimi ayrı ayrı oluyor. Dolayısıyla o apartmanda 5 tane hasta olduğunu kimse bilmiyor. Hatta liste tabanlı aile hekimliği nedeniyle aynı ailenin üyeleri birbirinden farklı aile hekimlerinin listesinde olduğu için, sistemin aynı ailede birden fazla kişinin hasta olduğunu bile bilmesi mümkün değil. Bütünden kopan parçalarla ilgilenen bir sistem olduğu için tüm dünyada çok büyük sorun yarattı. Bu yüzden aile hekimliği sistemini doğrudan doğruya bölge ve nüfus tabanlı bir sisteme hızlıca kaydırmak gerekir.”
 
YASAKLAR ÇÖZÜM DEĞİL 
 
Salgın sürecindeki yasaklar ve önlemlere de değinen Hamzaoğlu, sağlık sorununun çözümünde yasakların çözüm yolu olmadığına vurgu yaptı. Bilimsel bilgiler kapsamında neler yapılacağı, ne gibi önlemlerin alınacağını bilip bunu uygulamak gerektiğinin altını çizen Hamzaoğlu, “Yasaklar şu anda iktidarın korku salmasına, tahakkümünü arttırmasına neden oldu. Çok büyük bir hak olmasına karşın sağlık hizmeti ve ifade özgürlüğü hakkını talep edememe gibi durumlara yol açtı. Önlemlerin yetersizliğini ise zaten salgının zaman içinde büyümesinden görebiliyoruz. Hem hasta olanların sayısı artıyor hem de bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Sorunun büyüklüğünü göstermesi anlamında örneklersek, 100’den fazla sağlık çalışanı 50’den fazla hekimi kaybettik. Bunlar da alınması gereken önlemlerin kamusal olarak alınmadığının bir örneği olarak önümüzde duruyor” diye anlattı.
 
KRİTERLER DİKKATE ALINMADI
 
1 Haziran’da iktidarın “Normalleşme” adı verdiği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) “Yeniden Açılım Süreci” olarak tanımladığı sürecin kriterleri açıklamış olmasına ve Türkiye’nin bu kriterleri taşımamasına rağmen bu süreci başlattığını hatırlatan Hamzaoğlu, "Bu kriterlerin hiçbirine yanıt aranmadan, gelişi güzel bir biçimde ‘normalleşme’ kararı verildi. Biliyoruz ki bu açıklamadan 14 gün sonra Türkiye’de salgın yeniden Nisan ayının başındaki hale gelmeye başladı. Bugün geldiği aşamada bunun da üzerine çıkmış durumda olduğunu gözlemleyebiliyoruz” dedi.
 
VERİLER DOĞRU DEĞİL
 
Salgına karşı mücadelenin Sağlık Bakanlığı tekelinde yönetildiğine de değinen Hamzaoğlu, “Salgına karşı mücadele toplumsal katılım sağlanarak tek merkezde yürütülür. Ancak bunun konu ile ilgili bilgisi, deneyimi olan, bu konu ile ilgili çalışmalar yapmış, alandaki verilere sahip yapıların, kişilerin ve kurumların dışlanmadan yapılması gerekiyor. Toplanan verilerin, ortaya çıkan bilgilerin sadece ilgililerden değil, bu ülkenin hiçbir yurttaşından saklanmadan paylaşılması gerekir. Sağlık Bakanlığı, bütün laboratuarlardan bu bilgileri alıyor ve açıklıyor. Ama biz alandaki arkadaşlarımızdan, elde ettiğimiz bilgiler göre Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı pozitif vaka sayıları ile laboratuarlardan çıkan sayı örtüşmüyor. Her seferinde onlardan çok çok düşük sayılar açıklanıyor. Şeffaflığın, katılımın olmadığını, yapılması gerekenlerin biliniyor olmasına rağmen yapılmadığını görüyoruz” diye belirtti. 
 
TOPLUM YARARI GÖZETİLMEDİ
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 27 Ekim’de İstanbul için yaptığı, “İstanbul’da durumu kontrol altına almazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacak” şeklindeki açıklamayı değerlendiren Hamzaoğlu, “1 Haziran’dan önce dolmuşlarda, metroda, metrobüste yapılan uygulamalar kaldırıldı. Onlar geriye döndürülmedi. Ya da o zamanda da yapılmayan, fabrikalarda bulaşma özelliği dikkate alınarak, çalışma koşulları yeniden düzenlenmedi. Bunlar hızlıca görebildiklerimiz. Hastanelerde de maalesef yeni düzenlemeler yapılmadı. Aile hekimliği sisteminde bu döneme uygun yeni düzenlemeler yapılmadı. Dolayısıyla ne Türkiye özelinde ne İstanbul özelinde bu salgınla mücadelede doğrudan doğruya toplum yararına, o kaygıyı öne çıkaran düzenlemeler olması gerektiği gibi yapılmamıştır” diye konuştu.
 
Salgına karşı mücadelenin bu şekilde devam etmesi halinde hem pozitif vaka sayılarında hem yaşamını yitirenlerin sayılarında ciddi artışlar yaşanacağının altını çizen Hamzaoğlu, salgının bir deprem gibi doğa olayı olduğunu ve önlemler ile afete dönüşmesinin engellenebileceğine işaret etti. Önlemlerin kişilerin inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini dile getiren Hamzaoğlu, devletin toplum yararını gözeterek önlemler alması gerektiğinin altını çizdi. 
 
MA / İdris Sayılğan

Diğer başlıklar

20:48 Çemişgezek’e sondaj için gelen şirket ruhsatsız çıktı
20:42 Mesut Özil Fenerbahçe'ye transfer oldu
20:34 Merkel’in partisine Türkiye yanlısı isim seçildi
20:21 ÖHD: Çıplak arama işkencesine son verilsin
20:16 Tezcan: CHP'li belediyelere operasyon hazırlığı yapılıyor
19:52 Koronadan 168 ölüm, 7 bin 550 yeni vaka
18:29 Erzurum’da iki kaymakam görevden alındı
17:10 Erdoğan, EPDK ikinci başkanını canlı yayında azarladı
16:53 NAK Kargo'da zam isteyen işçiler ücretsiz izine çıkarıldı
15:55 Mersin'de bir kişi gözaltına alındı
15:14 Yüksekdağ'dan ESP ile dayanışma mesajı
14:41 Ovacık’tan kar manzaraları
14:34 51 kişinin ifade işlemleri devam ediyor
14:13 Ağır hasta tutuklu Kemal Özçelik için tahliye çağrısı
13:35 Cumartesi Anneleri: Abdullah Canan davasındaki cezasızlığa son verin
13:16 76 yaşındaki hasta tutuklu ATK raporuna rağmen tahliye edilmedi
12:53 AKP'li vekilin ziyaretine özel taziye evini açtılar
12:42 Salgın gerekçesiyle hasta tutuklu Kocatürk’ün tetkikleri yapılmıyor
11:45 Akaryakıtta vergi kaçıranlara operasyon
11:44 Kayıp yakınları Hrant Dink’i andı
11:35 Cezaevlerinde bin 855 kişi işkence gördü
11:13 Yüksekdağ: Kobanê defteri böyle kapanmaz
11:07 4 il için çığ uyarısı
10:37 Kadir Şeker davası yeniden görülecek
09:35 İşten atılma yasaklanınca patronlar Kod 29’a sarıldı
09:30 Cezaevlerindeki açlık grevini 11'inci gruplar devraldı
09:27 Chomsky: Rojava Devrimi mucizedir, dünya görmeli
09:26 Millet Bahçesi ihalesinde 3.6 milyon TL’lik rüşvet
09:03 KHK'linin başvurusuna ret: Kardeşin hakkında dava var
09:02 Önlü: Muhalefet demokratik yönetime hazırlanmalı
09:02 Aşılamanın başladığı şehir hastanesinde kafalar karışık
09:02 DBP halk için aldı, kayyım rant için sattı!
09:02 'ÇED gerekli değil' yaşamı olumsuz etkiliyor
09:01 65 yaşında 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklandı
09:00 Kirmançkîyi yaşatmak için: Klamların Ardında Dersim Sanatçıları
09:00 Tecrit kadın sorununu derinleştiriyor
09:00 Gülmez: 32 parti kuruldu ama PİA'ya izin yok
09:00 16 OCAK 2021 GÜNDEMİ
15/01/2021
23:29 Marmara Üniversitesi’nden istifa eden Köse ABD’de istismardan tutuklanmış
22:39 Davutoğlu'ndan Erdoğan'a 'saldırı' tepkisi
21:52 AİHM eski Yargıcı Türmen: AİHM kararlarının tartışılması ürkütücü
21:38 Avustralya Büyükelçisi’nden HDP’ye ziyaret
21:32 İngiltere giriş çıkışlara kapatılacak
21:15 ‘Açlık grevleri için gerekli hassasiyet oluşturulmalı’
21:04 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
20:43 Ege Denizi'nde deprem
19:44 Koronadan ölenlerin sayısı 23 bin 664’e yükseldi
19:23 HDP’li heyet Suriyeli mültecileri ziyaret etti
19:20 HDP Genç Kadın'dan afiş çalışması
18:47 Boğaziçili öğrencilerin eylemi 12’nci gününde
18:27 Belediye işçilerinden Meslek Fabrikası direnişine ziyaret
18:22 İşten çıkarılan 65 işçiden işe iade eylemi
18:14 Gelecek Partili Üstün: Ülkeyi yönetenler ateşle oynadıklarının farkına varsın
18:07 ‘Gözaltılarla emekçilerin örgütlülüğünü dağıtamazsınız’
17:41 Hollanda’da hükümet istifa etti
17:19 Maaşları ödenmeyen inşaat işçileri: Devlet kimin yanında?
17:03 HDP: Özdağ’a yönelik saldırıyı kınıyoruz
17:00 Aynı koğuşta 16 tutuklu koronaya yakalandı
16:43 Tarihi Sinagog Meclis gündeminde
16:37 Muterem Akbulut davasında mütalaa hazırlanacak
16:24 Özdağ’dan Erdoğan ve Bahçeli'ye: Korkmuyorum
15:55 Kılıçdaroğlu’ndan Özdağ’a geçmiş olsun telefonu
15:47 Davutoğlu'dan Özdağ'a saldırı açıklaması: Sorumlusu Cumhurbaşkanı
15:46 Ankara’da ikinci saldırı: Gazeteci Uğuroğlu darp edildi
15:25 Ankara Valiliği’nden Özdağ açıklaması
15:13 AKP’nin Van adayı sınır kapısı için dua etti
15:12 Gözaltılara tepki: 67 yaşındaki annem devlete ne yapmış olabilir?
15:03 Tecride karşı eylemler dalga dalga yayılıyor
14:55 Erdoğan’dan S-400 açıklaması
14:53 Drone Pilotaj Eğitimi'ni tamamlayan engelli yurttaşlar sertifikalarını aldı
14:52 Sağlık emekçilerinden tepki: Geçinmekte zorlanıyoruz
14:50 Yüzde 3’lük zamma karşı bordrolarını yaktılar
14:41 Tabip Odası’ndan aşı için şeffaflık çağrısı
14:33 Sağlıkçılardan Dr. Hasan Erdoğan için anma
14:28 Cumhurbaşkanlığı’nın talebi üzerine Keskin’e kınama cezası
14:22 ESP'den muhalefete ortak mücadele çağrısı
14:15 Gazetecilerden gözaltı ve tutuklamalara tepki: Yazmaya devam edeceğiz
14:00 HDP Eş Genel Başkanları: Sıramız geldiğinde aşı olacağız
13:54 Batman’da trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı
13:36 Gelecek Partisi yöneticisi Özdağ'a saldırı
13:35 Bahçeli ve Akşener aşı oldu, Kılıçdaroğlu sırasını bekleyecek
13:30 'Gerçeğe aykırı' tutanak tutan polislere suç duyurusu
13:21 Ankara Barosu hakkında soruşturma izni
13:03 Meclis'te açlık grevi açıklaması: Tecrit işkence suçudur
12:54 DTSO Hewlêr'de temsilcilik açacak
12:04 Erkek şiddetine karşı bir özsavunma da Ankara’dan
11:55 Eğitim Sen’den Yeni Yaşam’a ziyaret
10:59 Kısa vadeli dış borç 184 milyar dolar oldu
10:48 Hakkari'de 289 yerleşim yeri ulaşıma kapandı
10:34 Açlık grevi 50’nci gününde
10:07 Oğlu açlık grevinde olan baba: Talepleri yerine getirilsin
10:06 Güldiken: Hükümet aşının etkinlik oranını açıklamalı
09:39 Beştaş'tan Kobanê Davası değerlendirmesi: Yargılancak olan AKP'dir
09:13 Cizre'de dezenfektan ekibi yok
09:07 Kuruluşu engellenen PİA, İçişleri Bakanlığı'nda nöbete başlıyor
09:07 Dr. Karakoç: Aşılama süreci cevapsız sorularla dolu
09:06 Tuvalsız fırçasız ressam: Sanatım parmaklarımın izinde
09:04 Gençlerden tecavüze karşı 'özsavunma' atölyeleri
09:04 9 soruda iklim krizi
09:02 Polisten 'bir kurşunluk canın var' tehdidi