Gıda-İş Sendikası Başkanı: Önlem alınmazsa işçilerin üretimi durdurma hakkı var

img

İSTANBUL – Koronovirüs tehdidine karşı kamuda kimi önlemler alan hükümetin özel sektöre sadece tavsiyelerde bulunmasına tepki gösteren Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, gerekli tedbirler alınmaması halinde işçilerin "üretimi durdurma hakkı" olduğunu söyledi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü (Kovid-19) dünya genelinde 120'den fazla ülkeye yayılmış durumda. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bine yaklaşırken, hastalığa yakalananların sayısı ise 150 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü, bu nedenle virüsün yayılma merkezinin artık Çin değil, Avrupa olduğunu duyurdu.
 
Avrupa genelinde salgına karşı sıkı tedbirler alınırken, hastalığa yakalananların sayısının 47 olarak açıklandığı Türkiye’de de kimi önlemler devreye konulmakla birlikte fabrika, atölye gibi kalabalık çalışma alanlarına dair ciddi kaygılar söz konusu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan'la işçi ve emekçilerin karşı karşıya bulunduğu riskler ve fabrikalarda alınabilecek önlemler hakkında konuştuk.
 
‘ÖZEL SEKTÖRE SADECE TAVSİYELERDE BULUNULDU’
 
Dünya ve Türkiye’de korona virüsüne karşı önlemlerin geç alınmaya başlandığını belirterek sözlerine başlayan Aslan, Türkiye’de salgına karşı önlemlerin kamu kurumları üzerinden alındığını, özel sektörün alması gereken tedbirlerin ise konuşulmadığını belirtti.
 
Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararlar uyması tavsiye edilen özel sektörün böylece kendi inisiyatifine bırakılmasına tepki gösteren Aslan, “Okulları tatil ettiler ama özel okullar, gündüz bakım evleri bunlara dair henüz belirli bir şey yok. Bakanlığın 12 yaşından küçük çocukları olan ailelerin ya annesi ya da babasının evde olması bunun da ücretli izine tabi olması gerekir açıklamasından sonra bazı belediyeler buna dair açıklamalar yaptı. Diğer kamu kurumlarından henüz bir ses çıkmadı. Bu tür izin kullananların kamu eli ile ücretli izin sayılmasını gerçekleştirmek acilen gerekiyor. Türkiye olarak 82 milyon beraber yaşıyoruz. Dolayısıyla alınan bütün kararların özel ve kamu ayrımı gözetilmeden işleme konulması gerekir” dedi.
 
FABRİKALARDA ÖNLEM YOK! 
 
Aslan, bugün ülkede resmi rakamlara göre 13 milyon, kayıt dışı rakamlarla beraber 20 milyon işçinin fabrikalarda çalıştığını ve çalışma koşullarının dünden bugüne sağlıklı olmadığını DİSK olarak defalarca belirttiklerini ifade etti.
 
Koronavirüs nedeniyle bu sağlıksız ortamlarda daha titiz önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Aslan, “Türkiye’de bizim de çalışma sürdürdüğümüz yerlere baktığımızda işverenlerin maske, eldiven vermek, 2 saate bir işçilerin havalandırmaya çıkması, gidip ellerini yıkamak da dâhil olmak üzere bu tür önlemleri almadığını tespit ettik. Fabrikalarda ne yazık ki koronavirüs ya da başka nedenlerden ötürü henüz yeterince önlemler alınmadığı ortada” diye konuştu.
 
‘DENETİMLER YAPILMALI’
 
Fabrikalarda işverenlerin maliyeti azaltmak için birçok şeyden kaçtıklarını dile getiren Aslan,  korona virüsünün ortaya çıkmasından sonra da durumun değişmediğini vurguladı. 
 
İşverenlere büyük sorumluluklar düştüğünün kaydeden Aslan, “İşyerleri çalışıyor, çarklar dönüyor, kar getiriyor. İşçilerin güvenlikli ve sağlıklı bir ortamda çalışmaları da dahil olmak üzere bunların güvence altına alınması artık bir zorunluluktur. En başta iktidar ve ilgili bakanlıkların koordineli bir biçimde özel sektördeki fabrikalarda denetleme yapması ve önlem alındığını tespit etmesi gerekir.  Bu önlemler alınmıyorsa, derhal buralara müdahale etmeleri gerekmektedir. Bu konuda özellikle ağır meslek gruplarında çalışan işçilerin ayrı ele alınması gerekir. Büro çalışanları bir ölçüde kişisel tedbirler alarak kendisini koruyabilir” ifadelerini kullandı.
 
ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
 
Aslan, alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı: “İşçilerin fabrikalara taşınmasından başlamak gerekir. Servislerin dezenfekte edilmesi, uygun olmayanların devre dışı bırakılması, onların yerine yenilerinin getirilmesi gerekir. İşyerlerinde mutlaka maske ile çalıştırılması ve bu maskelerin işçilere herhangi bir maliyet ödetmeden sağlanması gerekir. İşçilerin iki saatte bir havalandırmaya çıkması, ellerini yıkayabilecekleri dezenfektan malzemelerinin fabrikalarda bulundurulması gerekir. İşyeri kıyafetlerinin günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Yemekhanelerin hızla dezenfekte etmek gerekir.” 
 
‘ÇALIŞANLAR ÜCRETLİ İZİN SAYILMALI’
 
Özellikle risk taşıyan iş kollarında fabrikaların tatil edilmesi gerektiğini söyleyen Aslan, özel sektörün bunu kaldırabilecek gücü olduğunu belirtti. Aslan, “Bu tatil esnasında işçilerin ücretli izinde sayılması gerekir. ‘Fabrikayı tatil ettim, ücretsiz izin alın’ konusuna girmemek lazım. Türkiye’de ne yazık ki yüzde 2’lik kısmın GSMH’dan aldığı pay yüzde 60. Dolayısıyla burada bir yıl fabrikalar çalışmasa bile onu karşılayacak gelirleri var. Normal zamanlarda işçilerin üzerinden kazandıkları artı değeri bu sefer işçilere harcanabileceklerini düşünüyorum. İşsizlik sigortası fonunun büyük bölümünü işverenler kullanıyor, işçiler kullanamıyor. Türkiye’de milyonlarca işsiz var. Biz bütün işsiz olanların bu fondan hiçbir kayıt ve koşul olmadan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
‘İŞÇİLERİN ÜRETİMİ DURDURMA HAKKI VAR’
 
Diğer fabrikalarda da istenen tedbirlerin alınabileceğini dile getiren Aslan, kamunun ve sendikaların bu sürecin arkasında durması gerektiğini söyledi. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yaptırımların uygulanması gerektiğini söyleyen Aslan, “Maaşını 20 gün geç alan bir işçinin grev hakkı varsa, sağlık koşulları da en az bunun kadar önemlidir. Hatta bundan kat kat önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu koşullar oluşturulmadığında işçilerinde grev hakkı olmalı. Bugün yasalarımızda yok ama iş yerlerinde gerekli tedbirler alınamıyorsa işçilerin üretimi durdurma hakkı vardır. Çok meşru bir haktır. Hiç kimse de bunun önünde engel olmaması gerekiyor, olamaz” diye konuştu.
 
‘PİYASANIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI!’
 
Aslan, virüsün Türkiye’de yayılmasıyla birlikte gıda ve dezenfektan malzemelerin fiyatlarındaki artışa da dikkat çekti. 
 
Bu durumun serbest piyasanın insafına bırakılmaması ve devletin bu ürünler üzerinde belirleyici olması gerektiğini vurgulayan Aslan, şunları ekledi: “Sağlıklı yaşama harcanan paraların neredeyse iki yüz katı silahlanmaya harcanıyor. Bu paraların silahlanmaya, savaşlara değil; halkların, işçilerin sağlıklı yaşayabilecekleri bir toplumun inşası için harcanması gerekir. Yanı başımızda Suriye, bölgemizde de savaşlar var. Artık bunların son bulması ve işçilerin, halkların özgürce yaşayacağı alanlara yatırım yapılması gerekir.”
 
‘YOKSULLARIN SAĞLIKLARI TEHLİKE ALTINDA’
 
Yayılan virüse karşı zenginlerin tedbir alma şansının daha çok olduğunu, işçiler ve yoksulların ise sağlıklarının ciddi tehdit altında olduğunu söyleyen Aslan, “Dünyanı çeşitli yerlerinde zenginler kendilerine özel korunaklar yapmışlar, virüs bitene kadar buradan çıkmayı düşünmüyorlar. Bunları bir işçinin, emekçinin yapma şansı yok. O yüzden de sağlık sisteminin herkese eşit, parasız ve adil olarak ulaştırılması gerekir” dedi.

Diğer başlıklar

22:37 Şırnak'ta TIR kazası: 1 ölü
22:31 IPI: Türkiye’de gazeteciler baskı kıskacında
21:42 Dünya genelinde 500 gazeteci koronadan yaşamını yitirdi
21:00 Sokağa çıkma yasakları başladı
20:46 Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast’ girişimi iddiası
20:30 Mersin’de gözaltındaki 6 kişi serbest bırakıldı
19:32 KCDP: Kasım ayında 29 kadın katledildi
19:20 Amedspor, hakemlerin aleyhe kararlarını TFF'ye taşıyacak
19:08 Koronadan 190 ölüm, 30 bin 110 yeni vaka tespiti
18:04 Konya’da çocuğuna cinsel saldırıda bulunan erkek serbest
17:59 Şengal'de yeni anlaşma: Êzidxan Asayişleri görevlerine devam edecek
17:47 Hakkari'de bir asker hayatını kaybetti
17:36 Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması
17:29 5 çocuğu istismar eden imama 37 buçuk yıl ceza
17:24 Babacan’dan ‘Kürt sorunu yoktur’ yanıtı: Kürtlere sorsunlar
17:10 Güven’den tüm partilere çağrı: Halkın gözüne bakarak söz vereceksiniz
17:06 Marmaray'da aktarma indiriminin kaldırılmasına karşı eylem
16:58 Baş: Bütçe yok, soygun var
16:34 Hakkâri’de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
16:24 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:22 Şengalliler anlaşmayı yürüyüşle protesto etti
16:22 ALES sınavı ertelendi
16:22 Şırnak’ta gözaltılara tepki: Meydan okuyoruz
16:21 Türkiye Varlık Fonu hakkında araştırma önergesi verildi
15:53 Hasta tutuklu Turan tahliye talebine ret: Savcı, ATK’yi değil emniyeti esas aldı
15:52 Kadın cinayeti faili 15 yıl sonra gözaltına alındı
15:13 Gençlik örgütleri: Tutuklama terörüne boyun eğmeyeceğiz
15:04 Kılıçdaroğlu: Devlet dediğimiz kurum yalan söyler mi?
14:17 İstanbul Tabip Odası'ndan salgın raporu: Acil kapanma şart
14:15 Samsun Valisi: Vaka sayıları kaldırılamaz noktaya ilerliyor
14:14 Meslek örgütleri ve sendikalar Dr. Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedi
13:50 Avukatlarından Öcalan’la görüşme başvurusu
13:42 Sancar: Bu iktidarın temeli yalandır, faturası da halka çıkıyor
13:35 Erdoğan’dan sosyal medya şirketlerine tehdit
13:33 TMMOB: İktidar Kanal İstanbul projesine ilişkin doğru bilgilendirme yapmıyor
13:32 HABER-SEN: PTT emekçileri artık yoruldu
13:25 Temel ve Dündar'ın yargılamalarının durdurulması talebine ret
13:21 'ATK raporlarına rağmen hasta tutuklular neden bırakılmıyor?'
13:16 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin üçüncü sayısı çıktı
13:14 Gözaltındaki 18 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı
13:02 Gazeteci Demir’in davası ertelendi
12:36 Gözaltına alınan siyasilere polis şiddeti!
12:32 HDP önünde bekletilen grup parti çalışanlarına saldırdı
12:15 Anadil Günü'ne dair telefon görüşmesi suç sayıldı
12:04 Diyarbakır ve Mersin’de gözaltılar
11:52 Bahçeli CHP’li ismi hedef gösterdi
11:26 Askerin öldürdüğü çocuk için valilikten açıklama: Havaya ateş açıldı
11:18 Müzik ve sahne emekçileri: Duyun bizi; açız
10:58 ‘Devletin duyarsızlığı nedeniyle ev işçisi kadınlar şiddet kıskacında'
10:55 Açlık grevlerini ikinci grup devralacak
10:53 ‘KCK Basın davası' ertelendi
10:47 Akşener: Devlet ticari sır maskesinin altına saklanamaz
10:10 Rahim kanseri Çetin cezaevinde tedavi edilmiyor
09:57 Aldar Xelîl: ENKS ile görüşmeler durdu, geri adım atılmayacak konular var
09:51 Edirne’de erkek şiddeti: Bir kadın öldürüldü
09:42 Newaya Jin’ın yeni sayısı ‘Diktatör yargılanıyor!’ manşetiyle çıktı
09:42 İller Bankası’nın ödenek vermediği tesisi yapamamaktan hapsi istendi
09:24 Koronadan ölen bebeğin ailesi suç duyurusunda bulunacak
09:22 Muhabirimiz Karataş'ın tutukluluğuna itiraz
09:05 Bakliyat fiyatları el yakıyor
09:05 Van'da 40 günde 5 gazeteci tutuklandı
09:04 Altıntaş: Katar Anlaşması batan ekonominin göstergesidir
09:01 Yılmaz: İrini Operasyonu Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına karşıydı
09:00 Tutukluyu darp eden gardiyanlara takipsizlik
09:00 Yargıtay ‘dokunulmazlığa rağmen mahkumiyet’ kararını bozdu
09:00 01 ARALIK 2020 GÜNDEMİ
08:52 Şırnak'ta siyasetçilere operasyon
08:46 Disipline sevk edilen Arslan: Tayyip Bey haklı, ben de haksız sayılmam
00:31 TTB: Bir günde 7 sağlık çalışanı hayatını kaybetti
00:15 İçişleri Bakanlığı’ndan kısıtlama genelgesi
30/11/2020
23:28 Kılıçdaroğlu’na saldırı davası ertelendi
23:20 ‘İran Devrim Muhafızları komutanı Irak’ta öldürüldü’
22:46 Derecik’te askerler bir genci öldürdü iddiası
22:20 Batman’da 2 kişi tutuklandı
21:58 Şırnak'ta 1 korucu öldü
21:55 CHP Genel Başkanı’na saldıran sanık Kılıçdaroğlu’nu köyüne davet etti
20:44 Türkiye’de hasta sayısı 500 bini aştı
20:07 Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak
20:02 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
19:13 Kürt Medrese Alimi Selahattin Turhallı yaşamanı yitirdi
18:57 Güven: Öcalan ve Barzani Kürtlerin birliğini sağlayabilir
18:53 AİHM, 33 ülkeden savunma istedi
18:00 Hama'da deprem, Hatay'da da hissedildi
16:21 Gökalp'in tutuklanmasına tepki: Halkın sağlığını savunmaya devam edeceğiz
16:16 Kılıçdaroğlu'na saldıran sanıklardan 'öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı' savunması
16:05 CHP’li Başkan Yardımcısı tecavüz suçundan tutuklandı
15:57 Zainal Abarakov’un polis babası Doku dosyasından açığa alındı
15:51 Sincan ve Kırıkkale cezaevlerinde 7 tutuklu açlık grevinde
15:26 Alınak’ı tehdit eden polis için karar: ‘Facebook ABD'de, şüpheli tespit edilemez’
15:16 Nusaybin ve Kızıltepe'de HDP coşkusu
15:03 TJA’dan çağrı: Açlık grevlerine sessiz kalmayın
14:59 Bir sağlıkçı daha koronadan yaşamını yitirdi
14:56 Muhabirimiz Yalçın serbest bırakıldı
14:56 Tüm-Bel Sen: Avcılar Belediyesi’nde adalet istiyoruz
14:15 Adıyaman’dan El Bab’a asker takviyesi
14:09 HDP’den memurlar için ‘ek gösterge’nin attırılmasına dair kanun teklifi
13:55 Diyarbakır’da yeni mezarlık açılacak
13:52 Hukuk örgütleri: Elçi cinayetinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz
13:42 İzmir’de bir kişi tutuklandı
13:41 Akkuyu Nükleer Santrali'nin lisans iptali için açılan dava görüldü