Demirtaş’a 8 yıl önceki konuşmalardan yeni dava

img
ANKARA - HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 2012-2016 yıllarında yaptığı konuşmalar, verdiği röportajlar ve hakkında CİMER'e yapılan şikayet gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yeni bir dava açıldı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi’nde ve HDP’nin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmalar, 3 Eylül 2016’da Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi’ne verdiği röportaj, 12 Şubat 2019 tarihinde hakkında CİMER’e yapılan şikayet ve çözüm sürecinde Kandil'de çekilen fotoğraf nedeniyle yeni bir dava açıldı. Demirtaş hakkında, 5 kez “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 14 Temmuz tarihinde görülecek.
 
Demirtaş hakkında hazırlanan 54 sayfalık iddianamede olay olay detaylandırılma yapılırken, 27 sayfa PKK/KCK yapılanmasına yer verildi. Demirtaş’ın partisinin kongresinde yaptığı konuşmasının polis tutanak çözümlerine yer verilen iddianamede, “Kürdistan”, “parti şehitleri”, “siyasi rehine”, “Ape Musalarla İsmet Şanlı Vanlı’larla” , “Kürt ve Kürdistan gerçeği”,  “Mazlum Doğan”, “Sayın Öcalan”, “Suriye Rojava Devrimi” ve “Kürt halkı” gibi ifadeler kalın tiplerle yazıldı.
 
BİRİNCİ OLAY: BDP KONGRESİ
 
İddia makamı değerlendirmesinde, BDP’nin kongresinin başkan seçimi için yapılmadığı iddiası öne sürülerek, “Amacın Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarının bir kısmını ayırmak ve Anayasasının değiştirilmesinin istendiği, PKK/KCK terör örgütü görüş ve fikirleri doğrultusunda söylemlerinin dile getirildiği, PKK/KCK terör örgütüne legallik kazandırmak amaçlı, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması doğrultusunda gerçekleştirilen toplantı olduğunun değerlendirildiği” ifadeleri kullanıldı.
 
Demirtaş’ın 2012 yılında yapılan kongre döneminde tutuklu olan siyasetçiler Hatip Dicle, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve İbrahim Ayhan için “siyasi rehine” ifadesini kullanması da iddia makamı tarafından “PKK terör örgütü mensuplarını ‘siyasi rehine’ olarak lanse ettiği” ileri sürüldü. 
 
İKİNCİ OLAY: HDP KONGRESİ
 
HDP’nin 2 Olağan Büyük Kongresi’ne yönelik A.Ç. isimli şahsın şikayeti üzerine re’sen soruşturma başlatıldığının belirtildiği ikinci olayda ise Demirtaş’ın kongrede sarf ettiği ve o dönem bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin sözleri suçlama konusu yapıldı.
 
Demirtaş kongrede şu sözleri sarf etmişti: “…Ülkemizde diktatörlük istemiyoruz, parlamenter rejim de iyi işlemiyor. Meclis'e tanınan yetkilerin bir kısmının yerel yönetimlere verelim diyoruz. Bunu biz de icat etmiş değiliz. Demokratik hiçbir devlette merkezi, tekçi yönetim yoktur; yerinden yönetim vardır. İlle de bir tür öz yönetim vardır. Biz bunu savunduğumuz için vatan haini olarak yaftalanıyoruz. Toplumun bölünmesini engelleyecek bir demokratik modelden bahsediyoruz. Biz özyönetimi savunduğumuz için yine vatan haini ilan ediliyoruz. Ama Türkiye'nin toplumun bölünmesini engelleyecek bir modelden bahsediyoruz. Madem özerkliği savunuyorsunuz neden şehir savaşları var eleştirisi yapılıyor. Özyönetim barikatla alası yok doğru, doğal bir şey değil. Bizim savunduğumuz modelde her yerde hendek olacak diye bir şey yok. Biz hendek ve barikat anlayışına yol açan ana soruna bakmamız gerekir. Eğer onu anlarsak diyalog ve müzakere ile bu sorunları çözmek çok kolaydır…”
 
ÜÇÜNCÜ OLAY: ALMAN GAZETESİNE RÖPORTAJ
 
İddianamede üçüncü olay olarak yer alan kısımda ise Demirtaş hakkında, verdiği bir röportajdan kaynaklı Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayette bulunulması yer aldı. İsimsiz dilekçede şu ifadeler yer aldı: “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7'inci maddesinin ihlali ve konuya ilişkin ilgili ceza kanunlarının ihlali; devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne kastedecek, kurumlarını ve en önemlisi kolluk kuvvetlerini yıpratacak beyanları ile terör örgütü propagandası yapmak ve bunu milletvekilliği üzerinden yürüterek halkı da aynı zamanda suiistimal etmek eylemlerinde bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında vatandaşlık görevim gereği devletimi yasaları uygulamaya davet ediyorum. Halk olarak kısıtlı imkanlarla ve ailem ve kendimin hedef gösterilme tehlikesi sebebi ile ilgili şikayetimi, kimlik bilgilerimin gizliliği ile yürütüyorum. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajının incelenmesini ve hakkında yasal işlemlerin ivedilikle yapılmasını vatandaş olarak zorunlu görmekteyim…”
 
Demirtaş’ın Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi’nde yer alan, “Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz. Binlerce kez söyledim. Biz PKK şiddetini kabul etmiyoruz. Kesinlikle PKK’nın politik kolu da değiliz. Ancak PKK’yi hükümetin ve devletin tanımladığı gibi de tanımlamak zorunda değiliz. Kürt halkı yüz yıldır devlet terörüne maruz kalıyor. PKK, bu devlet terörüne tepki olarak ortaya çıkmış bir şiddet örgütü” sözleri de iddia makamı tarafından “örgüt propagandası” olarak değerlendirildi.  
 
DÖRDÜNCÜ OLAY: CİMER BAŞVURUSU
 
İddianamede yer alan 4’üncü olay ise Demirtaş hakkında 12 Şubat 2019 tarihinde Orhan Kaya isimli kişi tarafından Youtube de yer alan bir konuşmanın URL adresiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER)  yapılan şikayet oldu.
 
BEŞİNCİ OLAY: ÇÖZÜM SÜRECİ
 
Son olarak 5’inci olay olarak iddianame de yer alan şikayet ise Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na 25 Mayıs 2016’da yapılan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Selahattin Demirtaş’ın çözüm sürecinde Kandil’de çekildiği fotoğrafa ilişkin şikayet oldu.
 
Bahse konu fotoğrafın tam olarak ne zaman çekildiğine ilişkin net bir bulgu elde edilemeyen iddia makamı, değerlendirme kısmında şu yorumda bulundu: “Şikayet edilen Selahattin Demirtaş'ın PKK terör örgütü yönetici ve mensupları ile fotoğraf çektirdiği, bu fotoğrafın internette açık kaynak olarak bir çok siteden yayınlandığı, burada ülkemize karşı savaş ilan eden, çok sayıda güvenlik güçlerimizi ve vatandaşlarımızı şehit eden PKK terör örgütü lider-yöneticisi ile fotoğraf çektirildiği, terör örgütünün ulusal ve uluslararası kamuoyuna masum ve iyi gibi lanse edildiği, dolayısıyla terör örgütünün bu yolla övüldüğü, yaptıklarının teşvik edildiği, eylemlerinin meşru gösterilmeye çalışıldığı, terör örgütünün yanında yer alındığı, bu yolla terör propagandasının yapıldığı ve terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediğini gösterir yeterli delilin mevcut olduğu.”
 
DEMİRTAŞ: CÜMLELERİMİN ÖNE ARKASI KESİLDİ
 
Demirtaş, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği yazılı savunmada, konuşmaların partinin eşbaşkanı sıfatıyla, Kürt sorunu başta olmak üzere parti programında ifadesini bulan görüşler temel alınarak, çözüm yöntemine ilişkin öneriler, iktidara yönelik eleştiriler içerdiğini vurguladı. Demirtaş, “Konuşmamın tamamına dair bilirkişi çözümü yapıldığında, içerik daha net anlaşılacaktır. Cümlelerimin önü ve arkası kesilerek yapılan alıntılarla soruşturma yürütülmesi adil ve etkin soruşturma ilkesinin ihlali olur. Her iki konuşmamın da bütünü incelendiğinde, şiddete açıkça karşı olduğum ve kınadığımı belirttiğim görülecektir” dedi.
 
Demirtaş, kendisi hakkında şikayetçi olan Orhan Kaya isimli kişiye dair de şunları söyledi: “Orhan KAYA isimli şahsın 02/12/2018 tarihinde CİMER'e yaptığı 1802384825 sayılı başvuru üzerine de bir soruşturma açıldığı evrak içeriğinden anlaşılmaktadır. Kişinin 10/12/2018 tarihli polis tarafından alınan beyanında, benimle ilgisi bulunmayan konulardan bahsetmektedir. Şahıs, şizofreni hastasıdır. Adının, varsa bilgisayarının başkaları tarafından kullanılmış olması da muhtemeldir. Bu şahsın beyanı üzerine 2019/47587 sayılı soruşturmanın açıldığı anlaşılmaktadır. Bu tür bir başvuru üzerine hakkımda soruşturma açılmış olmasını yadırgadığımı belirtmek isterim.”
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Yargıtay içtihatlarına da yer verilen iddianamenin sonuç kısmında, iddia makamı Demirtaş’ın HDP ve BDP bünyesinde yapılan kongrelerde, gazete röportajları ve diğer konuşmalarında, “40 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve vatandaşları aleyhine cebir, şiddet ve tehdit unsurları ile terör eylemlerinde bulunan PKK/KCK silahlı terör örgütünü meşru gösterdiğini” iddia ederek, “Bu suretle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesine muhalefet ettiği” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. 
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

27/10/2020
23:46 Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
22:12 TTB’den sağlıkçıların istifa yasağına tepki
20:48 Baroların açıklamasını yayınlayan ajansımıza ve 2 baro başkanına soruşturma
20:34 Dêrazor’da toplu mezar bulundu
19:28 Sağlık çalışanlarının istifaları kabul edilmeyecek, yıllık izinler durduruldu
19:24 AKP Sözcüsü Çelik’ten S-400 açıklaması
19:17 Urfa’da tarım işçileri kaza yaptı: 1 ölü, 11 yaralı
19:10 Koronadan 76 ölüm, 2 bin 209 yeni hasta
18:58 Özerk Yönetim’den 10 günlük kısmi sokağa çıkma yasağı
18:50 İzmir Sağlık Platformu taleplerini sıraladı
18:22 AKP, MHP, CHP ve İyi Parti’den Macron'un açıklamalarına karşı ortak bildiri
18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 İş insanı Seydaoğlu gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor
14:33 Süresiz izne çıkarılan Systemair HSK işçilerinden eylem
14:32 Genel-İş: Keyfi işten çıkarmalara son verin
14:27 Şırnak Kız Meslek Lisesi karantinaya alındı
14:07 Foza Yusif: Türkiye yeni saldırılara hazırlanıyor
13:57 118 internet sitesinin erişim engeli kaldırıldı
13:40 İskenderun ve Arsuz’da orman yangını
13:28 Sürücü: DAİŞ’in bayrak açması yeniden yapılanma çabasıdır
13:25 Berfin Özek’e saldıran erkeğin hapis cezasına itiraz reddedildi
13:25 TJA tekstilde çalışan kadınlarla bir araya geldi
13:24 DAKAP köpekli işkence için suç duyurusunda bulunacak
13:09 Sancar: HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecek
12:57 MLSA'dan ajansımıza dayanışma ziyareti
12:56 AKP’nin torba yasa teklifine karşı 81 ilde eylem
12:55 Belediyeye alınmayan kadınlar tepkiler üzerine davet edildi
12:54 DİSK'in kurucusu Rıza Kuas anıldı
12:52 HDP'den enerji ve madencilik düzenlemesine şerh
12:37 Dolar 8,15 oldu
11:19 Oyuncu Hikmet Karagöz yaşamını yitirdi
11:05 HDP’li eşbaşkana tehdit
11:01 'Kobanê soruşturması'nda yeni gözaltılar
10:37 Avukatlardan İmralı başvurusu
10:27 Ermenek işçileri jandarma barikatında sabahladı
09:53 ORÇEV: Ordu talana ve yağmaya açılıyor
09:17 Kamaç: Şengal anlaşması, Sadabat Paktı gibi Kürt karşıtlığının devamıdır
09:08 8 cenaze 33 gündür Şırnak Devlet Hastanesi'nde bekletiliyor
09:08 Dövizdeki artış Erdoğan'ın 'keyif çayı'nı nasıl etkiliyor?
09:06 ‘Medya erkeği aklayan bir yerden bakıyor’
09:04 Parkinson hastası engelli kadının maaşı kesildi
09:03 Gülistan Doku 297 gündür kayıp: Yetkililer kendini kurtarmaya çalışıyor
09:02 Siyasetçilerden Erdoğan’a: Keyif çayını sen gidince içeceğiz
09:02 Dr. Yerlikaya: En az 10 milyon doz grip aşısına ihtiyaç var
09:01 Kocaeli Tabip Odası Başkanı: Tükenmeye doğru gidiyoruz
09:01 Ev kiraları 10 ayda yüzde 30 arttı
09:00 ‘Kamu kaynakları şirketlere peşkeş çekiliyor’
09:00 Ölüm tehlikesine rağmen sırıkla ceviz silkeliyor
09:00 27 EKİM 2020 GÜNDEMİ
00:36 İşten çıkarma yasağı uzatıldı
00:09 Fransa’dan Türkiye’deki vatandaşlarına uyarı
00:03 Belarus halkı genel greve gitti
26/10/2020
23:55 WHO: Salgının yeni merkez üssü Avrupa
23:26 Hatay'daki patlamada iki kişi yaşamını yitirdi
23:11 İHD Hristiyan yurttaşlara dönük ırkçı saldırıyı kınadı
22:23 Kars hayvan pazarı salgın nedeniyle kapatıldı
21:46 Mardin'de akıma kapılan işçi hayatını kaybetti
21:42 Efrîn’de patlama: 2 ölü, 7 yaralı
21:33 Van’da pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı
21:29 Hatay'da çatışma ve patlama: 3 yaralı
20:44 Kalın ile O’Brien telefonda görüştü
20:34 Soma maden işçileri aileleriyle birlikte nöbette
19:25 Gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi
19:22 Son 24 saatte 75 ölüm, 2 bin 198 yeni hasta
19:16 Erdoğan ve Tatar'dan ortak basın toplantısı
19:04 Siirt Belediyesi eski eşbaşkanı Bakırhan'a 10 yıl hapis cezası
18:19 Nusaybin’de 4 kadın tutuklandı
18:07 Sözler tutulmadı, madencilerden yeniden yürüyüş kararı
18:01 Koca: İstanbul'da vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde
17:45 Malazgirt’te gözaltındaki 4 kişi serbest
17:35 Tekirdağ’da bir göçmen işçi hayatını kaybetti
17:13 ÖSO eylemi meclis gündeminde: Cihatçıların yürüyüşü neden engellenmedi?
16:32 Mazlum Abdi: Erdoğan, İslam’ı kişisel çıkarları için kullanıyor
16:23 Van-Hakkari Tabip Odası eski başkanının polikliniğine baskın
15:57 Erdoğan’dan Fransız markalarına boykot çağrısı
15:50 Kanada askeri İHA'larda kullanılan motorların ihracatını askıya aldı
15:27 14 maden işçisinin testi pozitif çıktı
15:26 Sendikalı 5 işçi işten çıkarıldı
14:09 HDP’den Ekonomi Raporu: Bölgedeki işsizlik 1,5 milyona yükselebilir
14:08 Ankara’da koronaya yakalanan sağlık çalışanı sayısı bin 72 oldu
13:59 HDP’li 4 eşbaşkanın gözaltı süresi uzatıldı
13:59 DİB'ten baskılara karşı ortak mücadele çağrısı
13:40 Sur Belediyesi Eşbaşkanına 15 yıla kadar ceza istendi
13:40 Felyeq El Şam karargahı vuruldu
13:07 Kayyımla görüşmek isteyen kadınlar belediyeye alınmadı
13:00 Efrîn’de El Kaide bayraklı Fransa protestosu