Yoleri: Devlet toplumu ayrıştırıyor

img

İSTANBUL - Bölgede son dönemde yaşanan hak ihlallerinin cezasızlık politikası nedeniyle arttığına dikkati çeken İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” dedi.

İnsan Hakları kurumlarından alınan verilere göre, yılın 11 ayında toplam 238 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Yaşanan hak ihlallerinin birçoğu Kürt kentlerinde yaşandı. 
 
Batman’da İpek Er Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayıp intihara sürüklendi. Er yazdığı bir mektupla Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüz edildiğini anlatmıştı. Er’in mektubu ve ATK raporlarına rağmen Orhan tutuklanmazken, İpek Er yaşamını yitirdikten sonra kamuoyunda gelişen tepkilerden sonra tutuklanmış bir hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. İpek Er vakasından sonra ise Kürt kentlerinde taciz ve tecavüz vakaları artarak devam etti.
 
HELİKOPTERDEN ATTILAR 
 
11 Eylül’de de Van’ın Çatak İlçesine bağlı Çığlıca Mezrasında askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban’dan bir süre haber alınmazken, gözaltına alındıktan 2 gün sonra Şiban ve Turgut’un Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım servisinde tedavi altında oldukları ortaya çıktı. Şiban ve Turgut’un gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz kaldıkları ve ardından helikopterden atıldıkları hastaneye raporları ve tanık ifadeleri ile kanıtlandı. Osman Şiban kısmi hafıza kaybı yaşarken, Servet Turgut ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
GAZETECİLER TUTUKLANDI
 
 Şiban ve Turgut’u helikopterden atanların ifadesi alınmazken, Van Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin önce yayın yasağı getirdi ardından olayı ortaya çıkaran 4 gazeteci hakkında ise soruşturma başlattı. Gözaltına alınan gazeteciler “Devlet aleyhine propaganda yaptıkları” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
ASKER KURUŞUNU İLE GELEN ÖLÜM
 
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Avyan (Duranlar) köyünde de operasyona çıkan askerlerce 29 Ekim tarihinde Şerali Dereli evine birkaç metre mesafede atıyla birlikte öldürüldü. Olayı ajansımıza anlatan Dereli’nin yakınları cenazeyi almaya gittiklerinde jandarma tarafından darp edildiklerini, olay yerine gelen binbaşının “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit edildiklerini söyledi. Olaya karışan askerlerin gözaltına alındığı açıklansa da aynı gün içinde ifadeleri alınıp serbest bırakıldıkları bildirildi.
 
DEVLET POLİTİKASININ SONUCU
 
Yaşanan işkence ve yaşam hakkı ihlallerini değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, yaşanan hak ihlallerinin devletin Kürtlere dönük politikasının sonucu olduğunu söyledi. “Demokratik çözüm süreci”nde bu tür olayların yaşanmadığını hatırlatan Yoleri, “Barış ve bir arada yaşama düşüncesinin arka plana itilmesi bu tür olayların tekrar artmasına neden oluyor. Devletin meseleye nasıl yaklaştığı çok önemlidir. Kürtlerin haklarını yok sayan, savaş politikalarının ön plana çıkarıldığı, Kürtleri insan olarak değil de düşmanmış gibi görme hali ortaya çıktığı zaman maalesef bu tür hak ihlallerini daha fazla görüyoruz” dedi.
 
HALKI DÜŞMAN GÖRÜYOR
 
Devletin bugüne kadar işlediği tüm suçlarda cezasızlık politikasının bir olgu haline getirdiğini ifade eden Yoleri, “Bütün katliam ve işkence olaylarında bu cezasızlık faktörü ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı işkenceler, ölümler ve tecavüzleri kaçınılmaz hale getiriyor. Çünkü Kürt kentlerine gönderilen devlet görevlileri bölge insanını düşman olarak görüyor. Bu yaklaşım kadınlara dönük tecavüz, bölgede yaşayan yurttaşlara dönük işkence ve yaşam hakkı ihlalleri olarak yansıyor. Devletin düşmanca yaklaşımı devam ettiği sürece maalesef biz bu tür olayları sürekli konuşmak zorunda kalacağız. Bu olayların son bulması için devletin bu politikalarını değiştirmesi gerek” diye konuştu.
 
GİZLEME GEREĞİ DUYMUYOR
 
12 Eylül Darbe koşullarında emniyette işlenen suçlar söz konusu olduğunda devlet görevlilerinin mahkemelerde bu suçları kitabına uydurma telaşına girdiğini ifade eden Yoleri, bu dönem ise suç işleyen devlet görevlilerinin bunu gizleme gereği bile duymadıklarını belirtti. İşkence ve ölüm olayları karşısında izlenen bu cezasızlık politikası ile bölgede yaşayan halka gözdağı da verilmek istendiğini sözlerine ekleyen Yoleri, “Devlet işlediği bu suçlarla ülkede yaşama isteğini ortadan kaldırmak istiyor” diye konuştu.
 
TOPLUMU AYRIŞTIRILIYOR
 
“Devletin izlediği düşmanca politika toplumu ayrıştırıyor” diyen Yoleri, şöyle devam etti: “Yaratılan bu kutuplaştırma batıda yaşayan Kürtlere ırkçı saldırılar olarak geri dönüyor. İstanbul’un orta yerinde Kürtçe konuşan bir kişi saldırıya uğrayabiliyor. Ülkeyi yönetenler toplum bölmek için birçok yol deniyor. Örneğin salgın sürecinde ciddi hak gaspları yaşanıyor. Ancak yaratılan kutuplaşmadan kaynaklı yaşanan hak gasplarına karşı ciddi bir tepki örgütlenemiyor. İktidar Kürt düşmanlığını içselleştirerek, toplumu kutuplaştırma aracı olarak kullanıyor.” 
 
BASKI KURUMSALLAŞTIRILIYOR
 
Toplum içinde iktidarın ayrıştıran politikalarını kabul etmeyen ciddi bir kesimin de olduğunu belirten Yoleri, iktidarın bu kesimleri gözaltı ve tutuklamalar ile pasifize etmeye çalıştığını söyledi. Yoleri, şöyle devam etti: “Bu gün baskı aygıtı gittikçe kalıcılaşıp kurumsal bir hal alıyor. Bu anlamda insan hakları örgütlerinin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor. Devlet baskı aygıtını uzun vadeye yayıyor. Muhalefetin bu aygıta karşı bir mücadele programı olması gerekir. Ancak muhalefet çoğunlukla iktidar politikalarının sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Muhalefet sürekli iktidar politikalarının arkasında sürüklenen bir pozisyonda. Muhalefet acilen bu pozisyonundan çıkıp iktidarı gerilecek politikalar üretmeli.”
 
BARIŞ FİKRİ GÜÇLENDİRİLMELİ
 
Bu anlamda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı barış bildirgesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yoleri, yaşanan birçok sorunun devletin savaş politikası ile doğrudan alakalı olduğunu bu yüzen barış fikrinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İnsan yaşamını ilgilendiren meselelerde topyekûn bir tepkinin örgütlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Yoleri, şunları söyledi: “Bu tür olaylar karşısında tepkiyi büyütmek gerekiyor. Tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kalan kişilerin tepki vermesi bu gibi olayların önüne geçebiliyor. Eğer kişi susuyor ve sinmişse o baskı süreklileşiyor. Bu yüzden bu tür baskılardan kurtulabilmenin yolu anında ve etkili bir tepki ortaya koymaktır.” 
 
MA / Erdoğan Alayumat

Diğer başlıklar

00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü
13:41 TJA doğa katliamlarına dikkat çekti
13:31 Emeklilerin mücadelesi engellenmek isteniyor
13:26 Bakan Elvan’dan büyüme açıklaması
13:13 Cezaevleri yeniden eylemde: Hedef 20 yıllık tecridi sonlandırmak
13:12 Ekonomi kimin için büyüdü?
13:09 Sancar: Hedefimiz Kürt halkını kendi kimliğiyle yönetime taşımak
12:55 Muhabirimiz Yalçın’a tutuklama talebi
12:32 HDP Kadın Meclisi: Hapishanelerde koğuşlara yapılan baskı işkencedir
12:08 BDDK TL işlemleri sınırını arttırdı
11:58 Yargıtay özsavunma yapan Havva Zor'un cezasını onadı
11:55 Meclis’e bir ay ziyaretçi yasağı getirildi
11:54 DİB: Sağlık Bakanlığı’nın yalanları ifşa oldu
11:45 TTB’den acil çağrı: Pandemi süresince özel hastaneler kamu hizmeti sunsun
11:40 Muhabirimiz Yalçın adliyeye getirildi
11:35 Bakan Selçuk’tan işsizlik ve kısa çalışma ödeneği açıklaması
11:35 Kılıçdaroğlu’na yumruk atan sanık saldırıyı hatırlamadı!
11:20 Gazeteci Öztekin’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası
10:55 Beyaz Saray'ın iletişim ekibi kadınlardan oluşuyor
10:55 18 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı
10:49 Dış ticaret açığı 11 ayda yüzde 76 arttı
10:49 TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
10:48 Koronavirüs test ihalesi Menzilci Ferhat Danışman’a verildi
10:47 Rosa Kadın Derneği üyesi Esmer’in duruşması ertelendi
10:37 TÜİK ekonomiyi büyüttü
10:16 Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı
09:55 12 bin 671 kişiye adli ve idari işlem yapıldı
09:54 Cudi’de operasyon öncesi yasak
09:54 Hakkari’de deprem
09:03 GAP’ın özeti: Zengin daha da zengin yoksul daha da yoksullaştı
09:02 Gençlerin gündemi tecrit: Demokrasi isteniyorsa adres İmralı’dır
09:02 AİHM’in ikiyüzlülüğü: İdam yerini tecride bıraktı
09:01 ‘Keypa12500’ oyuncusu: Hasankeyf’in ruhu herkesten hesap soruyor
09:01 KNK Eşbaşkanı: Başur halkı iç çatışma istemiyor
09:00 30 KASIM 2020 GÜNDEMİ
29/11/2020
23:16 Çakıcı paylaşımına tutuklama
21:36 Irak’ta petrol rafinerisine roketli saldırı
21:00 Muhabirimiz Yalçın yarın adliyeye çıkarılacak
20:27 Mardin’de 5 kişi serbest bırakıldı
20:06 Kovid-19’dan 185 kişi hayatını kaybetti
19:19 Ordu’da hastane yemekhanesi ve otoparkı yoğun bakıma dönüştürülecek
18:50 Siverek'te silahlı kavga: 2 ölü
18:35 Urfa'da 2 gözaltı
18:33 Eğitim Sen’in yeni yönetimi belirlendi
18:22 Mardin esnafından Sancar'a sıcak karşılama
18:20 İzmir'de 16 kişi serbest bırakıldı
17:40 Vestel önlem alınmasını isteyen işçileri işten çıkardı
17:24 ‘AKP sıkışınca demokrasi ve reform söylemine sarıldı’
17:15 Gözaltına alınan Kandemir'in testi pozitif çıktı
16:10 Amedspor deplasmandan beraberlikle ayrıldı
16:03 CHP’li Başarır hakkında soruşturma başlatıldı
15:49 Açlık grevinin başladığı Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın
15:37 Taşdemir: Kürtlerin direnişi AKP’yi derin bir krize soktu
15:04 Gözaltında korona testi pozitif çıkan Uçar serbest bırakıldı
14:31 CHP'li Başarır'a dava tehdidi
14:25 HDP’li gençler: Tecrit derinleştikçe geleceksizlik reva görülüyor
14:03 Eğitim Sen Genel Kurulu ikinci gününde
13:42 Sancar: Kürt sorununu inkar eden çözülür
13:14 Bir ilk: Kürtçe’nin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs başlatılıyor
12:39 AKP’li belediye koronavirüs yasağını deldi
12:32 35 kiloya düşen hasta tutuklu Çakmak hastaneye kaldırıldı
12:20 HDP: Siyaset yargı işbirliği itiraf edilmiştir
12:18 Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs ilaç kullanımı broşürü
09:29 HDP önünde bekletilenlere 'Ankara’ya gidelim' önerisi
09:16 Elazığ’da deprem
09:12 TİHV Genel Sekreteri: Tutukluların tümü hasta olma yolunda
09:10 1938’de Pülümür: Sürgünler, katledilenler, tanıklar…
09:08 Bir yıldır cenazeleri verilmedi
09:04 Paylan: Katar anlaşması kanamayı durdurmaz