Bütçe halktan kaçırıldı

img

ANKARA - HDP’li Garo Paylan, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde tek önceliğinin saray, savaş ve yandaşlar olduğunu belirtirken, CHP’li Abdüllatif Şener ise “kevgir”e benzetti.

 
2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 27 Ekim’de başlayan ve pandemi nedeniyle hafta sonları görüşmeleri yapılmayan bütçenin komisyon görüşmeleri bir ay sürdü. 
 
Komisyon görüşmelerine sivil toplum örgütleri, ilgili meslek örgütleri ve kadın örgütlerinin katılma talebi reddedildi. Muhalefetin bütçe görüşmelerinin internet üzerinden canlı izleyebilmesini sağlamaya dönük öneriler de kabul edilmedi. Muhalefet bu durumu “bütçenin halktan kaçırılması” olarak değerlendirdi.
 
EN FAZLA ÖNERGEYİ HDP VERDİ
 
Komisyonda 10 taneyle en fazla değişiklik önergesi veren parti Halkların Demokratik Partisi (HDP) oldu. HDP’nin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesinin 30 milyar TL artırılması, EYT’lilerin yaş kriteri aranmaksızın emekli olmalarının sağlanması, okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı yatırım bütçesinin 10 milyar TL arttırılması, pandemi koşullarında çalışan sağlık emekçilerinin statü farkından doğan ücret eşitsizliğinin kaldırılması için Sağlık Bakanlığı bütçesinin 10 milyar TL arttırılması, pandemi nedeniyle esnafın mağduriyetinin kaldırılması için Ticaret Bakanlığı bütçesinin 10 milyar TL arttırılması önerileri reddedildi.
 
6 BAKANLIK CEVAP VERMEDİ
 
Bütçe görüşmelerinde milletvekillerin yönelttiği sorulara komisyonda cevap veremeyen Bakanların, soruların yanıtını yazılı olarak milletvekillerine iletme süresi bir hafta. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yasal süre içinde cevap vermedi. Bu durama muhalefet partileri “yürütmenin Meclis’e saygısızlığı” olarak eleştirdi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, sorulara cevap verilmemesini Kovid-19’a bağladı.
 
SORULAR DEĞİŞTİRİLDİ 
 
Milletvekilleri çoğu kez cevaplara doyurucu yanıt veya hiç yanıt alamadıkları için tepki gösterirken, İyi Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, yönelttiği soruların Bakanlıklardan gelen yanıtlarda değiştirildiğini iddia etti. Usta, sorduğu soruların tutanaklara doğru geçtiğini ancak gelen yanıtlarda soruların değiştirildiğini belirtti.
 
EN GERGİN GÖRÜŞME İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ
 
Bütçenin komisyon görüşmeleri boyunca en gergin geçen toplantısı ise İçişleri Bakanlığı görüşmeleri oldu. Görüşmeler boyunca HDP ve AKP’liler arasında tansiyon yükseldi. HDP, partilerine, Kürt toplumuna ve tüm muhalefete dönük baskılar, işkence, helikopterden atma ve kayyım uygulamalarını teşhir etti.  
 
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın, Yüksekova Belediyesi’nin nüfusunun yüksek göstererek, yüklü miktarda borçlanan ve usulsüzlük yapan kayyımın pratiğini anlattığında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gülerek cevap vermesi gündeme oturdu. Aynı görüşmede Van’da işkence yapılarak helikopterden atılan yurttaşlara dair konuda da Soylu, “helikopterden atılmadılar” diyemedi ve yurttaşlar için “milis” deyip, hedef gösterdi.
 
SİSTEM ELEŞTİRİSİ
 
Bütçeyi “Saray, israf ve yandaş” bütçesi olarak tanımlayan CHP’nin ise görüşmelerde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” yönelik eleştirileri öne çıktı. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, ülke markasının itibarını gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında yükseltmek için İletişim Başkanlığının kurulmasına, bin 500 kişinin de çalıştırılması çok gerek yok. Keşke bunun yerine bugüne kadar yani on sekiz yıllık AKP iktidarı ve son Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi içerisinde ‘Ülkede herkese eşit muamele yapılıyor.’ denilebilmesi için ayrımcı davranışlardan vazgeçilmiş olsaydı, vatandaş bir kararda ‘Kendisine siyasi nedenlerle ayrımcılık yapıldı.’ demeyecek hâlde olabilseydi” ifadeleri, görüşmelerde dikkat çekti.
 
‘TOPLUM BÜTÇESİNE SAHİP ÇIKMALI’ 
 
Savaşa yaklaşık 250 milyar TL kaynak ayrılan 2021 yılı bütçesini HDP, “Savaş, saray ve sermaye” bütçesi olarak tanımladı. Başka bir bütçenin mümkün olduğunu dile getiren HDP, “Savaşa, saraya, yandaşa değil, Halka Bütçe” önerisini gündeme getirdi.
 
HDP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Garo Paylan, “Bu bütçe yüzde 1’in ve toplumun bütün taleplerine sessiz kaldı. Bütçenin tek önceliği saraylar, savaşlar ve yandaşlar. Halkın bütçesini önerdik çünkü bütçe tercihlerini değiştirerek bütün vatandaşların taleplerinin karşılanabileceğini anlattık. AKP’nin yaptığı tercihler sonucunda halkın taleplerine kaynak yok diyor. Oysa kaynak var” şeklinde konuştu. HDP olarak güçlü bir muhalefet yaptıklarını dile getiren Paylan, “Bütçenin canlı yayınlanması talebimiz karşılanmadı aynı zamanda basın mensupları da ‘nasıl olsa muhalefetin sözünü yansıtmaya kalksak’, editörler yayınlamadığı için bu konuda yeterince gazetecilik yapmıyor. Bu bir kısır döngü. Aynı zamanda sivil toplumun katılımı da engellendi. Bütçe Genel Kurul’da da görüşülecek bütün toplumu kendi bütçesine sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.
 
ŞENER: PARAYI İSTEDİĞİ GİBİ DAĞITACAK  
 
CHP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Abdüllatif Şener, bütçeyi “kevgire dönmüş, her tarafa açık bir bütçe” olarak değerlendirdi. Şener, “180 milyar faiz ödemesi var. Bununla zapt etmeleri mümkün değil daha fazla da çıkabilir. 245 milyar TL açığı var. Hizmet yok ve ekonominin içinde bulunduğu sorunları giderebilecekte hiçbir özelliği yok. Dar ve sabit gelirlileri rahatlatacak, piyasayı rahatlatacak bir özelliği yok. Sarayın devletin israflarına giden veya kamu özel işbirliği gibi bu ülkenin kaymağını yiyen kesimlere dolar kuruna bağlı olarak ödedikleri paralar var. Ve gittikçe bozulan bir gelir dağılımının habercisi bu. İşsizliğe ve hayat pahalılığını arttıran bir özelliği var. Topyekûn sarayın bütçesidir. Parayı istediği gibi alacak istediği gibi dağıtacak” dedi.
 
‘PARLAMENTO DENETLEME İMKANINA ULAŞAMIYOR’
 
Bütçe görüşmelerinde zaman zamana tartışmaların yaşansa da görüşmelerin genel olarak sakin geçtiğini dile getiren Şener, “Önceki parlamenter demokrasi dönemindeki bütçelerden farkı şu; eskiden bütçe Meclis’te reddedildiği zaman hükümet düşerdi. Şimdi bütçe reddedilse bile hükümet bütçeyi olduğu gibi uygulama hakkına sahip. Dolayısıyla parlamento bütçe nedeniyle hükümeti denetleme imkanına ulaşamıyor. Nedeni de fonksiyonun, etkinliğinin azalmış olmasıdır” diye belirtti.
 
MA/ Diren Yurtsever
 

Diğer başlıklar

17:32 Romanların direnişi sonuç verdi
16:10 Mayına basan asker yaşamını yitirdi
16:09 Tecavüz faili tutuklandı
14:57 Katırcıoğlu: Zafer işareti annelerin acılarını kullanan iktidara karşı
14:56 İHD ve Diyarbakır Barosu: AİHM kararının gereğini yapın
14:55 Romanların elektrik sorunu Meclis gündeminde
14:40 Jandarma komutanından ülkü ocağına ziyaret
14:19 İstanbul Emniyeti'nden Gökhan Güneş itirafı
13:38 HDP binasına baskın tepkisi: Posterleri açıklamalarda da kullanıyoruz
13:18 İHD: Mumcu ve katledilen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz
13:18 Çığ altındaki kolberler için arama çalışması başlatıldı
12:32 Adugit’in cenazesi otopsi için Erzurum’a götürüldü
12:30 Van'da gözaltı
11:59 Çavuşoğlu’dan korsan baskını açıklaması
11:31 HDP Esenyurt İlçe Eşbaşkanları serbest bırakıldı
11:31 Serhat için buzlanma ve çığ uyarısı
11:20 Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı
10:58 Aydeniz: Tecrit Kürt birliğiyle kırılır
10:26 HDP Esenyurt İlçe Örgütü'ne baskın
09:20 Açlık grevi 59’uncu gününde
09:19 Özgüneş: Sesimizin halka ulaşmasından korkuyorlar
09:18 Tapu Kadastro’da 4 bin 628 kişiye rüşvet soruşturması
09:17 Muhalifler ev hapsiyle toplumdan uzaklaştırılıyor
09:16 Tarım ve hayvancılık can çekişiyor: Yasaklar kalksın
09:15 Paylan: Kürt sorunu çözülmeden ekonomik refah olmayacak
09:14 Elmayı eskiden 5 kilo, şimdi taneyle alıyorlar
09:13 Kürt askerin otopsi raporunda 'cinayet' şüphesi
09:12 Dakalı: Hükümlüler yeni yönetmelikle sindirilip susturulacak
09:11 Sivrice depreminde verilen vaatler yerine getirilmedi
09:09 ‘İmralı tecrit işkencesi sona ermeli’
09:07 Gazeteciye ceza gerekçesi: Devlet aleyhine yayın yapılmasını sağlamak
09:05 ÇHD'li Büyükdağ: Avukatlar şahsında toplum susturuluyor
09:03 ‘20 yıldır kapı çalacak, babamı göreceğiz diye bekliyoruz’
09:01 Kadınlardan tecrit politikalarına tepki: Büyüyen isyan yanıt verecek
09:00 24 OCAK 2021 GÜNDEMİ
08:06 Şırnak’ta 15 bölge bir yıl süreyle yasaklandı
23/01/2021
22:40 Türk gemisine korsan saldırı: 1 mürettebat öldü, 15’i kaçırıldı
22:02 Moskova’daki protestolara polis müdahalesi: 40 gözaltı
21:36 Qamişlo’da çatışma
21:03 İmamoğlu’ndan Hüda Kaya’ya taziye ziyareti
20:11 Kaz Dağları’ndan sonra Kapadokya’ya da göz dikildi
19:53 Koronadan vefat sayısı 24 bin 933’e yükseldi
19:48 Alanya'da gözaltındaki 3 kişi serbest bırakıldı
19:20 Adana'da 2 kişi tutuklandı
18:10 Niğde’de iş cinayeti
17:37 HDP 8 Şubat’ta yeni bir mücadele kampanyası başlatıyor
16:56 Erdoğan SİHA kamerası satmayan Kanada'ya tepki gösterdi
16:28 Til Rifat'a havan saldırısı: 3 kişi yaşamını yitirdi
16:04 Musa Anter davasında zaman aşımına 18 ay kaldı
16:00 Kaçırılan Güneş’i soran 12 kişi gözaltına alındı
15:52 Siirt ve Batman'da 66 bölge için 1 yıllık yasak
14:46 Anneleriyle cezaevinde kalan çocuklar için kanun teklifi
14:40 Gençlerden Öcalan'a özgürlük talebi
14:31 Lice’de mutasyona uğrayan korona tespit edildi
14:23 Ankara Film Festivali'ne başvurular 1 Mart'ta başlıyor
13:56 Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma imzalandı
13:53 'Tekerlekli sandalyeye bağlı hasta tutuklu Sılık tahliye edilsin'
12:57 Cumartesi Anneleri Ayşenur Şimşek’in faillerini sordu
12:50 81 yaşındaki hasta tutuklu Güler için tahliye çağrısı
12:32 İşte kamera görüntüleri: Hakarete değil, zafer işaretine soruşturma
12:24 'Meclis kadın katliamları için acil toplansın' çağrısı
12:11 Çaldıran Belediyesi Adugit'in mezarı için kepçe vermedi
12:06 Kerevan İrmez 25 yıldır kayıp
11:58 İstanbul eski başsavcısı Fidan AYM’ye atandı
11:18 İş ve Aş Buluşmaları'na yansıyanlar: Tek sorunumuz özgürlük
10:51 Açlık grevi 58'inci gününde
10:31 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
10:24 Doku'nun avukatı: Polis Yücel’in odak olduğu anlaşıldı
10:13 Hasta tutuklu Yalçın'a yakınlarıyla vedalaşma hakkı tanınmadı
09:57 Mezopotamya Ajansı heybetini savaşta yitiren Halep’i fotoğrafladı
09:40 Çığ altındaki kolberlerin yakınları: Çığlığımız duyulmuyor
09:04 Hasta tutuklu Tanboğa 38 kiloya düştü
09:03 Kuraklık verimi düşürdü, masrafı ikiye katladı
09:01 ‘Hayvan hakları gündemi makyaj tazeleme’
09:01 Kadınlar tecrit ve şiddete karşı kendini savunuyor
09:01 KADES şiddeti önlemede ne kadar etkili?
09:01 5 başlıkta ‘kadın üniversiteleri’
09:00 23 OCAK 2021 GÜNDEMİ
22/01/2021
22:33 Cizre Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanına saldırı
22:31 Soylu'ya hakaret soruşturması şüphelisi, Erdoğan'a hakaretten tutuklandı
22:25 Demirtaş'ın avukatları AİHM kararının uygulanması için AYM'ye başvurdu
21:12 HDP: Gökhan Güneş’i kaçıran şehir eşkıyaları kimdir?
19:56 Çadırda yaşayan Suriyeli mülteciler karanlıkta bırakıldı
19:23 Bitlis’te yıl sonuna kadar yasaklama
19:14 Son 24 saatte 149 vefat, 5 bin 967 yeni vaka tespiti
19:04 Gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest bırakıldı
19:00 ‘İş ve Aş Buluşmaları’ Diyarbakır’da sona erdi
18:36 Kaçırılan Güneş'in annesi: Bana oğlumu verin
18:33 İşten atılan Türker’den fabrika önünde çadır eylemi kararı
18:26 HDP’li Tosun’dan Sabah Gazetesi haberine tekzip
18:09 Van’da Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu kuruldu
17:49 Kaçırılan Güneş’in ablası: Polis olayı değil görüntüyü verene soruşturma açtı
17:34 Kaçırılmaya çalışılan kadına yardım eden esnaf darp edildi
17:31 Çizdikleri resimlerle kayyım rektörü protesto ettiler
17:16 Sağlık emekçileri: Gözaltılar derhal serbest bırakılsın
17:08 Diyarbakır'da askeri araç 70 yaşındaki yurttaşı ezdi
16:56 Kadınlardan katledilen Melek Ayaz için eylem
16:51 Hrant Dink davasında bir tahliye
16:43 Gezi Parkı davasında verilen beraat kararı bozuldu
16:36 İHD’den hak ihlalleri raporu: İmralı tecridi tüm cezaevlerine yayıldı