Belediye Eşbaşkanlarına 'nükleer silahla öldürme' suçlamasıyla dava açıldı

img

DİYARBAKIR - Görevden alınan Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay'a "Nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme" suçlamasıyla dava açıldı. Eşbaşkanlar hakkında, 8 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

 
Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Ağaçkorur köyü Beyrok mevkiinde, 12 Eylül'de 7 kişinin öldüğü patlama nedeniyle görevden alınarak tutuklanan Kulp Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eşbaşkanı Mehmet Abidin Karaman, Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş, patlamada Ahmet Ay adlı yakınını kaybeden HDP'den belediye başkan adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedilen Mehmet Emin Ay, Kulp Belediye Meclis Üyesi Yücel Çete, kepçe operatörü Ümit Fidan hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.
 
Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Eşbaşkan Ay ve Taş'a ile Şener Aktaş'a "Terör örgütü propagandası yapmak", "Tasarlayarak öldürme, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "Suçu ve suçluyu övmek", "Yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme"kten suçlandı. İddianamede, Abidin Karaman, Ümit Fidan, Yücel Çete ve Mehmet Emin Ay'a da "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Suçu ve suçluyu övmek" dışında aynı suçlamalar yöneltildi.
 
'O BÖLGEDE BELEDİYE YOL ÇALIŞMASI YAPTI'
 
İddianamede, soruşturmanın Kulp ilçesinde, 7 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı patlamada nedeniyle başlatıldığı belirtildi. Olayda kullanılan patlayıcının Türk Ceza Kanunu'nun 174. Maddesi kapsamındaki patlayıcı türü olduğunun ifade edildiği iddianamede, olay sonrası kolluğun sosyal medya araştırmalarında patlamadan 1 gün önce, patlamanın gerçekleştiği güzergah üzerinde Kulp Belediyesi'nce yol çalışması yapıldığı tespit edildiğine yer verildi.
 
Müşteki ve tanık ifadelerine yer verilen iddianamede, belediye çalışanı Seyithan Aktaş, Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş'ın kendisini arayarak Ağaçkorur Mahallesi Muhtarı Eren Yakut'un kepçe talebi olduğunu, ancak kepçenin Ağaçkorur'a bağlı Huçik mezrasında işinin bitmemesi nedeniyle Ağaçkorur'a gönderilmediğini söyledi.
 
MUHTARA ARAÇ TALEBİ SORULMADI
 
Dosyanın şüphelisi Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Seyithan Aktaş da, kepçe talebinin Ağaçkorur Mahallesi Muhtarı Eren Yakut'tan geldiğini belirtirken, iddianamede ifadesine tanık olarak başvurulan Yakut'a "soruşturmanın başlatılma gerekçesi olan bölgede belediye aracının bulunduğuna ve bu yönde bir talebi olup olmadığı" sorulmadığı da ortaya çıktı.
 
Tanık ve müştekiler iddianamedeki beyanlarında, dosya şüphelileri aleyhine beyanda bulunmazken, PKK tarafından tehdit edildiklerine dair iddiaları ise kabul etmeyerek, kendilerine ya da başkasının tehdit edildiklerine dair bilgilerinin olmadığın belirtti. 
 
2 GİZLİ TANIK İFADE VERDİ
 
Çıngırak -1 ve Çıngırak -2 kod adlı gizli tanıkların aynı beyanlarına yer aldığı iddianamede, Çıngırak -1, olay günü saat 17.30'da Çıngırak -2 adlı gizli tanıkla birlikte Muş-Kulp Karayolu üzerindeki Soravan Köprüsü'nde nöbet tutan köy korucularına yemek götürdüklerini, Soravan Köprüsü'ne yaklaşık  bir kilometre mesafede, HDP'lilerin kullandığını bildiği siyah renkli Transporter marka aracı park halinde gördüğünü ileri sürerek, "Aracın sol arka dış kısmında daha önceden Kulp ilçesinden tanıdığım HDP İlçe Başkanı Abidin Karaman, HDP Kulp İlçe Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş, Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü olarak bildiğim, ancak soy ismini bilmediğim Şener, yine Kulp ilçesinden tanıdığım Emin Ay ile birlikte isimlerini bilmediğim iki şahıs ayakta bulunuyorlardı" dedi. Çıngırak -2'nin de aynı iddiaları tekrarladığı iddianamede, şüpheliler iddiaları reddetti.
 
ŞÜPHELİLİER İDDİALARI REDDETTİ
 
Belediye Eşbaşkanı Fatih Taş'ın olayın meydana geldiği saatte Diyarbakır kent merkezinde olduğunu beyan ettiği iddianamede, HDP Kulp İlçe Eşbaşkanı Mehmet Abidin Karaman, gizli tanık beyanlarını yalanlayarak, siyah Transporter aracın olay günü, vefat eden akrabası Ömer Kaya'nın taziyesinde bulunduğunu, aynı gün Ağaçlı Mahallesi'ndeki başka bir taziyeye gittiği ifadesi yer aldı. Kulp Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Ay ise, olay günü ablasının oğlunun nişanı nedeniyle Adana'da olduğunu, saldırıyı basından duyduğunun beyanına yer verilen iddianamede, saldırıda kullanıldığı iddia edilen iş makinesi operatörü Ümit Fidan da Haçukan köyünde çalışma yaptığını beyan ederek iddiaları reddetti.
 
'GİZLİ TANIK İFADELERİYLE ANLAŞILDI'
 
Gizli tanık beyanları doğrultusunda HDP İlçe Başkanı Mehmet Abidin Karaman'a ait araç olduğunun tespit edildiğini; Mehmet Abidin Karaman, Kulp Belediye Eşbaşkanı Mehmet Fatih Taş, Belediye Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş ve Emin Ay'ın olay günü patlamanın yaşandığı yerde olduğunun anlaşıldığı değerlendirilmesinin yapıldığı iddianamede, Kulp Belediyesi'ne ait araçların GPS kayıtlarında belediye ait Ford Courier marka aracın söz konusu bölgede patlamadan bir gün önce 4 saat boyunca bulunduğu ve aracın Kulp Belediye Meclis Üyesi Yücel Çete tarafından kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.
 
Olaydan bir gün önce Ağaçkorur bölgesinde belediye ait araçla gittiğini doğrulayan Kulp Belediye Meclisi Yücel Çete, odun kesiminden dönenlerin hayatını kaybettiği bölgeye, odun aldığı için gittiğini, yanında yevmiye ile tuttuğu işçilerin olduğunu, kesim ve nakliye işlerini yapmak için oraya gittiğine dair ifadesine yer verilen iddianamede, Çete'nin adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakıldığı hatırlatıldı.
 
HTS RAPORUNDA KİM NEREDE BELLİ 
 
Kişilerin telefonlarıyla yaptıkları görüşmelerde, arayan, aranan, arama zamanı, arama süresi, arama yeri ve sinyal alınan baz istasyonları gibi bilgileri kapsıyan HTS (Historical Traffic Search) Raporu'na yer verilen iddianamede, Mehmet Emin Ay ve Ümit Fidan'ın olay günü, Yücel Çete'nin ise olaydan bir gün önce olay bölgesinde olduğunun HTS kayıtlarından tespit edildiği ifade edildi. Belediye Eşbaşkanlarının HTS kayıtlarına göre nerede olduğuna dair tespitin yer almadığı dikkat çekilen iddianamede, Eşbaşkanı Ay'ın diğer eşbaşkan Taş, HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Abidin Karaman ve Belediye Fen İşleri Müdürü Şener Aktaş'la olay günü ve olay sonrası telefon görüşmesi yapıldığı bununla da Ay'ın telefon görüşmesi yaptığı kişilerle irtibatının anlaşıldığı vurgulandı.
 
'EŞBAŞKAN FATMA AY, TAŞ VE FEN İŞLERİ MÜDÜRÜYLE İRTİBATLI'
 
Eşbaşkanlar Ay ve Taş'ın katıldığı eylem ve etkinliklerin de suçlama konusu yapıldığı iddianamede, şüphelilerin "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak amacıyla faaliyetlerde bulunan PKK/KCK ile aynı fikir ve eylem birliği içerisinde bulunduğu sonucuna varılan iddianamede, gizli tanık beyanları, GPS ve GSM baz kayıtları, şüphelilerin kendi aralarında görüşmeleri hep birlikte dikkate alındığında şüphelilerin 7 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı eylemi gerçekleştirdiği savunuldu.
 
İddianamede, şüphelilerin gerçekleştirdiği öne sürülen eylem nedeniyle TCK'nın 302/1, 174/1-2 ve 82/1-a-c düzenlenen maddelerden ayrı ayrı 8'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 
 
MA / Aydın Atay

Diğer başlıklar

09:30 Diyarbakır’da sağlıkçılar ulaşım sorunu yaşıyor
09:30 Açlık grevi 92’nci gününde
09:21 İstanbul’da 11 gözaltı
09:21 Bilirkişi raporu Fendik cinayetinin örtbas edildiğini ortaya koydu
09:20 Bipolar bozukluğu tanıktan ‘örgüt üyesi’ çıkarıldı
09:09 Xoybun’u tanımak için önemli bir araştırma: Kürt Milli Cemiyeti Xoybun
09:09 ‘Ben var oldukça denbêjliği bırakmayacağım’
09:07 DEVA Partisi İl Başkanı: Yeni anayasa seçim atmosferinden kaynaklı
09:07 Tutuklu Çetin: Tecrit kalkmadan geri adım atmayacağız
09:05 Kuraklık en çok Van Gölü’nü vuracak
09:05 AYM'nin 'yaşam ihlali' kararına savcı direniyor
09:05 Gizli gizli yaptığı resimlerden sergi açtı
09:03 'Xalê Xizir' etkin pişmanlıktan faydalananların beyanıyla cezaevinde
09:03 Yüksekova kayyımı ekmek kulübesini yıktı
09:03 Kaçmaz: Yeni anayasa toplumsal sözleşmeyle mümkün
09:03 Eşitlik yoksa devrim var
09:00 26 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
25/02/2021
22:02 Mardin'de tecrit protestosu
21:58 Van’da bir korucu ölü bulundu
21:23 Koronada 9 bin 572 yeni vaka
20:35 Koca: Tam kapanmayı düşünmüyoruz
20:08 ‘Bu coğrafyanın doğası da adaletsizlikle karşı karşıya’
19:50 Medya Sönmez memleketinde toprağa verildi
19:40 Migros depo işçileri işten atıldı
19:34 Hayvan hakları aktivistleri açlık grevine başladı
19:16 Emekli Sen: Mücadelemiz sürecek
19:06 Müzisyenlerden engellemelere tepki
18:45 Özel: İkiyüzlülüğün fotoğrafı
18:45 Şener ve Özhaseki hakkında suç duyurusu
18:09 Berberoğlu'nun fezleke itirazına ikinci ret
17:53 Iğdır’da ‘Herkes için adalet’ kampanyasının startı verildi
17:42 Gençlerden açlık grevlerine destek yürüyüşü
17:36 İşkence gören çocukların davası ertelendi
17:25 344 STÖ’den çağrı: Tecrit kaldırılsın
17:24 Diyarbakır’da bir köy karantinaya alındı
17:23 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
17:19 Bolu TÜVTÜRK’de direnişin startı verildi
16:50 Cezaevinde köpekli arama
16:36 Şemdinli'de mor zincir eylemi
16:04 10 yıldır kayıp olan Biçer'in eşi tarafından katledildiği ortaya çıktı
15:49 Eğitim Sen: Eğitimciler de bir an önce aşılanmalı
15:49 Aleyna Çakır davası: Çelişkili ifadeler, darp itirafı
15:35 Uzman Çavuş Orhan’ın tutuklanma talebi yine reddedildi
15:28 Baydemir ile Barzani bir araya geldi
15:21 İstismar failinin serbest bırakılma gerekçesi: Öpmek taciz değil
15:14 TGS: Basın özgürlüğü için mücadele edeceğiz
15:10 Beştaş: Tecrit bir an önce kaldırılmalı
15:09 Bakırhan: Daha çok direneceğiz, örgütleneceğiz
14:47 Valilik soruşturmaya izin vermedi
14:32 HDP'lilerden suç duyurusu
14:10 TİP Genel Başkanı Baş: HDP yalnız değildir
13:30 Velilerin yüzde 91,5'i yüz yüze sınavlara karşı
13:20 Kızıltepe'den seslendiler: İmralı'nın kapıları açılsın
13:19 YDK: Kadın düşmanlığı iktidar eliyle normalleştiriliyor
12:28 BES: Vergiler savaşa, sermayeye değil halka kullanılsın
12:07 Kürt rapçi vicdani reddini açıkladı
12:07 İMO’dan ‘Her Şantiyeye Bir Şef’ kampanyası
11:47 Ermenistan ordusu muhtıra verdi, Paşinyan 'Darbe girişimi' dedi
11:46 Öcalan’la görüşme başvurusu reddedildi
11:13 Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı duruşmaya gazeteciler alınmadı
11:02 'İktidar Garê başarısızlığını kadınlara saldırarak örtüyor'
10:32 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
10:21 Kürtçenin eğitim dili olması için 3 günde 6 bini aşkın imza toplandı
10:07 Buldan: Yol temizliğine ihtiyaç var
09:46 Restore edilmeyen tarihi evler yok oluyor
09:36 Kadın örgütlerinden Gülistan Şaylemez açıklaması
09:28 Açlık grevi eylemini 19’uncu grup devraldı
09:27 Genç kadınlar ‘Mor Seferberliği’ 8 Mart’a taşıyor
09:18 'Örgütlü kötülüğe karşı en meşru şey özsavunmadır'
09:08 Elektronik kelepçeyi reddeden Türkay: Köle sahip ilişkisini simgeliyor
09:03 Hasip Kaplan: Kürt sorununu çözmeyen anayasa sivil ve demokratik olamaz
09:03 Ben û Sen'de yıkım: Çadır kurup burada yaşayacağız
09:02 Zeytun: Adaletin sağlanması için birlikte mücadele edilmeli
09:01 'Kelepçe vurulan üniversite kapıları tacize açıldı'
09:01 Psikiyatri Uzmanı Hacımusalar: İntiharlara karşı birlikte çalışmalıyız
09:00 İşsiz kalan müzisyenler şarkılarını sokakta söylüyor
09:00 Hanefiş Kaya Kilisesi definecilerin hedefinde
09:00 ‘Karadeniz’de vaka artışlarının sebebi AKP kongreleri’
09:00 25 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
24/02/2021
23:29 Kadınlardan çıplak aramaya tepki
22:02 KESK’lilerin eylemi 161’inci haftasında
21:53 İntihar ettiği iddia edilen Akbaşlı defnedildi
20:48 Babacan: Türkiye'ye demokrasi bölgedeki demokrasi başarısıyla gelir
20:42 Ankara’da 2 öğrenci gözaltına alındı
19:39 Kadınlar kriz nedeniyle artan intiharlara dikkat çekti
19:32 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 HDK ve HDP'lilerin açıklamasına polis engeli
19:04 Ağrı’da AKP’li Özhaseki hakkında suç duyurusu
19:02 Gazeteci Candemir'e takipsizlik
18:54 Munzur Gözeleri'ndeki ihale 'aykırı olduğu' gerekçesiyle iptal edildi
18:50 Erciş Belediye Eşbaşkanı Bayram Çiçek’e 2 yıl 1 ay hapis cezası
18:31 HDP'li Bülbül: Bu topraklara özgürlük, adalet gelecek
18:15 Ulusal Birlik programının finali yarın Kızıltepe'de
18:13 Van’daki 'İş ve Aş Buluşmaları’ son buldu
17:35 33 dokunulmazlık fezlekesi Meclis Adalet Komisyonu’nda
17:23 Ayşe Çeçen cinayetinde beraat
17:11 Eşbaşkan Hatipoğlu’na 2 yıl 2 ay ceza
16:54 Amedspor yine kazandı
16:54 Anmaya katılanlara açılan davaya çağrı
16:48 HDP, İçişleri Bakanlığı’nın kayyım raporuna tek tek yanıt verdi