Dominik’ten Diyarbakır’a: Üç kız kardeşin mücadelesi

img

DİYARBAKIR - Figen, Sertaç ve Gülistan Ekti kardeşler, özgürlük ve var oluş mücadeleleriyle kız kardeşlerin mücadelesini günümüze taşıyor. “Evde üç kız kardeş, sokakta üç yoldaş olduk” diyen Gülistan Ekti, “Mirabal Kardeşlerden habersizdik ama burada da Kürt kadınları destansı bir mücadele veriyor” dedi. 

Dominik’te 60 yıl önce başlayan kavga, bugün dünyanın dört bir yanında en ücra köşeleri dahi sarmış durumda. Üç kız kardeşin işkence ve tecavüze uğrayıp öldürüldükleri 25 Kasım günü, bugün tüm kadınların boyun eğmediği, alanlarda birbirine sarıldığı gün. Üç kelebeğin fısıldadığı sihir ise, günümüzde Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı Helhel (Çitlibahçe) köyüne uzanan üç kız kardeşin mücadelesinde yaşam buluyor. 
 
Üç kız kardeşin politik mücadelenin yanı sıra verdikleri var oluş mücadelesi anne Saniye Ekti ile başlar. Cins bilincinin yanında çocuklarına kimlik bilincini de aşılayan anne Ekti, Sertaç, Figen ve Gülistan Ekti başta olmak üzere diğer iki kızı ve iki oğlunu da aynı mücadeleye katar. Başları devlet ile beladan çıkmayan ailenin evi, öyle ki bir günde bazen beş bazen on kez basıldığı olur. 
 
KÜRTÇE İSİMLERLE GELEN YASAK
 
Devletin kadın başta olmak üzere Kürt halkına yöneliminin vücut bulmuş hali olan ailenin her bir bireyi anne Ekti ile birlikte mücadeleyle tanışır. Annenin çocuklarına verdiği Rojhat, Ala Rengin ve Berzan isimleri “yasak” denilerek ret edilir. Ailenin en küçük kızı olan Gülistan Ekti, şuan 35 yaşında. Devletin kabul etmediği ismiyle Rojhat henüz 9 yaşındayken evlerinin sayısız kez basılması ve her defasında başta annesi olmak üzere ailenin tüm bireylerinin gözaltına alınıp işkence görmesiyle Kürt kimliğinin farkına varır. Yaşadığı Helhel köyünde, devletin baskısı nedeniyle tüm köy halkı koruculuk dayatmasına boyun eğerken, ailesi ret eder. “Asıl düşman kendi ırkına karşı elline silah alandır” diyerek koruculuğu ret eden anne Saniye Ekti, bu noktada bizzat hedef alınır. Bir yandan devletin baskısıyla karşılaşan aileye yönelik diğer yandan da koruculuğu kabul eden köy halkının saldırıları başlar. Artan baskılar, işkence, gözaltı ve ev yakmaları ile devam eder. 
 
BİR GÜNDE 10 BASKIN
 
Her sabah askerlerin postal sesleri ile uyanan Ekti’nin yaşadığı ev bir günde bazen beş bazen de on kez basılır. Her baskında erzaklar yerlere dökülür, “evde terörist var” denilerek bahçe ve ev kazılır, kış için hazırlanan odunlara askerlerce el konulur, amaç son kalan aileyi de korucu yapmak. Ya korucu olacaklar ya da köyü terk edecekler. Nitekim aile, köyü terk eder ancak verdikleri mücadele gittikleri kentlerde devam eder. 
 
GÖZALTI VE İŞKENCE
 
7 kardeş anne ve babadan oluşan aile, hayatlarının hiçbir döneminde 9 birey bir arada yaşayamaz, ya anne kaçaktır, ya da kızları ve oğulları. Ev baskınlarının artması sonucu dağlarda, bazen camide bulunan boş tabutlarda, ya da köyün meydanında bulunan ve sadece kadınların banyo olarak kullandıkları yerlerde gizlenen anne, hayatının bir kısmını kaçak olarak yaşar. Her gözaltı ve tutuklamada tırnakları çekilir, beli kırılan ve gördüğü işkence sonucu bir böbreğini kaybeden annenin kulak zarı da patlar. 
 
14 YAŞINDA TUTUKLANDI
 
“Annem gibi mücadele ettim” diyen Gülistan Ekti, 14 yaşına gelene kadar birkaç defa gözaltına alınır. 14 yaşına geldiğinde ise gözaltına alınır, 15 günlük gözaltı ve işkenceden sonra tutuklanır. 6 ay cezaevinde kalır. Bu Ekti’yi daha fazla hırslandırır. Cezaevinden çıktıktan sonra bir yandan tarlalarda pamuk toplar, çapa yapar bir yan dan da mücadelesini sürdürür. 
 
Aradan yıllar geçer, köylerine geri dönemeyen Ekti, farklı kentlerde çalışma yürütür. Bu arada yıllar önce koruculuğu kabul eden köy halkı silah bırakma kararı alır, bu durumu kabul etmeyen devlet ise köyü ateşe verir ve bu kez tüm köy halkı göç etmek zorunda kalır. 
 
KADIN MÜCADELESİ 
 
Selis Kadın Danışmanlık Merkezi, Göç Vakfı ve Barış Anneleri Meclisi gibi kurumlarda kadın çalışmaları yürüten Ekti, 2014 yerel seçimlerinde belediye meclis üyesi, 2019 yılında ise Hazro Belediye Eşbaşkanı seçilir. Ekti, şuan biri cezaevinde olan diğer iki kız kardeşini anlatmadan önce annesini anlatmak istese de tüm anlatımların yetersiz kalacağı düşüncesinde.
 
İKİNCİ KIZ KARDEŞ 
 
Sertaç Ekti, mücadelede aktif yer akan ikinci kız kardeş. O da diğer kardeşleri gibi henüz çocuk yaşta, mücadele içinde aktif rol alır. Defalarca yapılan ev baskınlarında gözaltına alınır, işkence görür. 1990’lı yıllarda polislerce evi basılan Ekti, 8 aylık hamile iken gördüğü işkence sonucu bebeğini kaybeder. Evine her ay bir kez 15 günlük karakol kurulan Ekti’nin 9 yaşındaki çocuğu ise Kürt coğrafyasında çocuklara yapılan bayat aşı sonucu yaşamını yitirir. 
 
Ekti’nin evine yapılan polis baskınları öyle bir hal alır ki, bazen onun için bazen annesi bazen de kayınbiraderleri için gelirler. Ekti’nin kayınbiraderi Fehmi Tosun’da ‘faili meçhul’ cinayetler sonucu kaybedilir. Çocuk yaştan itibaren yer aktif yer aldığı mücadele 45 yaşında devam ediyor.
 
ÜÇÜNCÜ KIZ KARDEŞ 
 
Figen Ekti, devletin kabul etmediği adıyla Ala Rengin (40) de, yapılan baskılardan nasibini alır. Sayısız kez gözaltına alınır ancak mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmez. 1990’lı yıllarda Ekti’nin öldüğü haberi ailesine verilir. Ancak daha sonra tutuklandığı öğrenilir. 10 yıl tutuklu kalan Ekti, 2003 yılında serbest kalır. Başta kadın çalışmaları olmak üzere aktif çalışma yürütmeye devam eder. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 14 Temmuz'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 28 kadından biri olan Ekti, 5 kadın ile birlikte bir kez daha cezaevine gönderilir.
 
ÜÇ KIZ KARDEŞ, ÜÇ YOLDAŞ
 
Ailede başta kadınlar olmak üzere her bir bireyin kendi emeğiyle var olduğunu ve durmadan direnmeye devam ettiklerini dile getiren Ekti, kardeşleri ile birlikte mücadele verdiklerini ancak kimsenin uzun yıllar kardeş olduklarını bilmediğini söyledi. Ekti, kardeşleri ile ilişkisini “Birlikte çok az zamanımız oldu. Ama birlikte olduğumuz zamanlarda da kimse kardeş olduğumuzu bilmedi. Evde üç kız kardeş, sokakta üç yoldaş olduk” diyerek anlattı.
 
CİNS BİLİNCİ 
 
Cins bilincinin oluşmasında yaşadıklarının etkisini anlatan Ekti, bir anısını şöyle anlattı: “Çeşme başında kadınlar toplanmıştı. Bir komutan geldi ve muhtara, ‘Uzun zamandır eve gidemiyorum, bana bir kadın lazım’ dedi. Çocuktum ama bendeki cins bilinci şekillenmeye başladı. Kürt kadınlarını ganimet olarak görüyorlardı. Annem ve ablalarımın sürekli askeri araçlarla Hazro’ya götürülmelerine karşı, köylülerin ‘namusları kirlendi’ söylemleri de bende cins bilincini iyice uyandırdı. Mücadele eden kadınların namusları, mücadele ettikleri değerlerdi oysa.”  
 
İLK SÜRGÜN 
 
Uzun bir süre köylerini terk etmemek için direndiklerini ancak askerlerce evlerinin yakıldığını söyleyen Ekti, “Evimizi yaktılar. Anneme ‘sadece namusunuz kaldı, kızlarını da buradan al git’ dediler. Köyden çıkmak zorunda kaldık. Köylüler eşyalarımızı taşımak için bize araç vermedi. Yürüyerek Licok köyüne vardık. Oradan da Diyarbakır Fiskayya’ya yerleştik. Boş bir evde 17 gün aç kaldık ancak yine de bize düşmanlık eden sisteme el açmadık” diyerek yaşadıkları zorluklara değindi. 
 
Her insanın yaşadıkları baskı karşısında tepkisini farklı bir şekilde dile getirdiğini belirten Ekti, “Benim tepkim ise gülmek ve mücadele etmek. Düşmana inat gülüyorum. Eğer bunca baskı karşısında teslim olsaydık, mücadeleden, kadın bilincinden, Kürt kimliğinden habersiz olacaktık. Bazen bu olan biten her şey iyi ki oldu diyorum, çünkü kendimi buldum, kadın kimliğimi buldum” diye konuştu.  
 
EŞBAŞKANLIK SÜRECİ 
 
2019 Mart Yerel Seçimleri’nde Hazro’da Belediye Eşbaşkanlığı’na seçilen Ekti, bir kavgasını da bu süreçte verir. Hazro’da uzun yıllar siyasi parti çalışmaları yürüten Ekti, söz konusu erkeğin koltuğunu paylaşmaya gelince “rahatsızlık” uyandırdığını ifade etti. Hazro’nun yapısı gereği kadınlarla iletişime geçmenin güç olduğunu dile getiren Ekti, “Kadın kimlik arayışına girdiğinde toplumda da bir değişim sağlanır. Kadının dokunduğu yere ne erkek nede devlet girebilir. Erkekler tarafından sürekli bir psikolojik baskı altındaydım. Ancak buna boyun eğmedim. Erkeklerin iktidar alanına giriyorsun ve hazmedemiyorlar” dedi. 
 
‘MİRABAL KARDEŞLERDEN HABERSİZDİK AMA…’
 
Başta annesi olmak üzere Kürt kadınların verdiği mücadeleden esinlenerek “yola devam” diyen Ekti, “Bu mücadeleyi Leyla Qasim’a, Beritanlara borçluyum. Mirabal Kardeşler'den (Dominik Cumhuriyeti diktatörü Rafael Trujillo'ya karşı mücadele veren 3 kız kardeş) habersizdik belki, ama burada da Kürt kadınları destansı bir mücadele veriyor” diye konuştu.
 
‘ÖZGÜR BİR TOPLUM İÇİN’
 
Yaşadıkları onca acıya rağmen pişman olmadığını sözlerine ekleyen Ekti, şöyle dedi: “Aç kaldık, yoksulluk ile boğuştuk, bazen sokakta kaldık ama inandığımız değerlere ihanet etmedik. Bizde zorlu süreç bitmedi, hala yaşıyoruz. Ama pişman değiliz aynı çizgide kararlıyız. Mücadelemiz tüm kadınlar için özgür bir toplum özgür kadınlar için.” 
 
‘AMAÇ KÖLELİĞE SON VERMEK’
 
Son olarak verdikleri mücadelenin amacına değinen Ekti, “Biz Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi erkekleri de kölelikten çıkarıp özgür birey haline getirmek içindir. Erkekler özgür olduklarını sanmasın. Onlar da devletin bu feodallığın kölesi. Tek amaç ve hedeflediğimiz budur, kadın ve erkeğin eşit ve özgür yaşayabileceği bir yaşam” ifadelerini kullandı.
 
SON 
 
MA / Arjin Dilek Öncel-Mehmet Erol

Diğer başlıklar

26/11/2020
23:48 Gök: İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski’de öldürülenlerin ‘terör mensubu olmadıkları tespit’ edildi
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz
16:08 Fahri imam hakkında açılan istismar davası ertelendi
16:05 Antep'te bir kadın gözaltına alındı
15:55 Asgari ücretin görüşüleceği ilk toplantı 4 Aralık’ta
15:51 Hilvan Cezaevi’nde 2 tutuklu korona oldu
15:23 HDP Hakkari kayyımının usulsüzlüklerini tek tek açıkladı
15:15 Gar Katliamı öncesi mitinge katılım çağrısına verilen ceza protesto edildi
15:15 'Kürtçe kamu düzeninde hangi düzeyde bozulma yaratıyor?'
15:10 AYM gazetecilerin tedbiren tahliye talebini reddetti
14:51 Mersin’de ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı
14:48 ÖHD'li avukatlardan pankartlı protesto
14:30 Tutukluların koğuşlarına koronalı hastalar yerleştirildi iddiası
14:29 AİHM’den skandal HDP kararı: Mağdur statüsü yok
14:16 Sancar Mardin'de 3 gün boyunca temaslarda bulunacak
14:15 Kürtçe bu kez ‘anlaşılmayan bir dil’ oldu
14:05 ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle 30 bin yargılama
13:51 Muhabirimiz Karataş haber görüşmeleriyle suçlanıyor
13:48 Sağlık emekçileri: Parmak sallayarak sorunu çözemezsiniz
13:46 Fincancı’dan öğrencisi Koca’ya: Tıpta hasta ve vaka aynıdır
13:41 Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 517
13:37 'Urfa Cezaevi’nde salgının kaynağı personel'
13:22 Polis kimse yokken HDK binasını bastı, dijital materyallere el koydu
12:53 Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Erdoğan’dan ‘aile’ vurgusu
12:46 Soylu’nun bekçi hedefi 30 bin
12:43 Hakkari’de don ve buzlanma uyarısı
12:43 HDP'li Köse'den salgın için acil önlem çağrısı
12:41 Kayyım belediyesinde dolandırıcılık: AKP adayının kardeşi tutuklandı
12:35 HDP’li vekile DTK davasından 6 yıl 3 ay hapis
12:30 Akıncı Üssü Davası’nda 14 sanığa 79’ar kez müebbet cezası
12:15 Avukatlardan İmralı için başvuru
12:13 Vekaletli müvekkilleriyle görüşmeleri suç sayıldı
11:59 AYM: Oturma eylemine idari para cezası kesilmesi hak ihlalidir
11:54 Leyla Öztürk korucu silahıyla öldürüldü
11:45 TTB’den Sağlık Bakanı Koca’ya istifa çağrısı
11:33 Gözaltındaki Ermenekli madenciler adliyeye çıkarıldı
11:15 Muhabirimiz Karataş'ın emniyet ifadesi başladı
11:02 Efrin’de kaçırılan kadınlar Bakan’a soruldu
11:02 Gazeteci Evren’in duruşması ertelendi
10:53 Şengal'e asker sevkiyatı sürüyor
10:52 Ağır iş makineleri Surlara zarar veriyor
10:45 Emekliler Dayanışma Sendikası: Yoksulluğun adı kadın
09:52 Kurduğu şirkete milyonluk ihale bağlayan kayyım müdürü görevden alındı
09:52 İstanbul’da operasyon: Çok sayıda gözaltı
09:50 Buldan: Devlet içerisinde alan kapma savaşı var
09:17 Gazeteci Metina’ya 'Kürt Yazarlar Derneği’ne üye misin' diye soruldu
09:17 Şengal Katliamı'nda kızını kaybeden anne: Savaşa karşı durulmalı
09:11 Diyarbakır’da ‘kusursuz fırtına’ tehlikesi: Bireysel önleminizi alın
09:11 Êzidî aydınlar: Peşmergeler Irak ordusu kıyafetiyle Şengal’i kuşattı
09:11 Kürtçe çocuk kitabı: Van Gölü Canavarı Xanim
09:09 BİMEKS işçileri: Devlet işvereni koruyor
09:09 Gazeteci Altan: KDP savaş hazırlığı yapıyor
09:01 Özgüneş: Kürtlerin ulusal birlik ve özgürlük yüzyılı olacaktır
09:01 Osmaniye’de tutuklulara ağrı kesici dahi verilmiyor
09:01 Psikolog Şahin: Şiddet küçük yaştan itibaren normalleştiriliyor
09:00 26 KASIM 2020 GÜNDEMİ
00:04 İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi
25/11/2020
23:42 Kadınlara Taksim’de müdahale
22:57 Arjantinli futbolcu Maradona hayatını kaybetti
22:07 Taksim Metro İstasyonu'nda raylara atlayan kişi hayatını kaybetti
22:00 Brüksel’de 25 Kasım eylemi
20:49 Kadınların isyanı ve öfkesi alanlara sığmadı: Direnişteyiz
20:39 Koca ‘vaka’ sayılarını açıkladı: Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351
20:09 Karaman’da maden işçilerine müdahale: 30 gözaltı
18:56 'Kadın ölümleri devletin alnında kara bir leke'
18:48 EŞİK: Kadına karşı sistematik şiddet işkencedir
18:10 Sinbo işçilerinden 25 Kasım mesajı
17:45 Birleşik Metal İş üyesi işçiler Ankara'da
17:37 Dünyada ilk: Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğin Ortadan Kaldırılması Bakanlığı
17:07 Benzin 7 TL’yi aştı
17:05 Virüse dayanıklılık sıralaması: Türkiye 30’uncu sırada
16:58 TİP Milletvekili Atay’a saldıranlar tahliye edildi
16:26 HDP önündeki grubun hakaretine maruz kalan yurttaş serbest bırakıldı
16:15 Kürt siyasetçi Epözdemir mezarı başında anıldı
16:10 Kobanê’de 25 Kasım: Şiddetle mücadelemiz her gün
15:57 ABD’li senatör: Türkiye Kuzey ve Doğu Suriye’de uluslararası hukuku ihlal etti
15:51 Cezaevlerindeki son durum raporlandı: İşkence, tecrit, salgın…
15:44 Emeklilerden 2021 bütçesine tepki
15:32 Gözaltında tutulan muhabirimiz Karataş avukatıyla görüştü
15:27 Polis ablukasında 25 Kasım eylemleri: Özgürlüğe yürüme zamanı
15:01 MSD kongresi: Birlik için çabalıyoruz